Zvuk topa u ovom gradu označava početak iftara, kraja dnevnog posta za muslimane. Tako će biti sve do Bajrama (FOTO) (VIDEO)
Muslimanskim vernicima u Novom Pazaru prvog dana ovogodišnjeg ramazana kraj dnevnog posta oglasio je pucanj topa sa Gradskog bedema. Tako će biti svake večeri do Ramazanskog bajrama.
Nije reč o novotariji, već o obnavljanju tradicije iz vremena kada su časovnici bili retkost.
Prvi pucanj iz topa bio je prilika za svojevrsnu svečanost, pa se na Gradskom bedemu okupio veliki broj vernika, među njima i munustra trgovine, turizma i telekomunikacija Rasim Ljajić i gradonačelnik Nihat Biševac.
- Drago mi je da smo obnovili tradiciju. Pucanj iz topa vraća nas u neka davna vremena i dalje posebnu čar ramazanu, koju je poseban ovde kod nas u Pazaru - rekao je gradonačelnik Biševac.
On je istakao da se sa mesta na kojem se top nalazi širi najlepši pogled na grad.
Top je na bedem postavljen na inicijativu vernika i uz podršku gradske uprave. Kako kaže direktor RTV Novi Pazar Denis Mavrić, jedan od organizatora nabavke, drveni deo topa napravio je jedan, a metalni lanser drugi majstor, dok je čitav top koštao malo, čak simbolično. U tačno određeno vreme iz topa će pucati momak koji ima licencu za rukovanje pirothničkim sredstvima.
Kraj dnevnog posta označava se na razne načine: da je vreme za iftar, prvi obrok nakon celodnevnog posta, vernicima su znak upaljene svetiljke na džamijama, sa kojih se čuje ezan, poziv na molitvu. Vreme iftara objavljuju i lokalne televizije, a svaka muslimanska kuća ima vaktiju - tačno označen početak i kraj posta, jer on traje od zore do sutona i menja se u zavisnosti od dužine dana.
Najstariji Novopazarci sa setom pričaju o vremenu kada je vreme iftara označavoa top. Hroničar Asim Nikšić seće se kako su o tome pričali njegovi roditelji.
- Top je u Novom Pazaru pucao pola veka. Prema mojim saznanjima utihnuo je 1944. godine. Nalazio se na drugom mestu, u blizini česme Biserovače - kaže Nikšić za Politiku.
(Telegraf.rs/Politika)
Video: Zapadna Morava probila nasip novog rečnog korita duž deonice Moravskog koridora
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Cika Velja
Ne svidja mi se religija koja u verskom asortimanu pomagala koristi top??? Kako li su se dozivali i obavestavali pre 100 godina dok topova nije ni bilo??? Valjda tad ni oni nisu postojali kao verska grupa???
Podelite komentar