Svako može da traži neplaćeno odsustvo, ali samo u ovim situacijama poslodavac to mora da dozvoli
Kad beba napuni 11 meseci, zaposlene majke se vraćaju na posao. Da bi mališanima pružile što više pažnje i ljubavi odlaze na odmor, bolovanje a veći broj njih ne zna da ima pravo na neplaćeno odsustvo dok im dete ne napuni tri godine. Pored njih to mogu da urade i očevi. Period bez naknade zarade zapravo mogu da koriste svi zaposleni, a postoje situacije kad je poslodavac dužan da ovaj zahtev odobri, poput odlaska u zatvor.
Svaki zaposleni od poslodavca može da traži plaćeno odsustvo. Ne mora da ima razlog niti da ispunjava bilo koje uslove.
Međutim, prema Zakonu o radu, postoje situacije kad oni na to imaju pravo, kad je poslodavac dužan da im omogući da iskoriste period bez naknade zarade, kao i one kad poslodavac može da odbije njihov zahtev.
PRAVO NA NEPLAĆENO ODSUSTVO
Dok dete ne napuni tri godine, majka ili otac imaju pravo na neplaćeno odsustvo. U njihovom slučaju period bez naknade zarade traje dve godine. Ovo pravo mogu da koriste i hranitelji i usvojitelji.
- Tokom tog vremena zaposlenom miruju prava i obaveze iz radnog odnosa, ako za pojedina prava zakonom, opštim aktom i ugovorom o radu nije drugačije određeno - objasnili su za Telegraf.rs iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
KAD JE POSLODAVAC DUŽAN DA ODOBRI NEPLAĆENO ODSUSTVO?
Postoje posebne situacije kad ljudi ne mogu da obavljaju svoje poslove. Tad poslodavac mora da im odobri mirovanje radnog odnosa. Period odsustvovanja ne može da traje duže od godinu dana.
- U slučajevima utvrđenim članom 79. Zakona o radu poslodavac je dužan da zaposlenom odobri zahtev za period bez naknade - naveli su iz ministarstva.
U pojedinim slučajevima isto pravo može da traži i bračni partner dok je njegov životni saputnik na neplaćenom odsustvu.
Kad zaposleni podnese zahtev za mirovanje radnog odnosa, poslodavac je dužan da ga prihvati ukoliko se radi o:
- odlasku na odsluženje, odnosno dosluženje vojnog roka
- upućivanju na rad u inostranstvo od strane poslodavca ili u okviru međunarodno-tehničke ili prosvetno-kulturne saradnje, u diplomatska, konzularna i druga predstavništva
- privremenom upućivanju na rad kod drugog poslodavca
- izboru, odnosno imenovanju na funkciju u državnom organu, sindikatu, političkoj organizaciji ili drugu javnu funkciju čije vršenje zahteva da privremeno prestane da radi kod poslodavca
- izdržavanju kazne zatvora, odnosno izrečene mere bezbednosti, vaspitne ili zaštitne mere, u trajanju do šest meseci
Kad muž ode u vojsku i žena ima pravo da uzme neplaćeno odsustvo. Takođe, ako jedan bračni partner ode u inostransvo drugi može da traži mirovanje radnog staža i poslodavac je dužan da mu to odobri.
OSTALI SLUČAJEVI
Zaposleni u svakoj situaciji može da traži da neplaćeno odsustvuje sa posla. Ukoliko razlog ne pripada nijednoj od prethodno navedenih grupa, poslodavac je taj koji odlučuje da li će radniku izaći u susret ili ne.
- Zakon o radu daje mogućnost poslodavcu da odobri ili odbije zahtev zaposlenog za korišćenje neplaćenog odsustva. Pri tome Zakon ne određuje uslove, kriterijume i rokove za odobrenje neplaćenog odsustva, niti upućuje da se ova pitanja uređuju opštim aktom kao što je kolektivni odgovor ili pravilnik o radu - zaključili su razgovor za Telegraf.rs iz Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.
Za vreme neplaćenog odsustva zaposlenom poslodavac ne može da da otkaz.
VIDEO: Filip i Jagoda na ulici zarade i do 140 evra za jedan dan, a nisu prosjaci
(Ivana Vlajković/i.vlajkovic@telegraf.rs)
Video: Oskrnjavljen mural herojima s Košara u Kosovskoj Mitrovici, zločin iz mržnje prema Srbima
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Mira
Radnik u Srbiji i ma prava manja od životinja.... Plata nije dovoljna za stanarinu i rezije a o hrani da ne pričamo.... Radi se od jutra do sutra.. Zato je sve više psihički obolelih i ubistva i samoubistava.
Podelite komentar
Goran
To pravo imaju samo gradjani prvog reda koji su zaposleni u drzavnim ustanovama a mi gradjani drugog reda koji radimo u privatnom sektoru posebno u malim i srednjim preduzecima nemamo nikakva prava radimo bez prijava bez prava na bolovanje godisnji odmor desetek dana ukupno kod vecine neplaceno negde 50% placeno a otkaz na dobar dan
Podelite komentar
Života
U robovlasničkom društvu kao naše, gde obični radnici rade za dvesta, dvesta pedeset evra mesečno, bez ikakvih sindikalnih i drugih prava, sve ostalo je iluzorno govoriti.
Podelite komentar