Danas počinje zimsko računanje vremena, ne zaboravite da navijete sat unazad: Možda je ovo poslednji put da pomeramo kazaljke
U nedelju, 29. oktobra, u 3 sata ujutro završava se letnje i počinje zimsko računanje vremena pomeranjem za jedan sat unazad.
Zimsko računanje vremena trajaće do poslednjeg vikenda u martu iduće godine.
Zašto uvek POMERAMO VREME na satu noću?
PRAVA ISTINA O POMERANJU SATA: Pogledajte kako će SAT SNA VIŠE večeras ZAISTA uticati na vaše telo
Pomeranje kazaljki uvedeno je u periodu Prvog svetskog rata, uz obrazloženje da se time produžava dan. Takođe, kako se navodi, na taj način omogućava se ušteda u potrošnji električne energije, povećava produktivnost, poboljšava prilagođavanje ljudi i radni dan čini efikasnijim.
Danas u 3.00 časa, časovnike treba pomeriti jedan sat unazad tako da se vreme u 3.00 časa računa kao 2.00.
Pomeranje vremena se obavlja u noći između subote i nedelje, da ne bi izazvalo veće probleme za radno stanovništvo.
SVAĐE U PARLAMENTU ZBOG LETNJEG I ZIMSKOG RAČUNANJA VREMENA
Naime, oko 70 poslanika Evropskog parlamenta zatražilo je obustavljanje promene vremena dva puta godišnje, zalažući se za isključivu upotrebu letnje satnice. Oni smatraju da je nasilno pomeranje vremena - zapravo njegovo uzaludno trošenje.
Nešto slično 2011. godine već su uradili Rusi, koji su sat pomerili unazad na proleće, a zatim su ostali na letnjem vremenu, ali su to korigovali 2014. vrativši se na originalno, zimsko vreme, koje od tada ne menjaju.
Srbija je prvi put promenila vreme 27. marta 1983. godine, kada je sat vraćen unazad i prešlo se na letnju satnicu.
PROMENA SATA UNAZAD "OPASNA NAVIKA"
Razlikovanje letnjeg i zimskog vremena već godinama se kritikuje kao "opasna i bezvredna“ navika, koja je odavno pravazišla svoj glavni cilj – uštedu električne i druge energije.
U Evropi se u nedelji promene dešava čak 30 odsto više saobraćajnih nesreća.
Neka deca imaju slabiji učinak u školi, a zaposleni na radnom mestu. U pojedinim EU zemljama, kao što su Nemačka, Belgija, Francuska, Finska, Švedska, Slovačka, Češka i Holandija, pokrenute su kampanje i peticije koje se zalažu isključivo za letnje vreme, te nikoga ne bi čudilo ako u novembru Evropski parlament izglasa tu rezoluciju.
Promenu vremena su u Evropi, posle Rusije, ukinule i Belorusija i Turska, dok je Island jedina evropska zemlja koja nikada nije menjala vreme, baš kao ni mnoge države u Africi, Aziji i Južnoj Americi.
(Telegraf.rs)
Video: Gužve na hrvatsko-srpskoj granici: Kilometarske kolone
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Hugolina
Sad ga pomeram iz dnevne sobe u veliku sobu. Jel tako?
Podelite komentar
NS
Treba da nam ostane zimsko, to je bilo pre nego smo poceli da ga pomeramo!
Podelite komentar
Cvit
Ja sam za normalno vreme /a nikako pomeranje! !!!!!!!!!
Podelite komentar