Umro kineski nobelovac i disident Liu Sjaobo, simbol protesta na Trgu Tjenamen 1989.

 
  • 3

Kineske vlasti su ga pustile na slobodu da bi mogao da se leči nakon što su lekari dijagnostikovali da boluje od karcinoma

Kineski disident i dobitnik Nobelove nagrade za mir Liu Sjaobo preminuo je danas u 61. godini nakon što je izgubio bitku sa kancerom, saopštile su kineske vlasti.

MISTERIJA KOJA TRAJE 26 GODINA: Na godišnjicu pokolja na Tjenanmenu i dalje se ne zna ko je čovek ispred tenkova! (FOTO)

On je imao rak jetre i pre mesec dana je prebačen iz zatvora u bolnicu u gradu Šenjang.

Lokalne vlasti navele su u kratkom saopštenju da nisu uspeli napori da mu se život spase te da je došlo do otkazivanja rada više organa, prenosi Rojters.

Lekari iz Nemačke i SAD koji su posetili Sjaoboa u bolnici na severozapadu Kine, izjavili su juče da veruju da bi on mogao biti prebačen u Nemačku ili SAD na lečenje, ali su naglasili da bi se to moralo dogoditi što pre.

- Liju Sjaobo i njegova porodica zatražili su da se njegovo lečenje nastavi u Nemačkoj ili SAD - saopštili su Džozef M. Herman iz Centra za kancer MD Anderson pri Teksaškom univerzitetu i Makrus Bihler sa Hajdelberškog univerziteta, prenosi Rojters.

Foto: Tanjug / AP

Inače, eksperte iz SAD i Nemačke pozvala je bolnica u Šenjangu kako bi pomogli u lečenju, a prethodno su SAD zatražile od Pekinga da dozvoli da se Liju Sjaobo slobodno kreće i bira lekare koji će ga lečiti.

Kineske vlasti su ga pustile na slobodu da bi mogao da se leči nakon što su lekari dijagnostikovali da boluje od karcinoma, izjavio je ranije njegov advokat Mo Šaoping za AFP, dodajući da je on pušten iz zatvora dan nakon što mu je dijagnostifikovana bolest.

Kineski disident i aktivista za ljudska prava Liju Sjaobo (54) osuđen je na 11-godišnju kaznu zatvora zbog "protivdržavnih aktivnosti".

Foto: Tanjug / AP

Bivši profesor književnosti postao je poznat kao lider štrajka tokom protesta na Trgu Tjenanmen 1989.

On je tada osuđen na 20 meseci zatvora, zatim je tokom 1990. proveo tri godine na "ponovnom obrazovanju" i više meseci u kućnom pritvoru.

Više puta je izjavio da su kaznom koja mu je izrečena povređeni ustav, ali i osnovna ljudska prava.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Daljinac baner

Video: Kamaline pristalice cekaju u redovima da udju u kampus. Za to su dobili posebne dozvole

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA