Beograd vs Novi Sad: Borba između prestonice i "srpske Atine" oduvek tinja - šta to vi imate, što mi nemamo?
Novi Sad i Beograd vode višedecenijsku borbu u nadigravanju koji grad ima bolje pogodnosti i aspekte za život.
Sa jedne strane, čućete da u glavnom gradu možete naći sve ono što imate po evropskim metropolama, da je to grad koji je otvoren za sve.
Pak, pobornici načina života u srpskoj Atini, reći će vam da je tamo sve mirnije, nigde se nikome ne žuri i "zna se neki red".
Ovaj dvoboj koji se nikada neće završiti, ne možemo rešiti ni u čiju korist, ali vam donosimo šta je ono što možete naći u jednom gradu, a u drugom ne.
TAKSI ZA 500 DINDŽI
Često čujete da u Beogradu da biste seli u taksi i rekli "Dobar dan", treba vam 500 dinara, a za obilazak celog grada nekoliko hiljada dinara. E pa, u Novom Sadu vam pet stotina treba da biste obišli skoro ceo grad. Ako je suditi po ceni taksi usluga 1:0 za Novi Sad.
ZOOLOŠKI VRT
Beograd se svakako može pohvaliti jednim od najboljih i najbogatijih zooloških vrtova u zemlji, ali i regionu. Atrakcija koju pored Kalemegdana posećuju kako Beograđani, tako i turisti, veliki je nedostatak Novom Sadu. I često možete videti da se Novosađani žale kako im fali životinjsko carstvo. Mada i sami Novosađani kada dođu u Beograd, odu u zoovrt.
SEPARE ZA 8.000 DINARA
Noćni provod definitivno je epicentar zbivanja u oba grada, ali cene u klubovima svakako diktiraju razliku. Svaki Beograđanin bi se iznenadio kada bi čuo da se u novosadskim klubovima veliki separe može naći uz uslov od 8.000 dinara. Da, dobro ste pročitali. Generalno cene u kafanama i kafićima su znato jeftinije.
AERODROM
Većinu onih koji ne žive u glavnom gradu, hvata muka i psuju kada na aerodrom moraju krenuti put Beograda. Međutim, osim aerodroma u Nišu, ne postoji nijedan drugi aerodrom u Srbiji koji saobraća na međunarodnim linijama. Tako da oni Novosađani koji bi na put avionom, moraju ipak u Beograd.
BONTON ZA GRADSKI PREVOZ
Svako ko je iz Beograda otišao u Novi Sad i ušao u gradski prevoz, doživeo je u najmanju ruku šok. Kao u evropskim zemljama, u ovom gradu se u autobus ulazi na prednja vrata i pokazuje mesečna karta. Onaj ko nema, kod vozača kupuje kartu. A putnici koji izlaze, to rade na ostalim vratima. Naravno i ovde ima izuzetaka i šverca, ali je to retkost. Ovome treba dodati i cena gradske karte koja je 65 dinara, a u glavnom gradu 90.
(NE)ČESTI BUSEVI
U Beogradu su redovi vožnje mnogo češći nego u Novom Sadu, pa tako nećete morati da čekate 20 minuta (kada govorimo o vožnji bez zastoja i čepova u gradu) da biste otišli pet stanica dalje. U srpskoj Atini prema redovnom tajmingu polazaka čekaćete između 12 i 20 minuta, u zavisnosti kojom linijom želite da se vozite.
Ovim mini duelima je rezultat nerešen, a nabrajati možemo u nedogled.
Kakvo god vaše mišljenje bilo, činjenica je da su oba grada omiljena kako Srbima, tako i turistima. A sve dok "duel" među Novosađanima i Beograđanima traje, dotle će se oba grada truditi da dodaju nešto novo i pogodnije, što ide u prilog svima.
VIDEO: Beograd, grad misterija i legendi
(S.Čenad - s.cenad@telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Geteborg
NOVI SAD je bolji od BG
Podelite komentar
Danilo49
Kako ne shvatate da su zoo vrtevi ustvari zatvori za životinje
Podelite komentar
Stručno Usavršen
Svaki grad ima što drughg nema,tako da vam je glupa tema pomalo,samo iskreno,nikako drugačije.
Podelite komentar