Na jugu Srbije živeli su kozaci: Imali su specijalnu misiju i izgradili žilu kucavicu današnjeg Vranja (FOTO)
Ruski put na jugu Srbije gradili su ruski kozaci, pre nešto manje od jednog veka, a i danas je veoma važna saobraćajnica koja je od značaja za područje Vranja.
Prema pisanim tragovima i priči meštana, put je gradilo oko 5.000 kozaka u periodu od 1921. do 1925. godine.
Ovaj put ide od sela Korbevac kod Vranjske Banje, preko Sebevranja, Klisurice, Nesvrte i stiže do Krive Feje, a zatim preko Besne Kobile, nastavlja ka Bosilegradu, sve ukupno u dužini od 70 kilometara.
Put je kroz vrleti Južne Srbije izgradila od 1921. do 1925. godine čuvena Kubanska kozačka divizija, čiji je komandant bio belogardejski general Vasiljij Logvinov.
![](https://xdn.tf.rs/2018/07/10/nesvrta-1-830x0.jpg)
Mnogi od kozaka koji su pod osvetom komunističkih vlasti uspeli da prebegnu u Srbiju, ovde su dali živote radeći na izgradnji saobraćajnice. Ruski put bio je u to vreme glavna veza Južne Srbije i Istočne Bugarske. Nakon kapitulacije, bugarska vojska se upravo njime povukla u jesen 1944. godine sa juga Srbije, koji je prethodno bila okupirala.
Put je i danas u upotrebi, ali je deonica preko Besne Kobile od tucanika i zimi je neprohodna, osim za kamione i terenska vozila rudnika "Grot" u Krivoj Feji.
Mnogi od ruskih kozaka koji su ga gradili dali su svoje živote, jer je rad bio iscrpljujući, a teren nepristupačan i planinski.
![](https://xdn.tf.rs/2018/07/10/ruskiput-830x0.jpg)
Iz sela kroz koja prolazi Ruski put, izuzev Korbevca, stanovništvo se uglavnom odselilo šeszedsetih i sedamdesetih godina prošlog veka, te ovde uglavnom ima malobrojnih staračkih domaćinstava. U mnogim selima na ovom području, kao u Nesvrti, struja je uvedena tek krajem osamdestih godina.
Može se samo zamisliti u kakvim su uslovima živeli ondašnji stanovnici u selima kroz koja prolazi Ruski put, kada su u njih stigli kozaci sa Dona, uglavnom oficiri sa svojim porodicama.
U selu Korbevac i na Besnoj Kobili kozacima su podignuti spomenici, kao večni spomen na ono što su uradili i dali srpskom narodu.
![](https://xdn.tf.rs/2018/07/10/spomenikkozacima2-830x0.jpg)
- Kubanska kozačka divizija, braći kozacima stradalim u tuđini 1921. - 1925. godine - napisano je na spomeniku stradalim Rusima koji je podignut u Korbevcu.
Jedan od graditelja puta Logvinov je živeo u Vranju, gde je sahranjen na Šapranačkom groblju, a Boris Pozdnjakov koji je, takođe, živeo u Vranju bio je geodetski inženjer i jedan od glavnih projektanata puta.
![](https://xdn.tf.rs/2018/07/10/nesvrta2-830x0.jpg)
U vezi ovog puta postoji zanimljivo svedočanstvo o ruskoj kulturi. Istoričar Miroslav Jovanović u svojoj knjizi “Ruska emigracija na Balkanu 1920. - 1940.” beleži kako su belogardejci sa sobom doneli kulturu čitanja.
- Ruske biblioteke otvarane su na svim mestima gde su to prilike dopuštale. Kada se ima u vidu takva atmosfera, ne treba da čudi što su vojnici koji su gradili put Vranje - Bosilegrad, smešteni po zemunicama, sa žarom čitali sve što im dođe pod ruku i što su odvajali teško zarađeni novac da bi napravili malu biblioteku - navodi se u knjizi.
Ruski put i danas posle skoro jednog veka svedoči o istrajnosti i umeću graditelja, koji su na primitivan način izgradili nešto što će decenijama kasnije povezivati ljude.
(S.T.)
Video: Vučić: Referendum i izbore nudim, ali nasiljem ništa nećete dobiti
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Partizan pa Bog
To je tacno , moj djed se naselio tih godina ali u Macvi , pravi Rus pravi kozak je bio.
Podelite komentar
Косингас
Е, то су браћа. Увек градили, никад рушили Србију.
Podelite komentar
mile
Kozaci su Ukrajinci kakvi Rusi...
Podelite komentar