Sud odbio zahtev za rehabilitaciju Milana Nedića

  • 34

Viši sud u Beogradu odbio je zahtev za rehabilitaciju Milana Nedića, premijera Srbije tokom Drugog svetskog rata.

Pronađeni koferi Milana Nedića u Australiji koji su prepuni dokumentacije

Prema saznanjima lista, to znači da Sud nije ukinuo Uredbu FNRJ iz 1949. godine kojom je kolaboracionistički premijer proglašen za ratnog zločinca i na osnovu koje su mu oduzeta imovinska i građanska prava.

Sud je rešenjem napisanim na stotinak stranica, kako navodi list, obrazložio ovu odluku u kojoj stoji da je uvidom u sve priložene dokaze i nakon saslušanja svedoka zaključio da se nisu stekli pravni uslovi da Nedić bude rehabilitovan.

Na ovu odluku Višeg suda predlagači sada imaju pravo žalbe Apelacionom sudu u Beogradu.

Postupak rehabilitacije trajao je pune tri godine tokom kojih je održano 12 ročišta. Prvo je održano 7. decembra 2015. godine, od kada je saslušano šest svedoka, a sudu je dostavljeno na hiljade strana dokumenata, najviše iz Arhiva Srbije.

Milan Nedić. Foto: Arhivska fotografija

Zahtev da se "srpskoj majci", kako su Nedića zvali, vrate građanska prava potekao je od Srpskog liberalnog saveta, Udruženja političkih zatvorenika i žrtava komunističkog režima i porodice Nedić.

Predlagači su pokušali da dokažu da Nedić, koji je na čelu Vlade nacionalnog spasa bio od avgusta 1941. do oktobra 1944. godine, nije odgovoran ni za Holokaust u zemlji, ni za osnivanje logora, kao ni za masovna streljanja.

Kako je tvrdio advokat Zoran Živanović, Vlada koju je vodio formirana je i radila u skladu sa tadašnjim pravnim normama, jer kada neka zemlja kapitulira - nema dalje borbe.

Predlagači su navodili i da je Nedić spasao mnoge koji su bežali od Italijana, Albanaca s Kosova, Bugara i Mađara, kao i da je pomogao mnogim uhapšenim skojevcima.

Nedićeva vlada raspuštena je 4. oktobra 1944, a on je dva dana kasnije, sa većinom ministara prebegao iz zemlje. Britanci su ga predali jugoslovenskim snagama 1. januara 1946.

Prema zvaničnoj verziji, Nedić se ubio skokom kroz prozor zatvora Ozne i nikada formalno nije optužen, ni osuđen.

VIDEO: Šta bi bilo da Srbi nisu rekli NE Hitleru?

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Sudar dva vozila u Bulevaru Vojvode Putnika: Prednji delovi vozila smrskani

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Miroljub

    26. jul 2018 | 09:34

    Apsolutno ispravna odluka suda.

  • DD

    26. jul 2018 | 10:36

    Zar mi nemamo pametnija posla i prečih stvari od rehabilitacije zločinca? Ko to finansira?

  • Deša

    26. jul 2018 | 10:19

    To je izdajnik i zločinac kalibra Petena, Kvislinga, Tisoa., Hortija isl. Ako kada dođe do zvanične rehabilitacije nacizma u svetu i ako se nacizam i zvanično opet povampiri i postane domonantan onda će verovatno sledbenici nacizma rehabilitovati i Nedića.A do tada on treba da ostane ono što je zapravo bio, izdajnik i zločinac. Slično prethodno spomenutim izdajnicima i zločincima.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA