Biblija je poslednjih godina mogla da se kupi putem interneta, ali sada je njena prodaja u Kini zabranjena
Kina je oduvak kontrolisala prodaju Biblija, dozvoljavajući samo da bude distribuirana i štampana u crkvama koje kontroliše država
Biblija je "isparila" sa onlajn prodajnih kanala u Kini, zbog pojačane kontrole religije građana od strane vlasti.
Muškarci uhapšeni i kažnjeni sa po 450 dolara jer su u kolima imali biblije
Kina je oduvak kontrolisala prodaju Biblija, dozvoljavajući samo da bude distribuirana i štampana u crkvama koje kontroliše država, ali poslednjih godina bila je dostupna na internetu.
Pukotina ove prakse nastala na mreži sada je dobro zakrpljena. Ukucavanjem Biblije u pretragu nije dalo rezulate ni na jednom od pretraživača firmi koje posluju u onlajn prodaji. Ipak, dostupne su i dalje studije po pitanju hrišćanstva i Kuran.
Dva najveća trgovca u Kini za "Si-En-En" izjavila su da će potrošačima i dalje biti dostupni primerci, ali kroz privatne poruke, ne na javnoj listi.
Istorijsko neprijateljstvo
Sara Kuk, nalitičar "Fridom hausa" za istočnu Aziju, rekla je da je zabrana bitan primer kako se cenzura meša sa restrikcijama religijskih sloboda.
- Osetljive religijske teme i grupe su među najviše cenzurisanim u Kini. U našem istraživanju zaklujčili smo da kineske vlasti povećano koriste visokotehnološe metode da kontrolišu religiju i kazne vernike, uključujući nadzor i hapšenje vernika koji podele informacije na internetu - kaže Kuk.
Vere koje u Kini priznaje vlada su: kineski budizam, islam, katolicizam, protestantizam i taoizam, nadgledane od strane zvaničnih organizacija kao što su Kineska patriotska katolička crkva i Budistička asocijacija Kine.
Prema nedavno predstavljenom petogodišnjem planu o hrišćanstvu u Kini, objavljeno od strane dražvane administracije verskih poslova, održavanje principa nezavisnosti i samoupravljanja je važno zbog ponižavanja Kineza kroz istoriju i korišćenje hrišćanstva za kolonizaciju i imperijalizam.
Kinske katoličke biskupe ne postavlja papa, što je bio ključni kamen spoticanja između Pekinga i Vatikana od narušavanja odnosa 1951. godine.
Prema novim odlukama kinske vlade, religije moraju da se prilagode socijalističkom društvu.
(Telegraf.rs/CNN)
Video: Amerika u najneizvesnijoj noći: Šta kažu glasači na ulicama
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Hr
Uskoro svugdje ce biti zabrane ,to bas i pise u bibliji
Podelite komentar
desetparistodinari
Koji ce im biblija, imaju svoju veru
Podelite komentar
Cika Velja
Uopste se nisam nasekirao! Od kad je Biblije,pokusavaju da je uniste ili zabrane,pa nista?! Tako da,ako neko stvarno zeli da je procita i da zivi zivot Biblijskih moralnih vrednosti,vrlo lako ce je dobiti!!! Nije to badava svetski bestseler vec 20 vekova!!!
Podelite komentar