Kako je nevini dečak postao najozloglašeniji ubica XX veka: Menson je ubio trudnu glumicu i izvršio krvavu seriju sa svojim kultom (FOTO)
Čarls Menson, najozloglašeniji ubica XX veka preminuo je u 83. godini u Kaliforniji. On je široj javnosti poznat kao bivši američki muzičar i kriminalac, najpoznatiji kao osnivač i vođa kvazi-hipijevske komune pod imenom "Porodica" čiji su pripadnici, po njegovom naređenju, u leto 1969. godine počinili seriju višestrukih ubistava u Los Anđelesu. Njihova najpoznatija žrtva glumica Šeron Tejt, žena Romana Polanskog, koja je u vreme ubistva bila trudna.
POSLEDNJA VEST: Preminuo najsuroviji masovni ubica 20. veka
Manson, koji je najveći deo dotadašnjeg života proveo po zatvorima i popravnim ustanovama, a nekoliko godina pre ubistava izgradio je određenu reputaciju na kalifornijskoj kontrakulturnoj sceni, verovao je kako će ubistva podstaći apokaliptični rat između američkih crnaca i belaca od koga će biti pošteđena jedino njegova "Porodica".
Menson je uhapšen i na senzacionalnom suđenju, tokom koga je zajedno sa svojim sledbenicima izazivao pažnju provokativnim ponašanjem, proglašen krivim i osuđen na smrt 1972. godine.
Kazna mu je potom preinačena na doživotni zatvor, u kojem je ostao sve do svoje smrti.
Menson je tokom nekoliko poslednjih decenija postao inspiracija za brojne knjige i filmove, a imao je reputaciju jednog od najpoznatijih i najzloglašenijih ubica XX veka.
Detinjstvo
Rođen je 1934. godine u Ohaju i dobio je ime Čarls Majls Medoks. Majka Kejtlin ga je rodila sa 16 godina.
Njegova majka se ubrzo udala za Vilijama Eugena Mensona, ali se pretpostavlja da je njegov pravi otac bio pukovnik Voker Skot, protiv koga je Kejtlin podnela tužbu za utvrđivanje očinstva.
Sve se završilo dogovorenom presudom 1937. godine, tako da Menson nikada nije upoznao svog biološkog oca.
Prema pojedinim dokumentima iz 1953. godine, kada je Menson proveo neko vreme u školi za dečake u Vašintonu, može da se pretpostavi da je pukovnik Skot bio crnac.
Međutim, Menson je u zvaničnim dokumentima svog advokata Vinsenta Bugliosija demantovao da je njegov otac bio afroameričkog porekla.
U vezi Mensonovog života se pričaju brojne priče. Prema nekima je njegova majka navodno bila pijanica koja je svog sina prodala za bokal piva konobarici bez deteta, ali ga je ujak izvukao nekoliko dana kasnije.
Kada su Mensonova majka i brat završili u zatvoru zbog krađe 1939. godine, on je završio kod svog ujaka i ujne u zapadnoj Virdžiniji.
Majka ga je ponovo uzela 1942. godine i u tom periodu su živeli po hotelskim sobama. Pokušala je 1947. godine da ga smesti u hraniteljsku porodicu ali bez uspeha.
Prvi prekršaji
Obijao je prodavnice i krao bicikle, pa je zbog toga poslat u popravni dom u Indijanapolicu. Pobegao je posle jednog dana, ali je ponovo uhvaćen. Četiri dana nakon dolaska pobegao je sa drugim dečakom. Njih dvojica su počinili seriju oružanih pljački.
Kada je ponovo uhvaćen sa 13 godina je poslat u školu za dečake u Indijani. Kasnije je tvrdio da je tamo seksualno zlostavljan. Posle nekoliko neuspelih pokušaja pobegao je sa još dva dečaka.
U Juti su uhvaćeni kako voze ukradeni automobil. Opljačkali su i nekoliko benzinskih stanica duž puta.
Godine je proveo u zatvoru
Godine 1951. je na preporuku psihijatra prebačen u ustanovu sa minimalnim obezbeđenjem. Zbog velikog broja prekršaja on je 1952. godine prebačen u sigurniju ustanovu u Ohaju.
Pošto je promenio svoje ponašanje, pušten je na uslovnu slobodu 1954. godine. Godine 1955. se oženio sa Rosali Džin Vilis, ali je to bila kratkotrajna bračna sreća.
Tri meseca nakon što je sa trudnom ženom stigao u Los Anđeles u ukradenim kolima, on je optužen za federalni zločin.
Nakon psihijatrijske procene dobio je pet godina uslovno. Međutim, kasnije je uhapšen u Indijanapolisu, pa je dobio tri godine zatvora na ostrvu Terminal u Kaliforniji.
Rosali je rodila njihovog sina dok je Menson bio u zatvoru. Prestala je da ga posećuje 1957. godine, a ubrzo je počela da živi sa drugim čovekom.
Manje od dve nedelje pre uslovnog puštanja na slobodu, Menson krade automobil i pokušava da pobegne, pa mu je uslovna kazna odbijena.
Nakon ovog perioda, Menson je još nekoliko godina proveo po zatvorima, a čak se i oženio prostitutku po imenu Leona 1959. godine.
Prema njenim tvrdnjama, par je dobio i sina Čarlsa Lutera, a Leona je podnela zahtev za razvod 1963. godine.
U junu 1966. godine Menson je po drugi put završio u zatvoru na ostrvu Terminal. Na slobodu je pušten 1967. godine, a tada je već sa svojih 32 godine, proveo više od polovine svog života po zatvorima.
Osnivanje "Porodice" i zločini
Krajem šezdesetih, Menson se povukao u Kaliforniju gde je osnovao kult pod nazivom "Porodica". Ova grupa je postala ozloglašena posle ubistva glumice Šeron Tejt (26) i još četiri druge osobe koje su sa njom bile u kući 9. avgusta 1969. godine.
Šeron je u to vreme bila u osmom mesecu trudnoće. Izbodena je na smrt, a na njenom stomaku se nalazila posekotina u obliku slova X, a takođe joj je i bila odsečena i jedna dojka.
Potom se dogodilo i ubistvo porodice LaBjanka. Ova ubistva su izvršili Teks Votson i još tri člana "Porodice", postupajući po Mensonovim upustvima.
Članovi ovog kulta su počinili i brojne druge napade, krađe i zločine, a pokušali su i atentat na predsednika SAD Džeralda Forda u Sakramentu.
Osuđen je na smrtnu kaznu 1972. godine, ali je ta kazna preinačena u doživotnu robiju.
Vreme u zatvoru
Tokom sedamdesetih godine Menson je dao četiri intervjua. Godine 1989. godine intervju je vodio Nikolas Šrek, koji je o njemu uradio i svoj dokumentarac. On je zaključio da Menson nije lud, već da sve što radi radi iz frustracije.
Godine 1984. dok je boravio u medicinskoj ustanovi u Kaliforniji, jedan od zatvorenika ga je polio razređivačem i zapalio.
Menson je pretrpeo opekotine drugog i trećeg stepena na oko 20 odsto svog tela. Zatvorenik je rekao da se Menson žalio na njegove stvari i da mu je pretio.
U junu 1997. godine je otkriveno da je Menson trgovao drogom. Potom je preseljen u drugi zatvor.
Tokom 2010. godine je otkrievno da je Menson 2009. godine kontaktirao ljude u Kaliforniji, Nju Džersiju, Floridi i Britanskoj Kolumbiji.
Portparol te zatvorske ustanove je rekao da nije poznato da li je telefon koristio u kriminalne svrhe.
Godine 2014. je objavljeno da je Menson u vezi sa Afton Elaine Burton (26) i da je podneo zahtev za dobijanje bračne dozvole. Ona ga je posećivala u zatvoru punih devet godina i vodila je veb stranice koje su bile posvećene dokazivanju njegove nevinosti.
Do venčanja nije došlo, a onda je 2015. godine okriveno da je devojka samo htela da se uda za njega da bi sa svojim prijateljem, mogla da koristi Mensonov leš kao turističku atrakciju kada on umre.
Smrt
Menson je preminuo u 83. godini u bolnici u Kaliforniji. Smrt je nastupila u nedelju nešto posle osam časova ujutru. Smrt vođe kulta je usledila posle samo nedelju dana od prijema u bolnicu. Kako tvrde tamošnji mediji, njegovo zdravstveno stanje se pogoršavalo mesecima.
Menson je bio u bolnici i u januaru zbog krvarenja u crevima. Trebalo je da ima operaciju, ali su doktori zaključili da je previše slab pa su ga vratili u zatvor.
Debra Tejt, sestra jedne od njegovih žrtava, zaprimila je poziv iz zatvora, pri čemu joj je saopštena ova vest. Menson je iza rešetaka proveo ukupno 48 godina.
(Telegraf.rs/A.T.)
Video: Srpska lista objavila spot za predstojeće izbore na Kosovu i Metohiji
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Sasa
Jedino tako je postao poznat ,smrt je mala kazna ,l hope you will burn in hell...
Podelite komentar
Nada
On ce ostati upamcen i po tome sto je zbog njegovog zlocina vracena smrtna kazna u Kaliforniji.
Podelite komentar