SRPSKI RAT POSLE RATA O KOME SE MALO ZNA: Pokolj u Austriji, Slovenci sa šajkačom i uzaludno prolivena krv (FOTO)

  • 16

Po okončanju Prvog svetskog rata novembra 1918. na severu novoformirane države Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca ostalo je nerešeno pitanje nove granice SlovenijeAustrije, kao ostatka Austrougarskog carstva. Slovenački oficir Rudolf Majster organizovao je Slovence, naoružao ih i poveo borbu za prisajedinjenje delova teritorije koju su Slovenci smatrali svojom. Isto su, međutim, smatrali i Austrijanci.

NAJJAČA GRUPNA FOTKA U ISTORIJI SRBIJE: Naši na Krfu pred odlazak na Solunski front, na prašenje bugarskih i austrijskih zadnjica (FOTO)

U borbama slovenačkih dobrovoljaca sa šajkačama kojima su se priključili i srpski vojnici na povratku kućama iz nemačkog zarobljeništva, koje su počele krajem 1918. godine i trajale sve do proleća 1919, ratna sreća je ipak bila na strani još uvek jake i organizovane austrijske vojske.

Međutim, prema nekim mišljenjima, na slici nisu Slovenci sa šajkačama nego Srbi koje je Majster oslobodio iz austrougarskog logora. Mada, objašnjenje za šajkače na glavama Slovenaca je da je bila reč o kapi pobedničke savezničke vojske koju su Austrijanci i Nemci morali po odredbama primirja da poštuju kao komandnu vlast pobednika. Majster je shvatio taj značaj šajkače i odjednom je osvanula na glavama njegovih dobrovoljaca.

Maja 1919. godine, kralj Aleksandar Karađorđević u tu borbu kao pomoć šalje đenerala srpske vojske, komandanta čuvene Drinske divizije, osvajača Kajmakčalana, Krstu Smiljanića. Slavom ovenčani ratni komandant počinje maja 1919. ofanzivu na austrijsku vojsku.

Pred napadom 10.000 srpskih vojnika, veterana Solunskog fronta, kojima se priključuje slovenački odred generala Majsnera, austrijska vojska kao i prethodnih godina u bitkama Prvog svetskog rata na Ceru i Suvoboru, nema šansi.

U narednih mesec dana Krsta Smiljanić osvaja znatan deo oblasti Koruške i pripaja ga Kraljevini SHS. Zanimljivo je da su Smiljaniću u pozadini stajali Vijetnamci, francuski vojnici koji su sa Srbima došli od Soluna 1916. godine sve do Ljubljane gde su se nalazili u vreme rata u Koruškoj.

Ovaj "rat posle rata" naneo je izvesne žrtve među srpskim vojnicima koji su prethodno preživeli svetsku klanicu, od Cera preko Albanije do Soluna, ali i slovenačkim borcima koji su ratovali za novu granicu svoje prve države. Sve žrtve su bile uzaludne jer je stanovništvo Koruške već 1920. odlučilo referendumski da ostane u sastavu Austrije.

Danas u jednom od mesta u Koruškoj i dalje stoji kamen koji označava dokle je 1919. u svojoj ofanzivi stigao "srpski vojnik".

Ali, sa druge strane, u Sloveniji danas nema nikakvog obeležja niti spomenika ratniku sa Zlatibora Krsti Smiljaniću koji je sa tim istim srpskim vojnikom nacrtao današnju severnu granicu republike Slovenije... Nemci odnosno Austrijanci, Krsti Smiljaniću ovu ofanzivu nisu zaboravili: kada je Treći rajh okupirao Jugoslaviju 1941. godine, starog ratnika su odveli iz rodnog sela Ljubiš na Zlatiboru u kućni pritvor u Beogradu u kome su ga držali godinama.

Krsta Smiljanić nije izdržao loše uslove utamničenja i preminuo je svega nekoliko meseci pre nacističkog isterivanja iz Srbije, 15. maja 1944. godine.

(Telegraf.rs / Facebook: Bane Gajić)

Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Acap

    16. avgust 2017 | 18:52

    Uvek smo drugima stvarali drzave,da bi kasnije od istih dobili noz u ledja

  • Pera Kojot # 1

    16. avgust 2017 | 18:23

    Ko ovo nije znao on nije ni razumeo zasto je Srpski Kralj napravio Jugoslaviju, koju ti isti Slovenci i ostali nisu postovali ! Bez Srpskog Kralja I Srpskog heroje oni danas nebi imali svoje drzave koje su odcepili od bivse juge i bili bi do danas totalno asimilovani u madjarsku I austriju, Rvati bi bili madjari a Slovenci Austrijanci! Jedno je sigurno sto je oteto to je prokleto, ima dana za megdana, italijani I dalje gledaju dalmaciju , madjari gledaju isto stosta, Austrijanci... Samo polako ... istorija se ponavlja !

  • Shone

    16. avgust 2017 | 18:40

    Sramota!

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA