Pravilo 3+3: Ovaj tropski talas nećete osetiti ako ispoštujete proverene savete

 
 ≫ 
  • 1

Zdrav organizam ima sposobnost adaptacije i vrućine ne izazivaju veliku reakciju u organizmu

Ekstremno visoke temperature posebno smetaju deci, starijim ljudima, hroničnim bolesnicima, trudnicama, dojiljama, kaže dr Zorica Jovanovski iz Instituta za javno zdravlje Batut i navodi da u vrelim danima treba izbegavati alkohol, gazirane sokove, kafu. Te tri stvari neophodne su ukoliko želite da manje osetite vrućinu i sprečite znojenje.

Streljanje hroničnih bolesnika: Kako preživeti ovaj nezapamćeni temperaturni udar u narednih 24 sata

Vremenski preokret stiže za 2 dana: Tropski talas od danas ponovo "na snazi", ali za vikend se sve menja (FOTO)

Ona ističe da zdrav organizam ima sposobnost adaptacije i da vrućine ne izazivaju veliku reakciju u organizmu.

Savetuje da se ne izlazi iz kuće u najtoplijem delu dana od 10 do 18 sati, da se rashlađuje prostor u kome se boravi, pije što više tečnosti - posebno voda.

- Eventualna zamena za vodu su mleko i voćni sokovi. Sve ostalo, kao što su gazirana pića, alkohol, kafa treba smanjiti jer su to diuretici. Znamo da pri visokoj temperaturi može da se izgubi i do dva litra znoja za sat vremena, diuretici bi dodatno pojačali gubitak tečnosti i što ne bi bilo dobro za naš organizam - pojašnjava ona.

Foto-ilustracija: Foter/StuartWebster

Preporuka tokom vrelih letnjih dana je da se izbegavaju naporne fizičke aktivnosti, a ukoliko je to nemoguće onda to treba činiti u najhladnijem delu dana između 4 i 7 sati ujutru.

Poseban oprez savetuje se hroničnim bolesnicima koji u dogovoru sa svojim lekarom treba da koriguju terapiju.

- Kod pacijenata koji imaju povišen pritisak tokom vrelih letnjih dana može doći do smanjenja pritiska, jer se leti šire krvni sudovi, te treba korigovati terapiju - naglasila je Jovanovski.

Lična higijena, ali i higijena prostora u kome se boravi - posebno kuhinje gde se priprema hrana, naročito je važna jer se leti bakterije brzo razmnožavaju.

Za one koji na ulicu izlaze u najtoplijem delu dana savet je da se obavezno ponese šešir, flašica sa vodom, da se obuče lagana, pamučna odeća, stavi zaštitna krema na kožu.

Preporaka je da prostor u kome boravite uvek bude rashlađen, ali da se vodi računa da razlika između spoljne i unutrašnje temperature ne bude više od 10 stepeni Celzijusa.

To je narocito važno za decu uzrasta do dve godine, osobe starije od 60 godina, kao i za hronične bolesnike.

Foto: pixabay.com

- Noćni vazduh treba iskoristi za rashlađivanje doma, te da tokom noći treba otvorite sve prozore, a tokom dana treba zatvoriti prozore i spustiti prozorske zastore - savetuje Jovanovski.

Za one koji nemaju klimu, doktorka savetuje da borave tokom dana u najhladnijoj prostoriji, kao i da se na prozore okače mokre zastore na otvorene prozore kako biste rashladili vazduh u sobi.

Organizam treba stalno rashlađivati tuširanjem ili kupanjem u rashlađenoj vodi, a mogu da pomognu i hladne obloge, peškire, sunđeri, kupke za stopala.

Za one koji duže borave na suncu bez šešira, prvi znaci sunčanice su vrtoglavica i mučnina, dok kod toplotnog udara telesna temperatura raste do 40 stepeni Celzijusa.

- U takvim situacijama neophodno je brzo rashlađivanje pacijenta - prelazak u hladniji prostor, stavljanje hladnih obloga i obavezno potražiti pomoć lekara - zaključila je ona.

Takođe, bez kuće ne izlazite bez: šešira ili kačketa, flašice vode i naočari za sunce!

(Telegraf.rs/Tanjug)

Video: Adam: Za 20 godina spasilačkog rada, nisam doživeo ovakvu intervenciju

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Zoran Hamburg

    12. avgust 2017 | 09:51

    A sta oni koji moraju da rade na suncu po ceo dan,gradjevinci,putari,seljaci?

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA