NEMAČKI VOJNIK PRUŽA CIGARETU SRPSKOM DEČAKU: Iskopali smo u arhivi neverovatnu fotku iz 1916. godine (FOTO)

 
  • 22

Jedna od najvećih misterija iz istorije moderne Srbije je pitanje šta se dešavalo na teritoriji našeg kraljevstva tokom tri godine okupacije za vreme Prvog svetskog rata. Jednu stvar znamo: nemački vojnici su navodno sa našim dečacima delili cigarete

Nemački vojnik u Srbiji, verovatno 1916. godine, daje svoju vrednu cigaretu srpskom detetu. Nama ovo danas deluje pogrešno, ali tada se nije znalo za štetnost duvana. Foto: Wikimedia Commons/hetarchief.be

Jedna od najvećih misterija iz istorije moderne Srbije je pitanje šta se dešavalo na teritoriji našeg kraljevstva od početka 1916. godina kada smo se nakon godinu i po dana odolevanja pred austrougarskim naletima napokon slomili zbog uključenja snaga Nemačkog carstva na našem frontu, pa skoro do kraja 1918. godine kada je naša vojska oslobodila zemlju, hrleći ka Beogradu brže od francuske konjice.

Dakle, tri godine praznine i pranja prošlosti suludim pričama koje su počele već u međuratnom periodu, o tome kako se "ceo narod sa vojskom povukao preko Albanije". Jedan manji broj civila jeste to učinio, ali je na tlu naše države ostala ogromna većina (praktično svi).

Ko je tu šta radio, ko je sarađivao sa okupatorom, šta se dešavalo, kako su se nemački i austrougarski vojnici ponašali prema našem življu (za bugarske znamo, a znamo i da su se i sami Nemci zgražavali zbog onoga što su njihovi saveznici radili), da li je bilo domaćih izdajnika i stranih plaćenika, možda ratnih profitera koji posle oslobođenja nisu kažnjeni?

Jednostavno ne znamo. Činjenica je da nikakvo čišćenje izdajnika nije sprovedeno nakon 1919. godine, ništa slično onome što se nakon 1945. desilo u novoj, socijalističkoj Jugoslaviji.

Nemački vojnik u Srbiji, verovatno 1916. godine, daje svoju vrednu cigaretu srpskom detetu. Nama ovo danas deluje pogrešno, ali tada se nije znalo za štetnost duvana. Foto: Wikimedia Commons/hetarchief.be

Nemačka propaganda svakako je htela svom građanstvu da prikaže sopstvenu vojsku kao dobru i plemenitu, pa otud i ova fotografija. Nama iz današnje perspektive deluje kretenski da vojnik detetu daje cigaretu pošto znamo koliko su cigarete štetne, posebno u tom uzrastu, ali to tada nije bilo poznato.

NAJVEĆA TAJNA 1914: Kako je jedan pogrešan korak nemačke vojske, u predgrađu Pariza, promenio tok istorije (FOTO)

Šta više, toliko je ovo bilo pozitivno u ondašnjim očima da su urednici "Ilustrovanog ratnog kurira" (nem. Illustrierter Kriegs-Kurier) odlučili da ovu fotografiju stave na naslovnu stranu svog lista.

Plemenitost (stvarna ili umišljena) čina koji vidimo ima jedno osnovno tumačenje: toliko je (navodno) dobra nemačka vojska da njen pripadnik deli sa srpskim detetom jednu od najtraženijih i najvrednijih stvari za svakog vojnika u ratu: duvan. Koji je ujedno i najteže nabaviti. Posebno za Nemce koji su na kraju motali hrastovo lišće i pušili.

(Telegraf.rs)

Video: Vidi se da je tek postao deda: Hteo da ušuška unuče pa upao u krevetac

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Više sa weba

Komentari

  • EZorana

    5. avgust 2017 | 08:33

    Moj deda je pričao da su žene i deca krenuli da beže pred austrougarskom vojskom, u pitanju je okolina Valjeva, ubrzo je vojska stigla, deca su plakala, bila gladna i uplašena jedan njihov vojnik je zastao pored dede i izvadio komad sušene jagnjetine i dao mu... Produžili su dalje nikoga nisu dirali Nisu svi ljudi isti

  • nata

    5. avgust 2017 | 08:37

    Šta je tu čudno, dešavale su takve stvari, nisu ni oni svi idioti, pogotovo u prvom svetskom ratu, gori su sto puta bili austro-ugari ! E posle su i oni prsli kad im austrijanac isprao mozgove... Ali nema ni razloga za neko divljenje ! Ipak je okupator okupator !

  • Suzana

    5. avgust 2017 | 09:32

    Koliko znam jedan nwmački komandant je u drugom svetskom ratu spasio mošti cara Lazara iz Ravanice u Vojvidini od ustaša. Moja baka iz Užica je pričala da su se više plašili Bugara nego Nemaca

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA