U Srbiji postoje poslovi za koje je nemoguće pronaći radnike: Ako znate da ih radite, čeka vas brza i odlična zarada (FOTO)

  • 12

Iako je stopa nezaposlenosti u Srbiji krajem prošle godine iznosila 12, 9 osto, postoje poslovi za koje je veoma teško pronaći radnike.

Zanati opet na ceni: Vojvođani se sve više prekvalifikuju u geronto domaćice, molere i zidare kako bi otišli u zemlje EU (FOTO)

Podaci sa aplikacije Poslonaut, koja omogućava da poslodavci i oni koji traže zaposlenje lako pronađu jedni druge, kažu da postoje i oni poslovi za koje se teško pronalaze zaposleni.

Dok je tokom 2017. preko ove aplikacije za angažman na promoterskim poslovima bilo deset kandidata na jedno ponuđeno mesto, u oblasti nege i lepote stiglo je manje prijava od broja ponuđenih oglasa. Za prodaju i marketing po raspisanom konkursu stiglo je 8,5 prijava, a za zanatske poslove bilo je "jedan na jedan".

Foto: pixabay.com

Frizeri i mesari najtraženiji

- I ove godine, kao i prethodne, podaci pokazuju da je na tržištu poslova koji ne zahtevaju visok stepen stručne spreme, najteže doći do frizera i drugih zanimanja iz oblasti nege lepote. Mesari su traženi skoro kao i programeri, ali se jako teško pronalaze, a oni koji nude radno mesto zanatlijama takođe će imati poteškoća da ih pronađu - izjavio je Nemanja Stefanović, osnivač aplikacije Poslonaut koja se razvija u saradnji sa Infostudom.

Na 300 oglašenih pozicija u kategoriji nega lepote konkurisalo je svega 204 kandidata, dok je na pozicije u kategoriji priprema hrane (kuvari, roštiljdžije, mesari) na 130 oglasa konkurisalo 227 kandidata.

Foto: Profimedia/Westend

Najviše posla u proizvodnji

Najviše je ponuđeno poslova u proizvodnji, skoro 1.200, na koje je konkurisalo više od 4 puta više kandidata. Znatno manje je bilo ponuda za poslove iz oblasti građevinarstva, promocija ili za administrativne poslove, ali i u ovoj "trojci" koja je na začelju po broju oglasa, u oči pada ogromna razlika u zainteresovanosti. Uz pomenute promotere, najveća "navala" je bila na administrativne pozicije, gde je broj prijava po oglasu 8,3, dok ih je za građevinu bilo tek 1,7.

Foto - Ilustracija: Profimedia, Wavebreak

Veliko interesovanje za poslove u ugostiteljstvu

Kada je reč o broju prijava, ubedljivo najviše ih je bilo za konobarisanje, nešto preko 6.000. Kada se to upari sa brojem ponuđenih radnih mesta, a njih je bilo oko 800, dobijamo da je za ovo zanimanje po jednom oglasu stiglo 7,5 aplikacija. Istovremeno bilo je ponuđeno otprilike isto radnih mesta u maloprodaji, ali je stiglo oko duplo manje prijava, što znači na jedan oglas 3,8.

Da oni koji traže posao ipak umeju da budu probirljivi pokazuju uporedni podaci za pozicije telefonskih operatera i vozača, odnosno kurira, za koje je u 2017. ponuđen skoro isti broj oglasa. Dok je za telefonske operatere bilo sedam prijava po ponudi, za vozače i kurire na jedno ponuđeno mestu javljala su se četiri kandidata.

Foto: Promo

- Od oglasa za posao u aplikaciji Poslonaut, konobarisanje je i dalje najpopularnije kao privremeni posao ili onaj koji korisnici mogu da rade dok studiraju ili kao dodatni posao. Za različite vrste promocija uvek se pronađe zaposleni. Takođe, kad god se u aplikaciji pojavi neki oglas koji nije tako uobičajen (npr. posao za pakovanje paketića, za radnika u internet kafeu…) kandidati se odazovu u većem broju i poslodavci budu veoma zadovoljni brojem prijavljenih -

navodi Nemanja.

Dakle, ne muče muku sa poslovima samo oni koji ih traže. I neki poslovi, očigledno, teže od ostalih pronalaze zaposlene.

Daljinac

(Telegraf.rs)

Video: Kamion nalegao na bankinu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Petar

    23. januar 2018 | 16:10

    Jeste velika potraznja za mesarima...i kad mu dodjete raditi utovarate kartone, istovarate stoku, perete pogone, ribate plocice uz naravno svoj posao.A sve to za 35-40 hiljada.Radno vreme "klizno" uglavnom 9-10 sati, pa ti vidi.

  • more

    23. januar 2018 | 13:00

    Hahaha brza i odlicna zarada??sta to znaci?25-30 hiljada za frizera!ja sam frizer al svoje znanje i vestinu ne prodajem za te pare hvala!!

  • The Spatula

    23. januar 2018 | 13:09

    Najgore je sto radnik vise ne moze ni troskove odlaska na posao da pokrije. I onda ide ligikom, bolje dzabe da lezi nego dzabe da radi i jos mozda da doplati. Tuzno, ali istinito.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA