Prelepi srednjovekovni grad Maglič odsečen je od sveta: Ibar oštetio most koji je bio jedina veza sa magistralom

 
  • 2

Za Jova Ćiricu viseći most preko Ibra bio je jedina veza sa svetom

Srednjovekovni grad Maglič u Ibarskoj klisuri nadomak Kraljeva i meštani istoimenog sela, od pre nekoliko dana odsečeni su od sveta. Nabujali Ibar oštetio je viseći most koji je bio jedina veza sa Ibarskom magistralom i za turiste i za meštane. Nadležni kažu da će novi most biti izgrađen ove ili sledeće godine.

IZGLEDA KAO ŠKOTSKA, A U STVARI JE SRBIJA: Spektakularni pogled na čuvenu tvrđavu iz našeg zlatnog doba (FOTO)

Maglič je srednjevekovno srpsko utvrđenje koje je ušuškano na okuci koju Ibar pravi na nekih dvadesetak kilometara južno od Kraljeva. Žiča, manastir u kojem su krunisani prvi nemanjićki kraljevi Srbije, taj "srpski Rems", nalazi se na pola puta.

Sastoji se od sedam običnih kula i jedne donžon-kule, koje su sve povezane zidinama. Glavne dveri se nalaze na severnoj strani, dok su jedne manje smeštene na jugoistočnoj. Unutar tvrđave pronađeni su ostaci palate, kasarne i crkve posvećena Svetom Đorđu, te rezervoar vode i bunar.

Za Jova Ćiricu viseći most preko Ibra bio je jedina veza sa svetom i put za posetioce srednjovekovnog grada. Međutim, zbog velikih oštećenja koje je pričinio nabujali Ibar, most je ovih dana zabranjen za upotrebu.

Mogu reći da je ovo strašno s obzirom da drugi prelaz nema - kaže Jovo Ćirica meštanin Magliča. I dodaje: "Ja sam invalid, ako se ne daj Bože razbolim, kako bi i kud bi me ko odneo."

Deo unutrašnjosti Magliča, srpske srednjevekovne tvrđave iz prve polovine XIII veka. Foto: Wikimedia Commons/Miljan Simonović

Nevolje sa visećim mostom počele su znatno ranije. O tome svedoči i Mileva Luković, meštanka Magliča.

Na tom mestu pre jedanaest godina, 20. maja, ja sam kroz taj most propala i upala u Ibar i onesvestila se, i znam samo kad me Nebojša Jovanović izbacio - ističe ona.

Od kako je pre nekoliko dana građevinski inspektor zabranio upotrebu mosta do srednjovekovnog grada i domaćinstava na desnoj obali Ibra, može se samo železničkom prugom, preko nekoliko železničkih mostova i tunela što je veoma rizično.

Maglič, srpska srednjevekovna tvrđava iz prve polovine XIII veka. Foto: Wikimedia Commons/Miljan Simonović

Milan Pantović, predsednik Mesne zajednice Bogutovac kaže da postoji opasnost za prolaznike.

To ne koriste samo meštani, to koriste i druge institucije, radne organizacije, sportske - rekao je Milan Pantović.

Izgradnja novog mosta koštaće 70 miliona dinara, izračunali su nadležni.

Mi ćemo probati da konkurišemo na više mesta kod raznoraznih ministarstava da dobijemo neku podršku. Kad bi dobili pola sredstava od tih 70 miliona mi bismo brzo uradili - kaže Aleksandar Nestorović, direktor Direkcije za građevinsko zemljište Kraljevo.

Izgradnja novog mosta je od životne važnosti za meštane na desnoj obali Ibra. Ovaj srednjovekovni spomenik kulture tada bi bio pristupačnija i mnogo posećenija kulturno-istorijska i turistička destinacija.

Daljinac

(Telegraf.rs)

Video: Građani Apatina ne misle da će biti većih problema zbog većeg vodostaja Dunava

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • sarsa

    6. april 2018 | 23:24

    zašto sami sebe satiremo nije mi jasno.Maglič je odavno morao da bude detaljno obnovljen i sačuvan trajno za pokoljenja.

  • Н. С

    20. april 2018 | 09:32

    Ма какав споменик, људи не могу нигде да изађу. Како лекар до њих да дође? Па битнији су они од посете споменику. То је страшно. Негде има за иживљавање, а негде нема за НАЈОСНОВНИЈЕ. потребе. Као да су друга држава.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA