Porodica Lemajić iz Srema za godinu dana proizvede i proda 3 TONE DOMAĆEG MESA! Tajna je u poslu kojim se bave
Poslednjih godina proizvodnja i prodaja svinjskog mesa i prerađevina u Srbiji je u porastu, ali je idalje daleko ispod proseka u odnosu na vreme od pre dve decenije. Pozitivno je što se u selima u Sremu, sve više ljudi vraća stočarstvu. Naime, u Vojvodini na porodičnim farmama uzgaja se više od milion svinja godišnje.
Stide se što su čobani, a plata im je 56.000 dinara!
Domaćinstvo Lemajića bavi se stočarstvom već decenijama, a kupcima u zemlji isporuče tri tone domaćeg kulena, slanine, kobasica i drugih prerađevina tokom godine.
U oborima je više od 200 svinja. Sve što naprave, prodaju - tako je i kod drugih proizvođača u Sremu. Ipak, sve to, manje je nego što je otkupljivačima potrebno.
- Naše svinje se prase u Sremu, odgajaju se na toj hrani koja je narasla u Sremu, na toj slami koja je iz Srema. Znači, sve je domaće - autohtono, ono što treba da bude, da se pravi. Mora se znati raditi, mora se znati kvalitet. Ne možete vi hraniti makar šta, makar kako - rekao je Predrag Lemajić iz Vašice kod Šida.
Ove godine je dobra otkupna cena, ali nema radne snage. Zemlja, štale i mašine, iako se nude po cenama ispod tržišnih, teško nalaze kupca.
U samoj Vašici ima na desetine napuštenih kuća, a stočarstvo i poljoprivreda, po kojima je ovaj kraj nekada bio poznat, jedina su šansa za oporavak.
Lemajići su tako, pre dve godine, na jednom zapuštenom imanju, podigli savremenu farmu.
- Ujutru kada se ustane, onda se svinje hrane, čisti se, pa se pravi hrana da bi uveče sve opet, i tako u krug - kaže Zorica Lemajić.
Pomoć uvek zafali na jesen, kada počne svinjokolj. Onda je to strašno, to ne može čovek sam, dodaje Zorica.
- Ima tu nekoliko momaka u selu koji rade i tove od 200 do 300 komada i ne odustaju. To je nekada bolje ili gore, ali se nečime moraju baviti - kaže Predrag.
Šansu je prepoznao i dvadesetogodišnji Jovan Miščević. Porodični posao preuzeo je nedavno. Uzgaja oko 200 tovnih svinja. Meso, za sada, prodaje domaćim kupcima.
- Godinama moji rade ovo, preci unazad kolenima, svi se bave stočarstvom, tako da sam ja odlučio da nastavim sa tom gradnjom i da proširim proizvodnju, da osavremenim koliko je to moguće - ističe Jovan Miščević.
Sremski delikatesi prodaju se u zemljama regiona – najviše u Hrvatskoj i Bosni. Međutim, spas je u izvozu svežeg mesa, ali ga trenutno nema.
Kod nekada najvećeg otkupljivača Rusije, problem je cena, a na tržištu Unije još važi zabrana prolaska sirovog mesa kroz njenu teritoriju, zbog vakcinacije protiv svinjske kuge.
Uprkos svemu, nove farme i veća proizvodnja, možda su najava boljih dana za domaće stočare.
(Telegraf.rs/RTS)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
TD SRB-in
A gde su tu svinje? Na livadi
Podelite komentar
Рс-Бл
Шта је три тоне годишње, да би било рентабилно бар 30 тона би требао да прода
Podelite komentar
piercing&tattoo
Čobani u 21 veku
Podelite komentar