Glumila sam da sam muškarac i javljala se na oglase za konobarice, nisam mogla da poverujem da svi isto reaguju
Seksizam je problem protiv kog se bore žene širom sveta, a u Srbiji i dalje poprima nove oblike.
Podstaknuta oglasima koje sam viđala po različitim oglasnim tablama i internet stranicama, nazvala sam nekoliko poslodavaca koji su tražili radnice za rad u kafiću i konobarice i glumila da sam muškarac.
Ono što me je iznenadilo je isključivost prilikom izbora osoblja za rad. Po istom principu su funkcionisali svi razgovori.
Izmenila sam glas i malo slušalicu pokrila rukom.
- Dobar dan, vidim vaš oglas, da li primate konobara?
Onda bi usledio odgovor kao iz topa - lepo piše na oglasu da nam treba konobarica, zar ne vidiš?
U tom trenutku sam počela sa insistiranjem na objašnjenju šta je to tako posebnije kod ženskog pola i zašto su one poželjnije u ugostiteljstvu.
U prilog jednom od oblika diskriminacije ide i to da su buduće konobarice morale da ispunjavaju određene uslove, pa da budu nasmejane, lepe, pedantne, atraktivne i slično. Učinilo mi se da posao konobarice ima daleko dublju pozadinu, pa se devojke lepog izgleda koriste kao mamac za mušterije.
Da su oglasi i ranije obilovali zavijenim seksizmom, tvrdi i psihološkinja Aleksandra Janković. Žena je oduvek prikazivana pored automobila, u kuhinji, sa nekim proizvodom. Žena je uvek bila "sigurica" da se nešto proda.
- To je sigurno zbog atraktivnosti, jer postoje neka pravila koja se protežu od davnih dana. Žena je nekako predodređena bila da služi, da prinese, donese. Pa i u narodnim pesmama imate lepe mlade krčmarice. Po pravilu je ženski pol komunikativniji, gosti se vežu za njih - objasnila je psihološkinja i dodala da se ti sterotipi menjaju, ali kao i za svaku promenu, treba vremena.
U ovoj "borbi" mišljenja, pozvala sam i mušku stranu, psihologa Aleksandra Šibula, i upitala ga šta on misli o ovim specifičnim okolnostima i uslovima poslovanja.
- Poslodavac najpre treba da angažuje nekoga ko će mu dati savete kako da poboljša svoj posao, a ne da traži atraktivniju pojavu - rekao je Šibul.
On je, takođe, dodao da do "prodavanja" bilo kakve usluge ili proizvoda dovodi individualni karakter i osobine, jednostavno ličnost, pa se onda za žene vezuje to da su one prijatnije.
Postojali su i telefonski razgovori koji su mi tog dana davali mogućnost zaposlenja, "ako ne nađu nikog drugog".
Na kraju mog pokušaja da saznam zašto je potrebnija konobarica i radnica za rad u kafiću, shvatila sam da do konkretnog odgovora onih koji traže radnike, neću doći.
Ali, imam jednu poruku za njih - radnu efikasnost bi trebalo da postiže osoba, a ne pol.
(S.Čenad - s.cenad@telegraf.rs)
Video: Ekskluzivni snimci sa preinaguracionog bala u Vašingtonu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Aca
Posao konobara/konobarice je u svakom slučaju precenjen. Ja imam 18 godina i pokušavao sam da nađem taj posao, ali svuda im treba neko sa iskustvom jer u većini slučajeva traže da im konobar bude i šanker (kad su kafići u pitanju) a za to je potrebno određeno znanje. Postoje oni poslodavci koji traže isključivo devojke, ali nisam mnogo naletao na njih. Obzirom da imam tetku u Americi, imam i prijatelje tamo i mnogi od njih rade u lokalnim restoranima i kafićima iako nisu imali iskustva kad su počeli da rade. Što je najgore, niko ni ne želi da pruži šansu neiskusnima i nauči ih nečemu. Oni kao da traže hirurga pa da je iskustvo toliko bitno, a ne konobara/konobaricu.
Podelite komentar
Flatron
Pa sta pricas to,kakva predodredjenost zene da sluzi...to je kafana tu 99.9 posto dolaze muskarci..vecina nabedjene testosterondzije on nece da ga ugosti muskarac,konobar...hoce covek zensku ruku izmisljate toplu vodu
Podelite komentar
Nnidza
Kako diskriminacija žena? Pa ovde odbijaju da zaposle muškarce!!! Pa zašto menjate teze?
Podelite komentar