Ko je kriv za "ekološku katastrofu" koja je pogodila Uvac? Kažu da je ovo normalna pojava, a da problem dolazi i sa drugih strana
Šta je redovna pojava Uvačkog jezera, a kakav uticaj imaju otpadne vode i turisti na novonastalu situaciju?
Vodostaj jezera Uvac opao je za skoro dvadeset metara, a zbog slika koje su postale viralne na društvenim mrežama, mediji su ubrzo počeli da pišu o "ekološkoj katastrofi" koja je pogodila jedan od najlepših predela naše zemlje.
Uvačko jezero jeste na nekih 20 metara ispod maksimalnog nivoa, ali stručnjaci tvrde da se ne radi o ekološkoj katastrofi. Podsećaju da je ovo redovna pojava Uvačkog jezera, koje je pre par godina bilo čak 40 metara ispod svog maksimalnog nivoa, a prošle takođe od 10 do 20 metara, zavisno od dela godine.
Jutros slikano, kanjon Uvac...photo: Zoran Anđeloković pic.twitter.com/C9osdboXgp— Savski nasip (@savski_nasip) 17. октобар 2018.
- Jezero postoji 40 godina i to se povremeno dešava kada govorimo o jezeru koje je nastalo u svrhu proizvodnje električne energije - za B92 putovanja kaže pravnik Darko Ćirović iz Specijalnog rezervata prirode Uvac. – Živi svet nije ugrožen.
Ipak, od nižeg vodostaja postoji mnogo veći problem.
- Daleko veći problem su otpadne vode iz Sjenice, koja završava u Uvačkom jezeru - kaže on i ističe da je nizak vodostaj redovna pojava, a ove godine je voda počela da se povlači sredinom avgusta.
Razloga za brigu nema jer se, prirodnim tokom, jezero ponovo puni u martu i aprilu kada se sneg koji je česta pojava u ovim krajevima otapa, ali i sa prvim prolećnim kišama.
Vodostaj jezera #Uvac opao za skoro dvadesetak metara,a jezero se na pojedinim mestima povuklo i 2 km zbog čega je ugrozena flora i fauna jednog od najlepsih predela Srbije. Da li #Uvac nestaje?#Srbija pic.twitter.com/xvAc14Pqng— Nela (@SanelaJB) 15. октобар 2018.
RANIJE PRIZIVALI TURISTE, SAD IH IMA PREVIŠE?
Jezero Uvac se nalazi na 995 metara nadmorske visine. Njegova najveća dubina je 108 metara, a prosečna je 60 metara. Udobno je smešteno između Zlatara i Javora, a kada govorimo o prirodnim lepotama Srbije bez premca se nalazi na prvom mestu i tako krasi razglednice koje se iz Srbije šalju.
- Pre desetak godina bili smo srećni kada smo imali jedan čamac i desetak turista, a danas imamo drugi problem – preveliki broj turista, pa tako u sezoni saobraća i do 30 čamaca dnevno.
Predivni Uvac pic.twitter.com/kkPEbCyo3o— E P P (@rockandrolaj) 12. октобар 2018.
To se još nije loše odrazilo na beloglave supove i prirodnu sredinu, ali kako Ministarstvo za zaštitu životne sredine i Zavod za zaštitu prirode Srbije ističe, problem ubrzo može nastati, a preveliki broj čamaca, a samim tim i turista loše se odraziti na ptice koja imaju gnezda pored obale, kao i na posebne vrste slepih miševa koje žive u pećinama.
- Dnevno ne bi trebalo, po mišljenju Zavoda, da saobraća više od šest čamaca u isto vreme u turama po tri sata, dakle da prođe samo 200-250 turista u toku dana - zaključuje Darko Ćirić u razgovoru za 92 putovanja.
U Specijalnom rezervatu prirode Uvac, koji se prostire na 7.500 hektara površine, žive 24 vrste ribe, 172 vrste ptica, kao i 219 biljnih vrsta.
A, tek kako izgleda Rakina bara
(Telegraf.rs)
Video: Hapšenje grupe zbog pripreme teškog ubistva
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Bla bla truc
Predivna priroda,uvek sa zadovoljstvom provedem vikend tamo,savrseno
Podelite komentar
Raho
Ta ista banda uništava i Zavojsko jezero kod Pirota...
Podelite komentar
Nikola
A Vlasinsko jezero,sta cemo sa njim...ista ekipa
Podelite komentar