Sve je više pčelara, naročito u jednom delu Srbije: Posao je siguran, zarada dobra i cela porodica može da živi od ovoga

 ≫ 
  • 5

U Podrinju se sve više ljudi koji odlučuju da se bave pčelarstvom. U Udruženju pčelara samo u Loznici je oko 80 pčelara, a za većinu njih proizvodnja meda jedini je izvor prihoda.

Ko se bavi ovim granama poljoprivrede, može da dobije pomoć države, čak i 400.000 dinara!

Na osam lokacija u selu Korenita, Zoran i njegova porodica imaju oko šest stotina košnica. Novac od proizvodnje i prodaje svih vrste meda jedini je izvor prihoda za Đuriće, koji u poslednjih nekoliko godina, zbog dobre cene, sakupljuju i polen.

- Uz mnogo zalaganja i mukotrpnog rada i veliki broj košnica, u Srbiji, a nigde ni u svetu ne postoji bogat pčelar, ali da pristojno živi od svog rada može, nas šestoro od toga prilično dobro i živimo. Supruga, ja i deca i uz povremeno angažovanje radne snage kada su veliki poslovi u pitanju - kaže Zoran Đurić, iz Korenite.

Zoran je jedan od hiljadu i po pčelara u Podrinju - ali i čitavom Mačvanskom regionu koji će ubuduće zahvaljujući mašinama za izradu šećernih pogača i preradu voska koje se nalaze u Udruženju pčelara u Loznici imati kvalitetniju i jeftiniju proizvodnju.

Na osam lokacija u selu Korenita, Zoran i njegova porodica imaju oko šest stotina košnica Foto: Telegraf/ilustracija

- Ova oprema koja je nabavljena značiće mnogo pčelarima pre svega što će pčelari kontrolisati kvalitet hrane, a samim tim i ishranu pčela, i takođe kontorlisaće kvalitet voska, a samim tim eliminisaćemo sve špekulativne radnje koje se na tržištu dešavaju - kaže Đurić.

Novu opremu u visini od 120 hiljada franaka obezbedila je Regionalna razvoja agencija Podrinja Podgorine i Rađevine, posredstvom Švajcarske agencije za razvoj.

- Sva Udruženja pčelara u nekom narednom periodu treba zajednički da nastapuju ka donatorima, da zajednički osmisle aktivnosti za nastup na tržištu, recimo da preduzmu neke aktivnosti na brendiranju meda i da na taj način praktično predstave pčelarstvo kao jednu značajnu granu agrobiznisa - kaže Ljiljana Nikolić, direktor RRA "Podrinja, Podgorine i Rađevine".

U narednih nekoliko dana Zoran i pčelari u Loznici započeće vrcanje bagremovog meda. Ukoliko, kažu, ova godina bude dobra kao prethodne dve, meda će biti i za izvoz.

VIDEO: Da li je poludeo pa se tušira pčelama?!

(Telegraf.rs/RTS)

Video: Selaković na otvaranju 5. Rusko-srpskog kulturnog foruma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Boki

    18. maj 2018 | 15:53

    Znam da čovek jedne godine nije mogao da proda med, druge godine nije imao ništa... Jednostavno, kao i u poljoprivredi i u pčelarstvu nema sigurne zarade, ulaganja su velika, prihod neizvestan.

  • Marko

    18. maj 2018 | 14:53

    Posao ni zarada nisu sigurni,zavisite od vremenskih uslova i bahatih poljoprivresnika i vocara koji truju sve zivo bojnim otrovima,a da bi zivela porodica treba uloziti 10 000 evra. To govorim iz prve ruke.

  • Stoparac PN.

    18. maj 2018 | 23:18

    Zašto vredna pčelica kidiše na cvet? 🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝🐝😃😃😃

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA