Srpska pravoslavna crkva menja ime?

 ≫ 

Srpska pravoslavna crkva u maju će dobiti novi naziv "Srpska pravoslavna crkva - Pećka patrijaršija", a promena u nazivu objašnjava se željom da se ojača veza sa njenim istorijskim sedištem u Pećkoj patrijaršiji, ali i sa Kosovom i Metohijom.

Crnogorci žele da otmu Ostrog od SPC: Traže od države da vrati "otetu crkvenu imovinu"

Takođe će i procedura izbora patrijarha biti pojednostavljena, a crkveni poglavar biraće se tajnim glasanjem, uz obaveznu dvotrećinsku većinu.

Dosadašnja praksa "apostolskog žreba", nasumičnog izbora jedne od tri koverte sa imenima kandidata, napuštena je. To znači da će se patrijarh ubuduće birati na tzv. Izbornom saboru, jednoglasno ili uz obaveznu dvotrećinsku većinu glasova članova ovog tela.

Ukoliko nijedan kandidat ne obezbedi ovakvu podršku, glasanje će se ponavljati najviše sedam puta dok jedan od kandidata ne dobije onoliko glasova koliko je propisano ustavom.

Ako se to ne dogodi ni nakon sedmog glasanja, krug će se suziti na dva kandidata sa najvećim brojem glasova. U tom slučaju patrijarh će biti onaj koji bude imao više od polovine glasova.

Foto: MarkoTodorović

Važna novina je i to da će se izabrani kandidat za crkvenog poglavara zvati arhiepiskop pećki, mitropolit beogradsko-karlovački i patrijarh srpskih i pomorskih zemalja.

Nacrt novog ustava sugeriše da se novi poglavar bira u Pećkoj patrijaršiji, a kao mogućosti predviđena su crkvena sedišta u Beogradu ili u Sremskim Karlovcima.

Foto: Telegraf

Uobličeni tekst novog ustava postaće prvi celoviti Srpske crkve još od 1931. godine.

- Postojeći ustav u mnogim svojim delovima je zastareo i gotovo neprimenljiv. Poslednja njegova veća revizija urađena je 1947. godine u vreme patrijarha Gavrila. Od tad do danas usvojen je niz saborskih odluka sa ustavnom snagom, koje nikada nisu u potpunosti uvrštene u jedinstveni crkveni ustav.

- Zato je sa vremenom postao nesistematičan, teško čitljiv i primenljiv - rekao je sagovornik iz Patrijaršije.

Usvajanje novog ustava najverovatnije će se naći na dnevnom redu predstojećeg zasedanja koje će biti održano sredinom maja.

VIDEO: Snimak iz Hrama Svetog Save: Kako se broji novac od priloga i ostavlja u sefove 3

Daljinac

(Telegraf.rs/Večernje novosti)

Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • mihailovic

    6. mart 2018 | 12:53

    PODRSKA novom imenu SPC u Srpska pravoslavna crkva - Pećka patrijaršija", ipak predlazem da puni naziv bude Srpska pravoslavna crkva-Pecka-Kosovo i Metohijska patrijaršija",

  • ⭐⭐⭐

    6. mart 2018 | 11:49

    Šta su vam uradili.. Isprali su vam mozgove.Da li primećujete kakve komentare ostavljate? Pune mržnje prema srpskoj crkvi. I to ne samo sad, neprimetno, to ostavljate redovno kada je bilo kakva vest o crkvi, patrijarhu.. Šta su vam bre to uradili? Vraćaju vas u vreme komunizma što se toga tiče. Tako su vam i tad radili, samo sada ovo vam rade satanisti sa zapada. Isti oni koji su nas bombardovali, rascepali proterivali...

  • @#$

    6. mart 2018 | 13:27

    Nisam protivan toj promeni, ako je to volja vrha SPC, ali je naziv malo predug. I za neke laike i nekoga sa strane ako se uz SPC naglasava i Pecka patrijajasija to moze izgledati kao da postoji vise nekih SPC, pa je ovo samo jedna od SPC. Trebali bi i to imati u vidu.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA