Srbi se ne libe mešovitih brakova, naročito u okolini Ivanjice: Za godinu dana 56 Albanki postale srpske snajke
Mešoviti brakovi uopšte nisu retkost u Srbiji. Naprotiv, podaci Republičkog zavoda za statistiku pokazuju da je tokom 2016. godine u našoj zemlji sklopljeno 2.808 mešovitih brakova. Od toga se naših žena udalo za 1.415 mladoženja drugih nacionalnosti, dok je srpskih snajki bilo 1.393.
Ivana je Srpkinja, a Senad je Bošnjak: Zbog budućnosti svoje dece planiraju da beže iz Sarajeva
Poslednjih godina dosta je mladi albanskog porekla, tokom godine njih 56 stiglo je u Srbiju. Najviše ih ima u okolini Ivanjice.
Jedan uspešan primer mešovitog braka čine Milinko Bogdanović iz Ivanjice i Albanka Vjoca Uka iz Skadra. Oni uskoro očekuju prinovu.
- Čim sam je video znao sam da je ona žena sa kojom hoću da provedem ostatak života - započinjenje priču Milinko Bogdanović iz Ivanjice.
- Nije me zanimala nacionalnost, vera, običaji niti druge razlike, nakon prvog susreta rekao sam sebi: ti ćeš nju da ženiš. Tako je i bilo. I srećni smo zajedno, beskrajno. Tačno je da postoje razlike u smislu nekih običaja, hrane, jezika… Ali sve to uspešno rešavamo jer kada se dvoje ljudi vole i poštuju, nikakve razlike ne mogu im stati na put – priča Milinko.
Sve se odigralo "po starinski". On je video sliku svoje Vjolce, sada već prekrštene u Violetu, i odmah se zainteresovao.
- Prvo sam je video na fotografiji, kod njene sestre. Odmah mi se dopala. Onda smo počeli, onako po starinski, da se upoznajemo i ja sam jednog dana odlučio da odem u Skadar. Kažem vam, kada sam je video, srce mi zaigralo, znao sam da je ona prava. Imao sam sreću što je privlačnost bila obostrana i eto sada živimo u stvarno srećnom braku i čekamo dete - kaže Milinko.
Iako su za Vjolcu običaji i jela bili drugačiji, kao i jezik, zahvaljujući suprugu sve razlike u kulturi brzo je prevazišla.
- Nije bilo predrasuda, rukovodila sam se srcem i nikada se nisam pokajala. Suprug poštuje moje želje, ja njegove, i lepo se slažemo - kaže Vjolca.
Počela je da sluša i srpsku muziku, a iz njihove kuće se često čuju pesme Cece Ražnatović.
- Sećam se da nikada pre nije probala sarmu i kiseli kupus. To kod njih ne postoji. Oduševila se, i stalno me tera da joj donosim neke recepte za naša tradicionalna jela, da ih sprema. I prihvata sve od naše tradicije, slavimo, pridržavamo se posta za vreme praznika, bez ikakvih problema. Kažem vam, presudna je ljubav, ona potire sve razlike - svedoči Milinko za infoliga.rs.
Od velike im je, kako kaže Milinko, pomoći bilo razumevanje lokalnih i regionalnih institucija kada su prikupljali papire za venčanje. Svi su im maksimalno izašli u susret.
(Telegraf.rs)
Video: Udes kod Studenjaka
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
VLA BREE
Pa kada nase cure odlaze za BG pa makar tamo radile na ulicu samo da nisu seljanke stikle minic i nocni zivot toje srpska buducnost ?
Podelite komentar
Isko
Žene u Srbiji su dobrim delom promašile temu i svoju ulogu u društvu.Takve čekaju princa u mersedesu, sa velikom kućom i sluškinjama. Da rađaju , kuvaju i rade, to im je fuj. Ali, zato provod, menjanje muškaraca i kafica+cigarica najomiljenija zabava. Dosta sa tim feminističkim podvalama.
Podelite komentar
zoran
Nase devojke Srpkinje nece da radjaju.Tesko im je,tako da je po mom misljenju sasvim u redu ako Albanke hoce da radjaju nije problem da se zene i osnivaju porodice.A nase neka se setaju ulicama gradova bez dece.
Podelite komentar