Politiko: Papa Franja voli Putina
Ratoborni Vladimir Putin je našao novog prijatelja i to u čoveku mira - papi Franji, piše portal Politiko.
Papa Franja duboko zabrinut: Brinu me "veoma opasni savezi" na samitu G20
Kako izgleda odmor najmoćnijih ljudi na planeti: Evo gde idu i šta rade Tramp i Putin (FOTO)
Kako se navodi, sve je počelo kada je odlučeno da vatikanski sekretar, kardinal Pjetro Parolin, otputuje u Moskvu, 20. avgusta, na sastanak sa patrijarhom Kirilom.
- Četvorodnevna poseta, prva takva od ruske aneksije Krima, novi je korak u pokušaju da se dođe do prijateljstva, nakon što je 2013. godine papa uputio otvoreno pismo Putinu u kom je izrazio da se protivi američkoj vojnoj intervenciji u Siriji - piše Politiko.
U pismu je papa zatražio dozvolu od Putina da se moli za njega i to je verovatno dirnulo ruskog lidera ili bar tako misle analitičari.
![](https://xdn.tf.rs/2015/06/11/Papa-Franja-Vladimir-Putin-1-830x0.jpg)
- To pitanje, neuobičajeno za diplomatska pisma, bilo je prepoznavanje hrišćanskog u Putinu. On nije oklevao, zahvalio se papi na pismu, a nekoliko meseci kasnije se i susreo sa njim. Razgovarali su više od 50 minuta, dok je papa reciomo sa Donaldom Trampom pričao svega 29 minuta - dodaje Politiko.
U tekstu se navodi da je vidljivost veza Moskve sa Vatikanom važna za Putina kako bi sebe prikazao kao svetionik moralnosti i tradicionalnih vrednosti, za razliku od Evrope koja je sve više sekularna.
![](https://xdn.tf.rs/2017/07/31/tan20177301025311032-830x0.jpg)
- Prijateljske veze Moskve i Vatikana su znak da Kremlj nije izolovan, iako se nalazi pod sankcijama. Otvaranje Vatikana pomaže ruskom vođstvu da razvije odnose sa Italijom, jednim od najvećih prijatelja u Evropskoj uniji - dodaje se.
Iako se Moskva često smatra “trećim Rimom“ i “centrom imperijalističkog hrišćanstva“, za Rimokatoličku crkvu su veze sa Moskvom šansa za uspostavljanje jačeg prisustva u Rusiji, posle veka koji je obeležen usponom i padom komunizma i ateizma.
(Telegraf.rs / B92)
Video: Automobil se prevrnuo na Gazeli
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
NAPOLEON
Putin gazi utabanim stazama.Neka bude samo za spasenje i nove privredno-ekonomske veze koje ce stabilizovati region i otvoriti nova vrata za saradnju Moskve i Italije.
Podelite komentar
Milos Obilic
mislim da papa zna sta radi
Podelite komentar
slađa
Povezuje ih vera, ali i razum. Na takvim sponama ceo svet može postati podnošljiviji.
Podelite komentar