Pojavljivao se nakon prirodnih katastrofa, a sad pokreće prelomne događaje u našim životima: U subotu će na nebu zasijati Plavi mesec (FOTO) (VIDEO)
Poslednjeg dana marta imaćemo priliku da po drugi put ove godine vidimo Plavi Mesec, inače po drugi put pun Mesec ovog marta, a na sledeću priliku moraćemo da sačekamo dve i po godine, jer se fenomen Plavog Meseca očekuje za Noć veštica 2020. godine.
Uprkos imenu, Mesec ipak neće biti plave boje, jer se termin "plavi" odnosi na frekvenciju, a ne na boju.
>>>Pun Mesec u Devici donosi veliki preokret u životu za svakoga od nas
Ipak, dešava se da ponekad Mesec zaista poplavi. Poznato je da za vreme pomračenja Mesec može da pocrveni i ta pojava je poznata od davnina, ali 27. avgusta 1883. godine zabeleženo da je Mesec bio plav. Isto se dogodilo i 26. sepetembra 1950. i to su samo dva najpoznatija takva slučaja.
Glavni uzrok plavog Meseca su sitne čestice prašine u atmosferi, koje rasipaju svetlosne zrake, ali ne sve podjednako. Beli zrak je heterogen i sastoji se od više raznobojnih zraka od kojih svaki ima svoju talasnu dužinu. Zraci najvećih talasnih dužina svetlosti se više rasipaju i to su zraci crvene boje.
Zato kad beli Mesečev zrak dospe u našu atmosferu o čestice prašine se rasipaju najviše zraci crvene boje a do nas stižu zraci kraćih talasnih dužina a to su pre svega zraci plave boje, zbog čega nam Mesec izgleda plav.
Saturday's Blue Moon Is the Last One Until 2020 (Don't Miss It!) https://t.co/52Afc3wUA8 pic.twitter.com/Pl67PL7mTt— SPACE.com (@SPACEdotcom) March 29, 2018
Ipak, čestice prašine koje čine da naš satelit poplavi nisu obične čestice. U prvom slučaju plavog Meseca, iz 1883. godine, one su dospele u atmosferu iz vulkana Krakatoa u Indoneziji, nakon njegove erupcije. Plavi Mesec iz 1950. nastao je kao posledica čestica koje su nastale u procesu sagorevanja za vreme velikih šumskih požara u Kanadi.
Erupcije vulkana dovele su do pojave Plavog Meseca i 1980, 1983. i 1991. godine.
U svetu se često pominje fraza "jednom, za vreme plavog Meseca" koja označava koliko se zapravo nešto retko dešava.
Pojava punog Meseca u jednom kalendarskom mesecu, od kojih se drugi uvek naziva Plavi, dogode se u proseku na svake dve i po godine.
Pojava Plavog Meseca veoma je značajna u astrološkom smislu, jer se smatra kosmičkim događajem bez presedana koji, prema mišljenju astrologa, uslovljava prelomne događaje u našim životima, konačno donošenje odluka koje smo odlagali i šanse koje se dešavaju jednom u životu.
Pogledajte video:
(Telegraf.rs)
Video: Prolaznici je jedva izvukli: Šetala je ulicom, a onda je drvo palo na nju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Baki
Nebesko plavo
Podelite komentar