U kojim krajevima Srbije za Uskrs je zabranjeno jesti ofarbana jaja?!
Obojena jaja se nisu davala za Uskrs svinjarima
Pravoslavni hrišćani danas obeležavaju Veliki petak, dan kada se farbaju uskršnja jaja. U nedelju se ukućani kuckaju, a veruje se da pucanje kore na jajetu simbolizuje Hristovo uskrsnuće. Ipak, u pojedinim krajevima Srbije je zabranjeno jesti obojena Uskršnja jaja.
19 genijalnih načina za šaranje uskršnjih jaja, koje morate da probate!
U mnogim selima Banata stariji ljudi nisu dali da se jedu obojena jaja na Uskrs, kako stoka ne bi dobila "supurkat" (da im ne bi izrasle guke po telu i vimenu).
Tako, u Crvenoj crkvi ni gazda ni ovčar ne samo da nisu jeli ofarbana jaja, već ih čak ni u ruku nisu uzimali čitavo vreme Uskrsa.
Neki govore o tome da gazda ne uzima obojeno jaje u ruku da žito ne bi obolelo od glavnice.
Obojena jaja se, recimo, nisu davala za Uskrs svinjarima u Šimanovcima i Sremskoj Rači, da im muške svinje ne bi bile "kilave".
Slični običaji postojali su i u istočnom delu Srbije (Homolje, Lužnica, Nišava), gde takođe seljaci strogo paze da o Uskrsu ne jedu jaja, da im stoka ne bi dobila "jajčenice" po glavi.
SVAKI DEO SRBIJE IMA SVOJE OBIČAJE
Na Kosovu i Metohiji od davnina postoji tradicija lepog ukrašavanja jaja, i smatra se da je narod u ovim krajevima zadržao i najstarije šare. Ornamenti na jajima su bili geometrijski, zoomorfni. Često se na jajima pojavljivalo i "drvo života".
Srbi u Bujanovcu i okolini neguju neobičan običaj trećeg dana Uskrsa i nazivaju ga Drelja Ogorelja. U karnevalskoj atmosferi pravi se svadbeno veselje kao vid sećanja na dovitljive pretke, koji su na prvu bračnu noć turskom begu umesto neveste poslali muškarca Drelju Ogorelju preobučenog u žensku odeću.
Beg je, kako su pisali hroničari ovog kraja, navodno oprostio Srbima što su ga prevarili, ali nikad više nije posezao za srpskim snajama. Na imitaciji svadbe i mladoženju i mladu glume muškarci.
U nekim selima Srema prvo svi ukućani probaju pihtije i bojeno jaje, kao i kolač "jajčenik" (Laćarak, Grabovci).
U severnoj Bačkoj (Stapar, Žarkovac) prvo se jajetom omrsi starešina kuće, pa tek onda ostali članovi porodice.
Uz jaje obavezno jedu i kolač zvani "batinica".
U Mošorinu prva jaja koja se jedu za doručak o Uskrsu se ne ljušte, već se polove nožem, da bi se lako sekla živina.
VIDEO: Kako da izbelite jaje i ukrasite ga dekupaž tehnikom
(Telegraf.rs)
Video: Jake policijske snage obezbeđuju Univerzitet Hauard
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Octopus
Uskrs je prošao, tako da ne razumem čemu ovaj post. Sada dolazi Vaskrs i pošto naša SPC praznuje po julijanskom kalendaru i po ruskom crkvenom jeziku gdje je pozdrav Hristos Voskrese - Vaistinu Voskrese. Hristos je vaskrsao, a ne uskrsao. Srpska braćo preko Drine, obratite malo pažnju ipak ste vi u matici, ili ipak niste?
Podelite komentar
srbin iz srbije
Pravoslavci FARBAJU VASKRSNJA A NE USKRSNJA JAJA.
Podelite komentar
Renata
Žnogo obicaja i sujeverja a od hriscanstva ni u tragovima. Kakvr veze ima kucanje jaja sa vaskrsenjem? A narocito zecevi i pilici.
Podelite komentar