Najlakši posao u Srbiji, a za 5 minuta zaradite 6.000 evra: Ovo je spisak svih nalazišta na kojima možete naći tartufe (VIDEO)
Nekoliko belih tartufa, teških oko 850 grama, prodato je na tradicionalnoj aukciji u gradu Albi u italijanskom Pijemontu za vrtoglavih 75.000 evra. Tartufe je putem satelitske veze kupio preduzetnik iz Hongkonga. Međutim, tartufa ima i u Srbiji.
Tartufi su vrlo traženi delikates na božićnoj trpezi bogatih zbog specifičnog ukusa i arome, a cena kilograma se kreće oko 6.000 evra.
Kapitalni primerci crnih tartufa nalaze se na višim terenima. U Srbiji ih najviše ima na Fruškoj gori. Raste u simbiozi sa cerom ili lipom, koja se nalazi na površinama gde je nekada rastao cer.
Nalazišta belih i crnih tartufa u Srbiji:
- Reka Jasenica (sela: Mramorac, Saranovo, Belosavci, Natalinci, Sepci)
- Reka Karaš (sela: Straža, Jasenovo, Dupljaja, Dobricevo, Kajtasovo, Grebenac, Banatska Subotica)
- Reka Lug (u blizini sela Kovačevac)
- Reka Bosut (selo Jamena, na ušću Busouta u Savu)
- Lovište Karakuša - okolina Sremske Mitrovice
- Lovište Maletica lug
- Obedska Bara
- Šuma Crni lug
- Šume Senajske bare
- Sela: Platičevo, Grabovci, Klenak, Kupinovo, Provo, Ratari...
Nalazišta crnih tartufa:
- Fruška gora
- Deliblatska peščara
- Kosmaj
- Svrljiške planine
- Rudnik
- Oplenac
- Mladenovačka banja
Ovo naravno nije konačan spisak svih nalazista tartufa u Srbiji. Svakako da postoje i na mnogim drugim mestima gde imaju iste ili slične uslove za život kao sto su na nabrojanim nalazistima, samo ih treba otkriti...
Tartufi rastu u simbiozi sa višim biljkama (uglavnom je to drveće) i vole zemljište koje ima kiselost od 6,5 do 8 na PH skali. Idealni uslovi za razvoj tartufa su u zemljistu čiji je PH nivo malo iznad 7, piše Poljoprivredni savetnik.
Beli tartufi (T. Magnatum) mogu se naći iskljućivo u neposrednoj blizini reka sa visokim nivoom podzemnih voda. Tamo rastu u simbiozi sa hrastom lužnjakom i belom topolom. Na istim mestima mogu se takođe pronaći i crni tartufi, ali ne oni krupni i najboljeg kvaliteta.
(Telegraf.rs)
Video: Tzv. kosovska policija upala u zgradu opštine Gračanica
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Johan
Vidim svi se obogatili u ovim mestima kad oni pronasli tartufe
Podelite komentar
Rizik
Poznajem par njih koji kopaju tartuf na fruskoj gori, ne daj boze da udjes da ih trazis na necijoj "teritoriji", ode glava,jako lako se poteze puska-pistolj.
Podelite komentar
нели
Говорио сам ја то још пре двадесет година. Италијани продају у пијамонду туртуфе као њихове, а највећи број њиф су са подручја бивше југе. Они су све у италији прегледали. Код њих нема ни зрна више. Код нас народ то не зна. Зато су многи већ одавно. На њушили, и не говоре ником. Тортуфе не могу више тамо да расту где сте нашли. Само да знате. Зато су тако драгоцене.
Podelite komentar