Srbija obeležava Dan primirja u Prvom svetskom ratu: Danas je neradan dan i državni praznik!
Dan primirja se obeležava u Ujedinjenom Kraljevstvu, Francuskoj, Belgiji, Novom Zelandu, a od 2012. godine i u Srbiji
Prvi svetski rat je bio jedan od najkrvavijih sukoba u istoriji. Srbija je u to vreme izgubila čak trećinu svog stanovništva ili oko 60 odsto muške populacije. Dan kapitulacije Nemačke u Prvom svetskom ratu je državni praznik u Republici Srbiji, koji se obeležava danas 11. novembra pod nazivom "Dan primirja".
Prekosutra je u Srbiji neradni dan: Obeležavamo državni praznik, za koji mnogi od vas ni ne znaju
Ovaj datum označava dan kada je Nemačka potpisala primirje sa silama Antante i tako okončala neprijateljstvo na Zapadnom frontu.
Primirje je bilo na snazi sve do zaključivanja konačnog mirovnog sporazuma u Versaju 28. juna 1919. godine.
Dan primirja se obeležava u Ujedinjenom Kraljevstvu, Francuskoj, Belgiji, Novom Zelandu, a od 2012. godine i u Srbiji, kada se praznuje neradno.
Pod nazivom "Dan sećanja" ovaj dan se obeležava i u zemljama Komonvelta, a pod imenom "Dan veterana" u SAD.
U Velikoj britaniji se koristi i izraz "Dan makova", kao referenca na mak, cvet koji raste u Flandriji, gde je i poginuo najveći broj britanskih vojnika.
Simbol praznika - cvet Natalijine ramonde
Kao glavni motiv za amblem ovog praznika koristi se cvet Natalijina ramonda, ugrožena vrsta u Srbiji. Ovaj cvet je u botanici poznat i kao cvet feniks.
Raste na istoku Srbije i na planini Kajmačalan čiji je najviši vrh Sveti Ilija, na kome je srpska vojska, pod komandom vojvode Živojina Mišića, vodila žestoke borbe tokom stvaranja preduslova za proboj Solunskog fronta, protiv Bugara, u Prvom svetskom ratu.
Natalijinu ramondu otkrio je u okolini Niša doktor Sava Petrović 1884. godine, a u literaturu je uveo Josif Pančić.
Osim ovog, u amblemu se pojavljuje i motiv trake Albanske spomenice, koja se nalazi iznad cveta. Preporuka je da se ovaj amblem nosi na reveru u nedelji koja prethodi prazniku, kao i na sam dan praznika.
Obeležavanje "Dana primirja"
Dan primirja u Prvom svetskom ratu obeležava se danas u čitavom svetu državnim manifestacijama u 11.00 sati, u znak sećanja na dan i trenutak kada je 1918. godine na snagu stupilo primirje u Prvom svetskom ratu.
U Srbiji će ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Zoran Ðorđević u ime Vlade Srbije, uz pune vojne i državne počasti predvoditi centralnu državnu ceremoniju polaganja venaca i odavanja počasti, 11. novembra, u 11 sati, kod spomen-kosturnice branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu (kompleks Novog groblja u Beogradu).
Centralnoj državnoj ceremoniji prisustvovaće visoki predstavnici ministarstava Vlade Republike Srbije, Vojske Srbije, Grada Beograda, ambasadori i izaslanici odbrane Austrije, Australije, Belgije, Bugarske, Grčke, Italije, Kanade, Mađarske, Nemačke, Rumunije, Ruske Federacije, Sjedinjenih Američkih Država, Slovačke Republike, Ujedinjenog Kraljevstva Velike Britanije i Severne Irske, Francuske, Holandije, Češke Republike, Angole, Palestine, Turske, Argentine, Kube, Japana i drugi, prenosi Tanjug.
Kako je saopštio Odbor za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, ceremoniji će takođe prisustvovati udruženja i građani opredeljeni za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije.
Posle ceremonije polaganja venaca i odavanja počasti, ministar Ðorđević obratiće se prisutnima, nakon čega će uslediti umetnički program.
Centralna državna ceremonija kod Spomen-kosturnice branilaca Beograda u Prvom svetskom ratu predstavlja čin odavanja počasti svim pripadnicima oružanih snaga i civilima nevino postradalim tokom Prvog svetskog rata. Ona se svrstava u red najznačajnijih ceremonija koje će toga dana u isto vreme, u svim glavnim gradovima državama-pobednicama u Prvom svetskom ratu, biti održane u čast godišnjice velikog istorijskog događaja.
Prisustvo najviših diplomatskih i vojno-diplomatskih predstavnika država-saveznica i država-protivnica Srbije u Prvom svetskom ratu simbolično ukazuje na potrebu očuvanja dostojanstvenog sećanja, ali i afirmacije pomirenja i saradnje kao osnova za dalje unapređenje bilateralnih odnosa Srbije i država-učesnica u tom oružanom sukobu, piše u saopštenju.
Predstavnici organa državne vlasti na svim nivoima, udruženja građana i pojednici okupiće se 11. novembra u 11 sati kraj vojnih memorijala i mesta stradanja iz razdoblja Prvog svetskog rata, u svojim sredinama, i polaganjem lovorovih venaca odati počast nevinim civilnim žrtvama i braniocima domovine, prenosi Tanjug.
Istog dana u isto vreme, ambasadori, generalni konzuli, konzuli i izaslanici odbrane Republike Srbije u Albaniji, Alžiru, Austriji, Belgiji, Bosni i Hercegovini, Bugarskoj, Grčkoj, Egiptu, Italiji, Kanadi, Mađarskoj, Makedoniji, Nemačkoj, Poljskoj, Rumuniji, Slovačkoj Republici, Sloveniji, Tunisu, Ujedinjenom Kraljevstvu Velike Britanije i Severne Irske, Francuskoj, Holandiji, Hrvatskoj, Crnoj Gori i Češkoj Republici, obići će srpske vojne memorijale i mesta stradanja iz razdoblja Prvog svetskog rata u državama u kojima su akreditovani i polaganjem lovorovih venaca odati počast nevino postradalim civilima i ratnicima.
Ambasadori, generalni konzuli, konzuli i izaslanici odbrane Republike Srbije u državama na čijim teritorijama ne postoje vojni memorijali i mesta stradanja od značaja za Republiku Srbiju, u svojstvu predstavnika Srbije - države saveznice i pobednice u Prvom svestkom ratu, prisustvovaće centralnim državnim manifestacijama koje će tim povodom biti održane 11. novembra u prestonicama tih zemalja.
Republika Srbija se sa ponosom i pijetetom seća stotina hiljada civila i ratnika, nevino i junačkih postradalih u borbama za odbranu i oslobođenje domovine tokom četiri ratne godine (1914-1918.) ističe se u saopštenju Odbora za negovanje tradicija oslobodilačkih ratova Srbije, prenosi Tanjug.
Povodom Dana primirja u Prvom svetskom ratu juče je sa Savske terase na Kalemegdanu, izvedena počasna artiljerijska paljba sa deset plotuna. Paljbu je izveo Počasni bataljon Garde Vojske Srbije.
Uz intoniranje himne Republike Srbije i podizanje zastave, obeležavanje Dana primirja je svojim izvođenjem propratio i orkestar Garde.
Izvođenju počasne artiljerijske paljbe prisustvovali su brojni građani Beograda.
(Telegraf.rs)
Video: Ne znam ko je ubio Đinđića, ali znam ko sigurno nije: Veruović iskreno o atentatu i seriji "Sablja"
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Marina
Neradan je sa i bez njega! A Vi ako toliko cenite ovaj praznik ljudima ste trebali juce dati SL dan s'obzirom da skole praznuju!
Podelite komentar