Dok žene rade od jutra do mraka, muškarci gazduju imovinom: Realna slika srpskog sela nad kojom bi se mnogi zaprepastili (VIDEO)
Ženski rad u poljoprivredi i u domaćinstvu u Srbiji nije priznat i prepoznatljiv, a prve su u njivi, plasteniku, štali. Za svoj rad ne dobijaju nikakvu naknadu, jer se vode kao nezaposlene, iako ceo dan rade.
Majke sa sela će dobijati novac za vreme porodiljskog kao i zaposlene majke!
Obično su muškarci ti, koji se vode kao zaposleni na poljoprivrednim gazdinstvima, a žene se vode kao član domaćinstva koji pomaže, kako je istaknuto na skupu "Žene na selu: Unapređenje kvaliteta života u seoskom području".
Potpredsednica Vlade Srbije i predsednica Kooordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović naglasila je da od četiri žene koje žive na selu, tri rade, a da za to ne dobijaju nikaku finansijsku nadoknadu, a sa druge strane samo 13 odsto žena su vlasnice gazdinastava.
- Kada treba da rade, one su u radu najbrojnije na selu, a kada treba da budu vlasnice određene imovine one su najmanje brojne - naglasila je Mihajlović i dodala da se napredak društva meri razvojem i napretkom žena u jednom društvu.
Mihajlović podseća da su strategije, zakoni i akcioni planovi, važna osnova, ali da je još važniji realan život, da žene i muškarci shvate da žena treba da ima vlasništvo nad imovinom, da može da radi.
- Jedan od projekata koji smo pokrenuli sa NALED-om je zapošljavanje 1.000 žena i već smo zaposlili 65 žena - rekla je Mihajlović i dodala da su žene važan potencijal na selu.
Žene na selu su nedovoljno uključene u odlučivanje, ne pitaju se o modelu razvoja poljoprivrede i sela, a politike i mere ne prepoznaju adekvatno njihove potrebe, kako pokazuju istraživanja.
Rodni jaz u poljoprivredi sprečava razvoj i doprinosi odumiranju sela, poručili su učesnici skupa, i naglasili da 63 odsto žena i 37 odsto muškaraca obavljaju poljoprivredne aktivnosti na gazdinstvu.
Muškarci čine 86 odsto zaposlenih na poljoprivrednom gazdinstvu, dok žene rade u poljoprivredi kao pomažući članovi domaćinstva.
Državni sekretar Ministarstva poljoprivrede Žarko Radošević rekao je da mora da se afirmiše rad i položaj žena na selu.
On je rekao da posebno zabrinjava starosna struktura žena koje žive na selu, da je 50 odsto žena starije od 65 godina.
Stalna koordinatorka UN u Srbiji Karla Herši ukazala je na veliku ulogu žena na selu, da imovina žena na selu treba da se uvećava i da se prizna njihova važna uloga.
Posebno je istakla da treba raditi na osnaživanju žena i devojčica koje žive na selu i planiraju tu da ostanu.
O položaju žena na selu možete pogledati u prilogu Glasa zapadne Srbije koji je emitovan u Dnevniku RTV-a:
(Telegraf.rs/Tanjug)
Video: Dačić se sastao sa potpredsednikom Vlade Republike Kazahstan
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
DARKO 100%
Vi ste se Zorana bas nasikirali zbog toga!😆
Podelite komentar
Rata
Pa dajte im benificirani radni staž , koji i te kako zaslužuju prvo kao majke i kao radnice i stubovi kuće pa i društva
Podelite komentar
Marija 1939stud
To je pravi razlog zasto devojke sa sela beze u grad i u njemu rade bilo kakve poslove,a devojke iz grada ni pod koju cenu nece na selo.Ako se takva politika nastavi,a nastavice se ,selo ce potpuno izumreti.
Podelite komentar