STIŽU NOVA PRAVILA: Članovi porodice neće više moći da daju krv za najbliže

  • 4

Namensko, porodično davanje krvi od 1. januara sledeće godine neće biti moguće kada počinje puna primena novog Zakona o transfuzijskoj medicini. To će umogome olakšati onima koji idu na operaciju jer su do sada njihovi članovi porodice morali da obezbede davaoce za određeni broj jedinica krvi pre nego što ih stave na program za operaciju.

Ovo je poslednja godina u kojoj će se transfuzija odvijati po važećim pravilima, krv davaoca testiraće se na savim nov način

Transfuzija bi, po, ovom modelu, trebala da bude bolje isplanirana i bezbednija.

Prema preporukama SZO i Saveta Evrope trenutno je najbezbedniji model transfuzije potpuno ukidanje namenskog, porodičnog davanja krvi.

- Organizovano davanje krvi se ne ukida, naprotiv, odvijaće se kao i do sada. Akcije će biti unapred planirane i organizovane prema kalendaru, o čemu će građani blagovremeno biti obaveštavani. Dosadašnje, višedecenijsko iskustvo pokazalo je da su mali centri za transfuziju krvi bili suočeni sa problemima oko motivacije davalaca u svojim sredinama - kaže dr Gradimir Bogdanović, direktor Instituta za transfuziju krvi Srbije za "Novosti".

Foto: Uglješa Rašević

Prema novom Zakonu o transfuzionoj medicini, krv će prikupljati, testirati, procesirati i distrtibuirati pet ovlašćenih institucija: Institut za transfuziju krvi Srbije, Pokrajinski zavod u Novom Sadu, Zavod za transfuziju krvi u Nišu i Zavod u Kargujevcu koji je u fazi osnivanja.

Krv će kao i do sada moći da da svako ko je zdrav, imao od 18 do 65 godina i više od 50 kilograma. Muškarci na svaka tri, a žene na svaka četiri meseca.

Krv davalaca i po novom zakonu testiraće se na HIV, hepatitis B i C, i sifilis.

Daljinac

(Telegraf.rs / Večernje novosti)

Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Redovni davalac Pancevo

    9. februar 2018 | 09:42

    I u ovo cemo krenuti bez odgovarajuce infrastrukture, voznog parka, logistike... Guramo evropske zelje i zakone posto-poto.. Je l cemo imati helikoptere koji ce u slucaju hitnosti odvoziti krv u manje gradove? Toliko drugih nacina ima kojima se moze podstaci davalastvo, ovo je kontraproduktivno! Kako da se po nekoliko hiljada davalaca organizuje u jednom ili par dana da da krv? Sta ako imam kijavicu i moram da cekam 10ak dana da ozdravim potpuno, a do tada "karavan" transfuzije ode u neko drugo mesto? Koliko znam, za sada je ovo pocelo eksperimentalno da se primenjuje u Sapcu i Vrscu i vec imaju velike probleme! Pitajte ljude koji se bave transfuzijom sta misle o ovom modelu? A ne da o ovim situacijama odlucuju birokrate i politicari, koji krv nisu dali nikada! Drugi nam ne trebaju, sami sebe rusimo! Sta ce biti sa medicinakim radnicima koji rade u transfuzijama po manjim mestima? Podrska dosadasnjem sistemu!

  • Ana

    9. februar 2018 | 10:09

    Jel se i ovo placa

  • Lazar. Mड़ञणम

    12. februar 2018 | 19:43

    Vecina dobrovoljnih davaoca je prestala davati krv saznanjem da se ista za lepu svotu novca po boci prodaje zemljama eu, pa se sad odazivaju samo na zahtev ako je nekom preko potrebna krv.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA