Nasilnici koji maltretiraju druge đake će ići na društveno-koristan rad: Menja se sistem kažnjavanja u školama
Vršnjačko nasilje je nažalost česta pojava u osnovnim i srednjim školama u Srbiji. Izgleda da ona naša "udari ga po džepu, pa će se naučiti pameti" u ovom slučaju ne važi. Međutim, ministarstvo prosvete pronašlo je drugo rešenje. Nasilna i problematična deca ići će na društveno koristan rad.
Ako dete napravi veliku grešku sa određenim posledicama, ako svojim ponašanjem izazove materijalnu štetu, postojaće jasno definisan vaspitno disciplinski postupak.
- Još se ne zna kako će se sprovositi zakon o društveno-korisnom radu i na koji način, ali verujem da je to dobro za tu decu. Pravilnik se još čeka. Nasilnici će se naći u poziciji da se neko prema njima ponaša onako kako su se oni ponašali prema svojim žrtvama - istakla je Dragana Ćorić, profesorka Pravnog fakulteta iz Novog Sada na jučerašnjoj konferenciji o vršnjačkom nasilju "Drug nije meta".
Ako osnovac bije druga iz razreda, može da mu bude smanjena ocena iz vladanja, da dobije ukor nastavničkog veća ili direktora, ili da bude premešten u drugu školu.
Ubuduće će, zbog novih prosvetnih pravila, moći da mu propišu i društveno-koristan ili humanitarni rad. Isto važi i za srednjoškolca nasilnika, samo što on može da bude i izbačen iz škole, ali bez problema može da se upiše u neku drugu.
O novinama koje se odnose na veću odgovornost učenika, nastavnika i roditelja govorila je Biljana Lajović, savetnik ministra prosvete.
Lajović je naglasila da je Nacrtom precizno definisan vaspitno disciplinski postupak i da se kao mera predviđa društveno-korisni i humanitarni rad za učenike, uz poštovanje njihovih godina i dostojanstva.
Društveno korisni rad će za ozbiljnu povredu discipline izricati škola, ali će obavestiti roditelja. Učenik će kaznu odrađivati u školi ili van nje, ali pod nadzorom nastavnika.
Predsednik Foruma srednjih stručnih škola Beograda Milorad Antić ističe da je društveno koristan radi namenjen samo deci koja su nasilna.
- Deca bi obavljala aktivnosti koje su u skladu sa njihovim godinama. Neće niko da ih tera da idu u kamenolom, ali će skupljati smeće ili lišće oko škole, čistiće klupe. Nažalost, ovaj program je namenjen samo za problematičnu decu. Smatram da bi i ostala deca trebalo da budu uključena - istakao je Milorad Antić.
Učitelji i nastavnici su poslednjih godina bombardovani raznim pravilnicima o pravima deteta. Poštovala se forma, a ne učitelj.
Deca su postajala sve nevaspitanija, a roditelji sve bezobrazniji. Mnogi su ovaj zakon protumačili kao prevaspitavanje roditelja. Jer ako do polaska u školu nisu uspeli da vaspitaju svoje dete, kazne i društveno- koristan rad će ih naterati da to napokon urade.
(Kristina Bezbradica - k.bezbradica@telegraf.rs)
Video: Iznemogli beloglavi sup spustio se na seosku kuću: Spasavnje ugrožene vrste u selu Sedobro
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
lea
U nekim slucajevima pored dece treba na takav nacin kazniti i njihove roditelje. Inace drustveno koristan rad je dobar za svakoga.
Podelite komentar
Milena
Prosvetni sam radnik i odgovorno tvrdim da od ovoga nema nista. Dokle god oni divljaju i imaju sva prava a mi im masemo papirima, ukorima, opomenama(za koje ih iskreno boli uvo) desavace se ovakva cuda po skolama
Podelite komentar
stevaaan
Svaka čast, podržavam, a kandidati ili njihova deca vec se javljaju, mislim na negativne ocene komentara koji takodje podržavaju ovu odluku. Pametnom dosta..
Podelite komentar