I poljski malinari započeli protest i prekinuli berbu zbog niske otkupne cene (FOTO)

  • 3

Poljski malinari prestaju da beru maline, crne ribizle i drugo slično voće u nastojanju da nateraju prerađivače da povećaju otkupne cene, trenutno niže od troškova proizvodnje, a poljsku vladu da donese novi zakon o otkupu.

Prema podacima Instituta ekonomije poljoprivrede, proizvodnja jednog kilograma malina ove godine u Poljskoj košta 0,79 evra, a maline hladnjače i prerađivači otkupljuju po ceni od svega 0,51 do 0,56 evra za kilogram, dok se prošlogodišnja otkupna cena kretala oko 0,81 evra.

Snažan zemljotres pogodio Japan: Sve se treslo na 6,1 stepeni po Rihteru, tri osobe su poginule, dok je više od 200 povređeno (FOTO)

- Želimo da dobijemo 0,23 evra više po kilogramu. To zaista nisu preterani zahtevi. Da su plantažeri u martu znali da će im u junu plaćati maline pola evra, onda ne bi prskali, ne bi povećavali troškove. A vlada nam je dala zakon o otkupu kojim možemo da obrišemo zadnjicu. Cene se menjaju iz dana u dan - kazao je za današnju Gazetu viborču Kšištof Cibulak iz poljskog Saveza voćara.

Ne mogu ni radnike da nađu Foto: pixabay.com

Probleme poljskih malinara pogoršava i to što nisu u stanju za cenu koju nude, 0,28 evra po kilogramu da nađu berače.

- Danas mi je potrebno 12 ljudi, a imam samo sedam. Kolegi je potrebno 50, a ima 19 radnika. Voće nam pada na zemlju neobrano. Poljaci uopšte neće da rade, a Ukrajinci biraju građevinu jer tamo su zarade veće - kazao je jedan od poljskih malinara Slavomir Bžostek.

Cibulak i poljski malinari ne kriju da su ih inspirisali protesti malinara u Srbiji koji su blokirali puteve da bi vlada na kraju podigla otkupnu cenu.

Odluku da prekinu berbu i da ne nude maline u otkup poljski malinari doneli su u želji da pored povećanja otkupne cene vlada izmeni Zakon o otkupu tako da i malinari kao plantažeri duvana znaju u proleće kako će se kretati otkupne cene a ne da im, kao sada, otkupnu cenu odredjuju na dan kada preuzimaju voće.

Poljska je zajedno sa Srbijom evropska velesila u proizvodnji i izvozu malina, godišnje se sa poljskih plantaža ubere oko 100.000 tona, većinom sa malih veličine od 0,5 do hektara a najveći deo berbe završava u preradjivačkoj industriji koja je i glavni akter koji određuje otkupne cene.

VIDEO: UŽIČKA ANAKONDA: Ogromna zmija u malinama

(Telegraf.rs/Beta)

Video: Pirot je ovog vikenda gurmanska prestonica Srbije

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Nina

    18. jun 2018 | 10:23

    Posle ovoga tesko da će iko smeti da bere

  • Жика олош

    18. jun 2018 | 14:56

    Ја сам лично незадовољан ценом кишних глиста па решавам да блокирам саобраћај у мом сокаку.

  • Johnny Repp

    18. jun 2018 | 14:07

    Kako je krenulo maline će će napraviti novi svetski poredak uz pomoć "malinarske revolucije". Njeni proizvođači su je stavili uz rame pšenici, kukuruzu ili soji. Lično što se tiče maline poneki put sirup od maline razblažim s kiselom vodom, a kada ga nema uzmem od jagode ili višnje, dakle nije ona jedina i nezamenljiva.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA