Školski pribor je skuplji nego prošle godine, ali nudimo vam trikove uz koje to nećete ni osetiti

 ≫ 
  • 9

U centralnim delovima super marketa, na mestima gde je plažni asortiman preko noći ustupio mesto đačkom priboru, sve se češće može čuti komentar "ma čini mi se da smo prošle godine ovo platili manje".

Roditelji koji su, čim im je stigla avgustovska plata, požurili da kupe školske potrepštine, primetili su da im je ukupna suma uveliko prevazišla očekivanu.

Sve je za nijasnu skuplje Foto: Pixabay/Adonyig

- Računali smo da za prvaka i četvrtaka nećemo dati više od 100 evra, a računica je bila preko 14.000 dinara, i to u knjižari u kojoj kupujemo stalno. Oko 5.000 bio je ranac za mlađe dete, ali što se ostalog tiče, čini mi se da je sve za nijansu skuplje - prokomentarisala je jedna mama iz Novog Sada.

Menjaju se dečja igrališta - povrede, rđa i beton su zabranjeni i nemogući: Usvojen pravilnik koji povećava bezbednost klinaca u parkićima

Uvid u prošlogodišnje cene pokazuje da nisu daleko od istine. Poskupljenje varira od nekoliko dinara za olovke, do preko 200 dinara za pune pernice, kada se govori o proizvodima istog brenda.

Toliko toga đacima treba Foto: Pixabay/Poison_Ivy

Tako flomasteri od 12 komada, koji su prošle godine cenili za 355 dinara (269 na popustu), ove koštaju čak 485 dinara ili 424 na sniženju.

Ukoričena sveska A4 formata od 180 dinara (na popustu 140), za godinu dana poskupela je za pet dinara, a danas se na akciji nudi za 149. Za identičnu A5 svesku tvrdog poveza davalo se 2017, godine 85, a ove 94 dinara. Uvidi u cene zarezača, gumica, šestara pokazuju slične pojave, mada se i mogu naći i stvari koje su u međuvremenu pojeftinile.

ČASOVI LIKOVNOG NAJSKUPLJI

Podići kreativno dete nije jeftin podvig, a kada se roditelji izgube u moru kolaž papira, četkica, blokova i glitera, čak i ne primete da su pakovanje od 12 bojica i prošle godine ulovili na sniženju za 200, ove neće naći za manje od 228.

Na likovno ode najviše novca Foto: Pixabay/Ponce_photography

Identične tempere koje su prethodnog avgusta bile 350, sada su poskupele samo za osam dinara, ali je popust mnogo manji - mesto 260 dinara, on iznosi 300, tako da se i ne isplati mnogo čekati ga. Slična kretanja zapažaju se i kada se kupuje samo jedna marka blokova, vodenih boja, četkica, makazica...

Dva dinara tu, 15 tamo, 40 ovde i ova "neznatna" poskupljenja učine da škoski pribor bude i za 710 dinara skuplji po detetu nego lane. Roditelji koji čekaju akcije, tu razliku mogu da smanje na 420 dinara, što je opet za mnoge nedovoljno.

RANČEVI OD 500 DO 15.000 DINARA

Izbor rančeva je svakako najveći: oni se mogu naći i za 500 i za 15.000 dinara. Doduše, ovo je i asortiman u kome se prodavci najteže odvikavaju od starog trika da na nekoliko godina stare modele stave cene kao da su najmoderniji, pa čak i da naplate više nego što bi da su ih prodali ranije.

Rančevi i džabe i preskupi Foto-ilustracija: Profimedia

UŠTEDA MOGUĆA UZ MALE TRIKOVE

Kako bi izbegli da nepovoljnu kupovinu, nemojte čekati zadnji tren da pazarite pribor. Prošetajte po nekoliko obližnjih knjižara i marketa i ošacujte cene. Ako vam se isplati da u jednom pazarite tempere, a u drugom šestar, možete sami napraviti svoje popuste.

UPOREDITE PAKOVANJA

Ne zalećite se da odmah kupite svesku od 20 dinara, mesto one od 25. Proverite na poleđini koliko sveska ima listova, jer lako se može desiti da je ta razlika od pet dinara zapravo razlika od šest dvolisnica. A to znači da ćete tokom godine morati da kupite koju svesku više.

Razmislite šta im zaista treba Foto: Pixabay/Pexels

KUPUJTE KVALITETNO

Pitanje je koliko će dugo ranac od 600, 700 dinara izdržati pod teretom knjiga i da li će ubrzo ići pod iglu ili u smeće. Ako tri put godišnje budete morali da kupujete jeftinu torbu, možda je korisnije uzeti jednu za ozbiljnije pare, koja će moći da izdrži ne samo ove, već i naredne školske godine.

KUPITE ZA CELU GODINU

Ako naiđete na nešto stvarno jeftino, što deci često treba, poput olovaka ili bojica, nije loše da to nakupujete za celu godinu. To je ušteda unapred.

Školska godina počinje 3. septembra Foto: Pixabay/Pexels

MANITE SE TRENDOVA

Znajući za dečije opsesije, prodavci stvari sa njihovim omiljenim crtanim junacima naplaćuju skoro pa duplo. Ukoliko možete da objasnite svom đaku da će mu obična šarena pernica poslužiti jednako dobro kao ona sa koje joj se smeši Diznijev lik ili šljašti grb fudbalskog kluba, utedećete definitivno.

Što su lepše i sjajnije, sveske su paprenije. Ako vaše baš voli svetlucave fensi stvari, možda je pametnije uložiti u lepak, gliter i kolaž papir, pa sa mališanom ukrasiti obične sveske od čije vam se cene neće zavrteti u glavi. Em ćete uštedeti, em se super zabaviti sa svojim malcem, em će vaš đak moći da se podiči priborom kakvo niejdno drugo dete nema.

(D. Savanović/ d.savanovic@telegraf.rs)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Petar

    26. avgust 2018 | 08:40

    Zivot u Srbiji je jedan veliki trik.

  • PETAR 1

    26. avgust 2018 | 08:44

    Skolski pribor skuplji, hleb ce da poskupi i ko zna sta jos, ali narode opusteno nema sikiracije stize povecanje od 2.836 dinara, ooojha.

  • Sasa M.

    26. avgust 2018 | 09:23

    I sam s roditelj, sin polazi u prvi osnovne, ćerka u prvi srednje i slobodno mogu reći da smo mi roditelji krivi. Setite se nas kao djaka. Da li su nama za svaki polazak u skolu kupovali tempere, lenjire, šestare? Pa ja imam svoj komplet šestara još iz 5 razreda a ćerki kupujem po dva kompleta šestara po školskoj godini.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA