Grejanje sve veći udar na džep: Drvo skuplje za 15 odsto, u ponudi i ovo novo ekološko gorivo (FOTO)
Oko 3.000 domaćinstava u Kikindi priključeno je na daljinsko grejanje, jedan deo koristi gas i struju kao energent, dok se veći deo stanovništva ove zime odlučuje za drva kao ogrevno sredstvo.
Cene ogrevnog drveta ove godine su skuplje za 10 do 15 odsto, bukva, hrast, bagrem i cer su najviše u potražnji. Iz kikindskih stovarišta napominju da je ove godine došlo do korekcija cena ogreva, pa je tako kubik bukve u odnosu na prošlogodišnju od 5.800 dinara povećan za 200 i do 400 dinara i iznosi od 6.000 do 6.200 dinara.
Ove godine u ponudi su na stovarištima i mešovita ogrevna drva koja koštaju oko 4.300 dinara po kubiku , ali i otpadna meka drva čija se cena kreće od 2.000 do 2.500 dinara po kubiku.
U jednoj firmi korisnicima je ponuđeno i novo ekološko gorivo za grejanje-briket. Cena ovog ogrevnog goriva iznosi 15.000 za celu tonu.
- U pitanju su briketi od slame, ekološko gorivo proizvedeno isključivo od poljoprivrednih ostataka, slame kukuruza soje i usitljenog drveta. Ovo gorovo ne sadrži nikakve štetne materije, odlikuje ih manja zapremina, a veća kalorijska vrednost, a prilkom grejanja prisutna je mala količina otpada jer su napravljeni mehaničkim putem - kaže nam vlasnica firme Ilijana Midorović.
Stanovnici okolnih sela u Kikindi najčešće se odlučuju na drvo kao ogrev.
- Nabavili smo za sada oko 5 kubika ogrevnog drveta, biće doovoljno za početak, ložimo staru peć sa kojom uspevamo da zagrejamo oko 20-ak kvadrata - kaže nam porodica Komosar iz okoline Kikinde.
Dušica S. takođe je ove godine odlučila da se greje na drva.
- Uzimamo veće količine drveta jer grejemo kompletnu kuću. Skupo je i drvo, ali opet jeftinije od gasa i struje jer grejemo prizemlje i sprat. Peć se loži u prizemlju, imamo kotao na struju, gas i drva. Tokom sezone potrošimo od 15 do 20 kubika ogrevnog drveta. Skupo je, ali drugog načina nemamo - istakla je Dušica.
Korisnici daljinskog grejanja u Kikindi kažu da od kada su stavljeni kalorimetri i računi za grejanje su niži. Za stan oko 50 kvadrata u Mikronaselju Ljiljan Milić plaća grejanje u proseku od 10.000 do 12.000 dinara.
- Najveći problem koji trenutno ima JP "Toplana" je dug prema Srbijagasu koji je zaključno sa 30.septembrom oko 24 miliona dinara -rekao je Miroslav Čičulić, direktor JP "Toplana" u Kikindi.
- Apelujemo na sve naše potrošače da izmire dugovanja prema “Toplani”. Dug koji imamo od privatnog sektora je sedam miliona dinara, dok poslovni prostor za grejanje duguje oko 2 miliona dinara. Očekujemo da ćemo da naplatimo dobar deo tužbi, prag tolerancije za "Toplanu" su dva neplaćena računa, ali više ne možemo da izađemo u susret dužnicima - ističe Čičulić.
Stanovnicima Kikinde u ponudi je i ugalj, koji se može pazariti za 13.000 dinara, ipak većina se odlučuje za drva, najviše za hrast, bukvu i bagrem.
(Dragana Ivanić)
Video: Sa čamca nasred Drine zaprosio devojku
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
.S. S.
Pola Srbije leži na vreloj vodi koja može da greje celu zemlju besplatno a budale ne mogu da organizuju sistem da se narod greje jeftino a u većem delu i besplatno e koje ludilo 😫
Podelite komentar
Nokica
One, koje toplane greju, a vrište na cenu grejanja, trebalo bi samo jednu godinu ostaviti da se snalaze alternativama za grejanje; struja, gas, ugalj, drva, uz nabavku grejnih tela za te energente, da vide šta je muka.
Podelite komentar
Dragan
Cuprija bez vode 2 dana
Podelite komentar