Jedan više dokument u novčaniku trudnica: Dobijaju posebne knjižice
Sledeće nedelje počinje uvođenje novog obaveznog dokumenta. Upisivaće se svi podaci iz državnih i privatnih lekarskih ordinacija
U medicinski dokumentaciju se, prvi put u Srbiji, uvode knjižice za trudnice, saznaju "Novosti".
Šta će vam se desiti ako izgubite PIN za zdravstvenu knjižicu: Da li možete da se lečite?
U novom dokumentu, na 32 strane, koji će već do kraja nedelje biti distribuiran porodilištima, vodiće se kompletna medicinska dokumentacija o aktuelnoj, i prethodnim trudnoćama, što znači da će se upisivati svaki pregled i analiza, kao i terapija. I to sa potpisom i faksimilom lekara, jer će trudnička knjižica biti i sudsko-medicinski dokument.
Za početak je odštampano 12.000 knjižica za trudnice. One se uvode u okviru pilot-projekta, a najverovatnije će biti predstavljene na otvaranju porodilišta u Čačku.
- Najveća prednost knjižice za trudnice je što će svi medicinski podaci biti sistematizovani na jednom mestu, i gde god da se trudnica pojavi akušer će imati kompletan uvid u rezultate - kaže dr Predrag Sazdanović, direktor KC Kragujevac, koji je i nosilac ovog projekta.
- U slučaju nekog hitnog stanja, ne daj bože saobraćajnog udesa, i lekar opšte prakse iz knjižice će moći da utvrdi kolika je trudnoća, da li je rizična, koju terapiju trudnica uzima... Spremni smo da, odmah posle promocije 18. decembra, uvedemo knjižice za trudnice u Kliničkom centru Kragujevac, i opštim bolnicama na teritoriji šest okruga u ovom delu Srbije, što je oko dva miliona ljudi - kaže dr Sazdanović.
Knjižica za trudnice biće obavezan dokument, i trudnica bi uvek trebalo da je ima uz sebe. Uvođenjem knjižice prvi put se među preglede koje treba obaviti u trudnoći uključuje i pregled lokomotornog sistema, unutrašnjih organa...
U knjižicu za trudnice upisivaće se bukvalno svi podaci i nalazi kako iz državnih ustanova, tako i iz privatne lekarske prakse. To će, veruje se, biti dragoceno za akušere jer je u Srbiji prilično rasprostranjena praksa da žene trudnoću vode u privatnim ordinacijama, a kod lekara u državnom zdravstvu odu uglavnom samo da otvore bolovanje, pa su im svi nalazi u vezi sa za trudnoćom "rasuti" u raznim izveštajima.
(Telegraf.rs / Novosti)
Video: Adam: Za 20 godina spasilačkog rada, nisam doživeo ovakvu intervenciju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Buuu
Svi bi trebali imati to u podacima zajedno sa krvnom grupom.. ali bravo bar za trudnice
Podelite komentar
Buuu
Plus pod obavezne analize jednom godisnje na polno opasne prenosive bolesti. Plus da svako mora jednom godisnje na obavezan sistematski pregled. Ko ne ide kazna.. tako bi bili zdraviji.
Podelite komentar