Pečena krv za doručak, čvarci kao lek, rakija umesto vode: SVE O SVINJOKOLJU (FOTO)
Hladni zimski dani idealno su vreme kada Banaćani organizuju čuveni "svinjokolj" ili "disnator". Klanje svinja u domaćoj radinosti, obrada i prerada mesa i ove godine tradicionalno je održana u Ostojićevu, selu u opštini Čoka. Majstori svoga zanata ovom prilikom zaklali su dve svinje od po 120 kilograma, a zatim na stari domaćinski način pristupili obradi mesa.
Mesar Rudolf Kiralj, u nekoliko poteza nožem istranžirao je kompletnu svinju. Ceo proces od klanja, prljenja, tranžiranja pa do pečenja rađen je ručno, na stari tradicionalni način.
- Svinju smo prljili slamom, tako se nekada radilo jer je meso mnogo ukusnije. Svinju nije lako zaklati, potrebna je veština i znanje, gde kada i kako raseći meso. Pored standardnih specijaliteta, majuške, krvavice, čvaraka ovom prilikom pravili smo pečenu slaninu i meso, uz pečenu krv za doručak sa turšijom i kiselim krastavcima - kaže Rudolf.
Pečena krv je specijalitet u Ostojićevu koja se priprema na poseban način, uz dosta crnog i belog luka koji se dinsta na umerenoj vatri, a potom mu se dodaje krv koja se umeša sa začinima po ukusu.
Svinjokolj je počeo rano zorom, već oko 6 časova, odrasli i deca u selu Ostojićevo bili su spremni za disnator.
- Ovaj tradicionalni svinjokolj održavamo drugi put, i to sa razlogom da se tradicija i ovakav vid druženja prenese na omladinu, da i oni vide kako se nekada spremala zdrava hrana, kako se prljila svinja bez butan boce - slamom. Oni ne da su samo posmatrali, nego su i bili aktivni, pomagali oko vatre, pranja svinje, zatim kod punjenja kobasica i hurki koje smo spremali za veče, kada se održao bal, sa živom muzikom - istako je Tertei Janoš, predsednik UG "Piroš Tulipan" koje je organizator disnatora.
Pored svinjskih specijaliteta vredne domaćice za večeru su spremile kiselu čorbu, ispekle kobasice, hurke, i tradicionalne kiflice sa pekmezom od šljiva. Program je dopunjen izvedbom KUD-a koje je odigralo splet tradicionalnih mađarskih igara predvođenih Elvirom Bačo.
TRI NARODA U SLOZI I LJUBAVI POD JEDNIM KROVOM
Selo Ostojićevo, poznato je kao selo sloge i mira u kojem u zajedništvu, ljubavi i slozi žive Mađari, Srbi i Poljaci. Osnovano pre više od 800 godina selo je sa najviše pripadnika poljske nacionalnosti.
- Plan za sledeću godinu nam je da u tradicionalnom svinjokolju učestvuju i naši sugrađani Srbi i Poljaci, tako da će svako pripremiti hranu po svom receptu, i naravno uveče uz opštenarodno veselje konzumirati pripremljenu hranu i zabaviti se u zajedničkom balu -rekao je Zoltan Bačo, potpredsednik Mesne zajednice u Ostojićevu.
Festival u čast "šljivovice" samo je jedan u nizu po kojem se selo prepoznaje, tu je i čuvena "Konjijada", susreti kulturnih udruženja, Dan malinara i likovna kolonija.
Etno turizam svakako da se polako razvija u malom banatskom mestu koje će uskoro biti bogatije za etno kuću u kojoj će će naći tri sobe-srpska, mađarska i poljska, jedna uz drugu baš kao i tri naroda koja i danas žive kao pod jednim krovom.
(Dragana Ivanić)
Video: Jocić: Ovde se na dan Svete Trojice okupljalo celo selo
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Фамилија
Печена крв? Хришћанство забрањује да се пије крв у било каквом облику.
Podelite komentar
Uroš d'dorf
@familija.zabranjivalo je i 41ve u JASENOVCU pa šta su radile''uje''i oni su ''hrišćani''jos ih proglasavaju za svece??!!
Podelite komentar
toka
Ljudi post je ako Boga znate!
Podelite komentar