Kožu trljali sapunom od masti, kosu prali jajima: Pre 1960. kupalo se samo nedeljom, a kosu su prali samo pred vašar (FOTO)
Kupatila su u Šumadiji masovno počela da se grade od 1960. godine, a čak i 70-ih mnogi su se leti kupali napolju, a zimi u kadi kraj šporeta. Dan za kupanje bio je subota ili nedelja i kada se negde išlo, posebno na vašar. Noge su prane leti svake večeri, ali i na javnim česmama na ulazu u Kragujevac.
Nataša Nikolić, etnolog Narodnog muzeja u Kragujevcu, bavila se u okviru istraživanja tradicionalne kulture tokom 20. veka, i održavanjem higijene u Kragujevcu i okolnih 17 sela, posebno kod dece. Deo saznanja pretočila je u izložbu "Fotografije detinjstva- 16 priča".
- Kupali su se u drvenom ili limenom koritu, leti napolju, na zaklonjenom mestu, iza kuće, u voćnjaku, u kačari ili šupi, podrumu. Za pranje su koristili domaći sapun, seljački, koji se pravio od loja ili domaće čiste masti sa sodom. Kupovao se i sapun od jorgovana, kao i dečiji sapun. Pojedini su kupovali mirise i mešali ih sa lojem domaćeg sapuna. Kupljeni sapun nazivao se "čisti sapun".
- Za pranje kose sakupljana je kišnica, a kosa je prana i u ceđi (voda u kojoj je potopljen pepeo od izgorelog drveta, ceđ lepo peni) ili "peraćim" domaćim sapunom. Ispirali su je mešavinom vode i sirćeta - navodi etnolog saznanja sa terena.
U prvoj polovini 20. veka, ali i kasnije, Šumadinci su se kupali mahom subotom ili nedeljom, te kada se negde išlo, posebno na vašar. Tada su kosu prali jajima, zbog sjaja. Korišćeno je i čičkovo ulje za kosu. Posle Drugog svetskog rata, učenice tadašnje Ženske gimnazije, koje su dolazile iz okolnih sela, deo puta su išle bose, da bi im obuća što duže trajala, a pri ulasku u grad prale su noge na česmi. Brisale bi ih ih krpom, a zatim obuvale čarape i cipele. Zbog toga je znao da se otegne red na česmi kod groblja u kragujevačkom naselju Bubanj.
Održavanje higijene napolju, uz bakrač tople vode i lonče, a zimi u kuhinji bilo je uobičajeno za seoska, ali i gradska domaćinstva sve do 60-ih godina, a negde i kasnije.
I 70-ih godina neki su umesto kupatila imali priručna rešenja sa buretom i ugrađenim tušem. Bure bi bilo postavljeno na direke i ograđeno šarenicama (tkani prekrivači), kasnije najlonom.
(M.Raca)
Video: Da li je manje štetno ako pijemo piće "bez šećera" i zašto je plastika za jednokratnu upotrebu
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Asdf
Kako stvari stoje, kupali su se cesce nego danas. Udjite u gradski autobus i sve ce biti jasno!
Podelite komentar
Kiza
U kraju gde ja zivim ima dosta dodjosa i oni sami kazu da se kupaju samo NEDJELJOM
Podelite komentar
Lalic
Moram da se okupam svaki dan,ne mogu i necu da smrdim. Za mene je to normalno. Nisam fin,nego je to nesto sto sam naucen od malih nogu i ostalo je tako,a i to je normalno. Poznajem ljude za koje je,tvor,sef parfimerije! Ubedjen sam da se kupaju jednom u nedelju dana. Verujte mi,da je to zaista strasno. Sve razumem,ali bar voda i sapun nisu skupi...
Podelite komentar