Agenti za prodaju nekretnina u Srbiji pod lupom novog zakona: Proveravaće se saradnja s kriminalcima i finansiranje terorista
Više od 1.800 zaposlenih u agencijama za trgovinu nepokretnostima u Srbiji proći će besplatno "skeniranje prošlosti" kako bi se utvrdilo da li su krivično osuđivani za privredni kriminal ili na bilo koji način bili povezani sa finansiranjem terorizma.
Ovo predviđaju predlozi izmena i dopuna Zakona o prometu i zakupu nepokretnosti, koji je prošao vladu i skupštinske odbore, pa bi trebalo uskoro da se nađe pred poslanicima u Narodnoj skupštini.
Izmenama zakona biće definisane obaveze i mere koje moraju da se preduzmu do juna ove godine, a deo su Akcionog plana iz strategije Srbije za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma i odnose se na izveštaj ICRG Grupe koja se bavi procenama političkih, ekonomskih i finansijskih rizika zemalja u svetu kao i na izveštaj Komiteta Manival iz 2016.
Komitet Saveta Evrope Manival, objavio je pre dve godine Izveštaj o izvršenom petom krugu evaluacije mera koje Srbija preduzima u borbi protiv pranja novca i finansiranja terorizma. U izveštaju se konstatuju nedostaci u sistemu za borbu protiv pranja novca i finansiranja terorizma u Srbiji, ali rad Uprave za sprečavanje pranja novca u Srbiji izveštaj ocenjuje pozitivno.
Glavna izmena vezana za sprečavanje pranja novca i finansiranje terorizma se odnosi na to da vlasnici agencija, ovlašćena lica ili preduzetnici, ne smeju biti kažnjavani za privredni kriminal, i aktivnosti vezane za terorizam, pa će Ministarstvo trgovine za sve one koji su u ovom momentu upisani u registar posrednika obezbediti podatke da o eventualnom kažnjavanju.
- Ako se proverom ustanovi da je neko kažnjavan za takva dela, po službenoj dužnosti ta agencija će biti brisana iz registra posrednika - napominje savetnik u Ministarstvu trgovine Željko Stojanović.
U Srbiji je, kaže Stojanović za Tanjug, do sada registrovano 866 agencija u 79 gradova i opština, a u tim agencijama je zaposleno 1.826 građana. U nove izmene Zakona o prometu i zakupu nepokretnosti, koji je počeo da se primenjuje 2014. godine,međutim neće ući, kako su to očekivali trgovci nekretninama, izmene koje se tiču statusa zaposlenih agenata, a taj status je prema njihovoj oceni "ni na nebu ni na zemlji".
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Lena Kovačević o albumu "9":
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
DARKO 100%
A sta cemo sa politicarima koji su povezani sa kriminalom,oni imaju imunitet jel,koliko je bilo afera i pojeo vuk magarca i nikom nista!riba se cisti od glave!🙊
Podelite komentar
pametno
Trebalo bi mnogo vise paznje obratiti na one koji kupuju nekretnine a nisu drzavljani Srbije i na poreklo novca kojim kupuju. Zakonom zabraniti da se preko fol kreditiranja nekretnine prodaju trecim licima stranih zemalja a toga je sve vise. Kriminalni novac peru i albanci kupujuci zemlju i nekretnine preko naivnih Srba.
Podelite komentar
Bjanka
Ne mogu da verujem. Pa onda svako treba da bude proveren a ne samo mi agenti za nekretnine
Podelite komentar