Špijunski rat Rusije i Velike Britanije traje dva i po veka: Otrovanog igrača je "otkucala" ruska krtica španskoj obaveštajnoj službi (FOTO)
Četvorka iz Kembridža bila je najznačajnija ruska špijunska ćelija, pre, tokom i posle Drugog svetskog rata na Ostrvu. Radilo se o Britancima koji su iskreno verovali u komunističke ideale i u SSSR, kao zemlju koja je bila lučonoša dolazećeg boljeg sveta.
Nije slučajno da današnja Rusija slavi Kima Filbija, komunističkog špijuna koji je blizu 30 godina odavao britanske tajne SSSR-u i uspeo da pobegne u Moskvu kada je 1963. godine otkriven od kontraobaveštajne britanske službe.
Za Britance je bio veliki šamar kada je Filbi uspeo da pobegne u Moskvu, ali su se revanširali sa pukovnikom Olegom Gordijevskim.
CIA je imala seriju svojih špijuna u SSSR-u, ali nijedan nije bio kalibar pukovnika Gordijevskog. MI6 je regrutovao Gordijevskog 1974. godine i on je više od jedne decenije dostavljao dokumenta i informacije od neprocenjivog značaja za Zapad. Za komunističku vrhušku u Kremlju posebno je bio bolan udarac kada je 1985. godine Gordijevski pobegao u Veliku Britaniju.
Smrtna presuda izrečena Gordijevskom u odsustvu bila je neka vrsta priznanja velikog poraza KGB-a u duelu sa MI6.
Ne zna se da li je kodno ime Sergeja Skripalja "Fortwith" (odmah) bilo opisno ili samo maštovito, ali je sigurno da je on jedan od "dvostrukih" igrača u špijunskom viševekovnom nadmetanju između Londona i Moskve koji je naneo najviše štete ruskim obaveštajno-bezbednosnim službama. Skripalj je radio u vojnoobaveštajnoj službi, tzv. GRU.
Njega su prvo vrbovali Španci, sredinom devedesetih godina. Međutim, u Madridu nisu smatrali da im Skripalj može biti od velike koristi i "prepustili su ga" kolegama iz Londona.
Tako je Skripalj postao jedan od najznačajnijih izvora koje su Britanci imali u Moskvi na prelazu između dva veka. On je otkrio identitete stotine agenata ruskih obaveštajnih službi rasejanih po Evropi i uspeo je da dostavi Britancima i kompletan telefonski imenik agenata GRU.
Skripalj nije imao ideološke ili političke porive za dvostruku igru, poput Gordijevskog ili Mitrohina. On je jednostavno radio za novac; sve do 2004. godine, kada je pao, pošto je ruska krtica u španskoj obaveštajnoj službi otkucala Skripaljev identitet Moskvi. Skripalj je uhapšen i osuđen za krivično delo veleizdaje.
Međutim, u velikoj razmeni špijuna 2010. godine između Rusije, s jedne strane, i Velike Britanije i SAD, s druge, Skripalj je sa još trojicom špijuna zamenjen za deset ruskih tzv. uspavanih agenata u SAD, među kojima je bila najpoznatija crvenokosa i atraktivna Ana Čapman.
U Engleskoj, Skripalj je vodio povučen život, ali je nastavio da sarađuje sa britanskom obaveštajnom službom dajući ekspertize o radu FSB-a (naslednice KGB-a) i GRU.
Opširnu analizu čitajte u štampanom izdanju novog Nedeljnika.
(Telegraf.rs/Nedeljnik.rs)
Video: Da li je manje štetno ako pijemo piće "bez šećera" i zašto je plastika za jednokratnu upotrebu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Đuza
Ko bi sa kvarnim britima izašao na kraj.
Podelite komentar