Više od polovine romskih devojčica udaje se pre 18. godine
Direktor UNICEF-a u Srbiji Mišel Saint Lot smatra da udaja pre 18. godine predstavlja kršenje ljudskih prava i utiče na pravo devojčica i žena na zdravlje, obrazovanje, jednakost i pravo na život bez nasilja
Više od polovine devojčica romske populacije udaje se pre navršene 18. godine, pokazali su danas predstavljeni rezultati etnografskog istraživanja "Dečiji brakovi u romskoj populaciji u Srbiji".
Poboljšanje položaja Roma na teritoriji Novog Sada
Bili smo u Šutki, najvećem butiku na Balkanu: Tamo ima svega, osim JEDNE STVARI (FOTO)
Dečiji brakovi su prisutni među opštom populacijom u Srbiji i najčešći su među siromašnijim stanovništvom i u ruralnim predelima, pokazuje istraživanje.
Direktor UNICEF-a u Srbiji Mišel Saint Lot smatra da udaja pre 18. godine predstavlja kršenje ljudskih prava i utiče na pravo devojčica i žena na zdravlje, obrazovanje, jednakost i pravo na život bez nasilja.
- Osim što pogađaju devojčice, dečiji brakovi ostavljaju ozbiljne posledice na društvo u celini, što se manifestuje kroz smanjenu zaradu i produktivnost, povećana izdvajanja za zdravstvenu zaštitu usled lošeg zdravstvenog stanja majke i deteta, kao i povećana socijalna davanja zbog međugeneracijskog ciklusa siromaštva - rekao je direktor UNICEF-a.
Ljiljana Gavrilović, naučni savetnik Etnografskog instituta SANU, istakla je da problem dečijih brakova i posledica koje one izazivaju predstavlja izuzetno važno društveno i državno pitanje, koje zahteva angažman svih društvenih aktera.
O rezultatima istraživanja direktorka Romskog ženskog centra "Bibija" Slavica Vasić kaže da pitanje dečijih brakova i ranog rađanja ne nailazi na poseban interes institucija, bilo zdravstvenih, socijalnih ili obrazovnih.
- Podataka o rasprostranjenosti ove pojave nema dovoljno, što otežava kreiranje javnih politika u ovoj oblasti. Iskustva romskih ženskih organizacija svedoče o velikom otporu romske zajednice u vezi sa ovom temom i zatvaranja romske zajednice - ukazala je Vasić.
Ona je navela da rad na terenu sa Romkinjama pokazuje najbolje rezultate u podizanju svesti o štetnosti dečijih brakova za reproduktivno i mentalno zdravlje žena, ali i o napuštanju obrazovanja, slabe mogućnosti zapošljavanja i ekonomske zavisnosti.
Rezultate istraživanja o dečijim brakovima predstavili su UNICEF, Etnografski institut SANU i Romski ženski centar "Bibija", kako bi pružili uvid u praksu dečijih brakova iz perspektive samih pripadnika romskih zajednica, na osnovu njihovog proživljenog iskustva, vrednosti i stavova o ovom pitanju.
Terensko istraživanje sprovedeno je na pet lokacija u Srbiji od marta do juna 2017. godine: Beogradu, Novom Bečeju, Vranju, Pirotu i Kragujevcu.
(Telegraf.rs / Tanjug)
Video: Vučić: Rekonstrukcija Vlade od marta do juna, sa nekima da se pozdravimo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Suza
Radja 5 pa se preudaje pa opet 5 a neke i treci put pa 5, hrani majčin sine iz budzeta a sto radiš po 12 i vise sati, koga briga.
Podelite komentar
Proka
Da se udaju i Srpkinje makar do 22.g bilo bi puno više zdravije djece a vjerovatno i više.
Podelite komentar
Nebitno
Pa sta zezate ljudi ima i srpkinje jos nisu napunile 16 a vec stupe u odnose
Podelite komentar