U ova srpska sela povratnici samo pristižu, ali im je potrebna jedna stvar za normalan život (FOTO)

 ≫ 
  • 6

U tri planinska sela na obroncima Čemernika - Rajićevu, Krstićevu i Jakovljevu živi oko 500 stanovnika. Meštani se ne iseljavaju, a oni koji su otišli polako su počeli da se vraćaju. Povratnika bi bilo više kada bi se asflatirao put dug 6 kilometara.

Sa 15 je počela da pomaže oko krava, sa 18 prvi put sela na motor: Priča lepe Marijane je možda i najbolja od početka godine (FOTO)

Teško se dolazi do Rajićeva. Preko mosta kada padne sneg mogu samo iskusni vozači terenskim vozilom, a đaci za svaki slučaj idu samo pešice.

Most je rekonstruisan još davne 1988. godine posle velike poplave.

- Pa prelazimo eto pod rizik, nemamo na drugo mesto gde. Najveći problem je što deca tu prelaze - kaže Ivan Golubović, predsednik MZ Rajićevo.

Planinski put dug 6 kilometara povezuje tri sela. U Rajićevu, Krstićevu i Jakovljevu živi oko 500 stanovnika. Meštani ga kažu sami održavaju. Boban Golubović iz Rajićeva, kaže: "Suština za nas mlade je da se napravi put da ne bi odlazili iz sela."

Selo Rajićevo/Foto:Printskrin/RTS

Mladi se iz svog Rajićeva još ne iseljavaju. A ono što ohrabruje, ima onih koji se vraćaju u zavičaj. Aca Nikolić se vratio na svoje imanje iz Vlasotinca, a Zoran Mitrović koji 16 godina radi u Švajcarskoj planira da uloži značajan novac, ali problem je put.

- Uložio sam ogromna sredstva ovde u selu imam blizu 10 hektara. Švajcarska ništa nije lepša i bogatija od Srbije samo je red rad i disciplina - smatra Zoran Mitrović.

Povratnicima se raduje i baka Ljubinka koja ima 80 godina. Pamti i bolje dane ali je važno da su tu komšije, rođaci, prijatelji. Rajićevo je od Vlasotinca udaljeno dvadesetak kilometara, a do Svođa i regionalnog puta 2,5 kilometra.

Opština održava preko 250 kilometara lokalnih puteva. U lokalnoj samoupravi ističu da postoje planovi da se put ka ovim planinskim selima uskoro asfaltira. Meštani Rajićeva su vredni pečalbari i poljoprivrednici ne žele da budu teret nikome. Dosta im je obećanja. Vreme je kažu da se sa reči pređe na dela.

Daljinac

(Telegraf.rs/RTS)

Video: Željka Bojić je jedna od njih, ona čeka na transplantaciju jetre i ima samo jednu poruku

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Dejan

    26. januar 2018 | 13:41

    Daċe bog da im se asvaltira tih 6 km.

  • Momir Jakovljevic

    26. januar 2018 | 15:04

    Daje bog.Ali je problem sto odgovorni u drzavi nista ne rade za svoj narod,narocito po unutrasnjosti Srbije.

  • Krzo

    27. januar 2018 | 10:36

    Lepo je to sto se vracaju selu,ali treba reci i istinu da je od tih vecina onih koji su nekada otisli iz sela u velike gradove pa od grbace sirotinje dobili stanove koji vrede od 50 000 do100 000 evra to otkupili za po 100 maraka pa to ostavljaju svojoj deci a sada se vracaju na selo i opet hoce da se ogrebu o sirotinju i uglavnom se odlucuju za nesto da rade sto subvencionise drzava a i imaju vec ko ce to da pogura a siroma onaj koji je ostao u to selo sem sto je ostao beda i sirotinja sad mu sidaju i kozu jer pored takvih oni nikada nece stici na red za bilo kakvu pomoc.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA