POSLEDNJA VEST: Komarac-ubica u Srbiji, potvrđena dva slučaja groznice Zapadnog Nila

 ≫ 
  • 1

Prva dva potvrđena slučaja obolevanja od groznice Zapadnog Nila registrovana su na teritoriji Srbije, a obolele osobe su iz Beograda, starije su od 60 godina i hronični su bolesnici, saopšteno je danas iz Instituta "Dr Milan Jovanović Batut".

OKUPACIJA PANČEVA: Virus Zapadnog Nila na čak 6 LOKACIJA!

Groznica Zapadnog Nila u Srbiji: Urađeno je 500 analiza, evo gde su nađeni zaraženi komarci

Obolele osobe se svrstavaju u kategoriju sa povećanim rizikom, a slučajevi su registrovani u skladu sa nacionalnim Preporukama za nadzor nad groznicom Zapadnog Nila u humanoj populaciji u sezoni 2017. godine.

Prema podacima Evropskog centra za kontrolu bolesti, do 27. jula registrovano je pet slučajeva obolevanja od groznice Zapadnog Nila u Grčkoj i četiri slučaja u Izraelu, a infekcija virusom Zapadnog Nila zvanično je prvi put registrovana u humanoj populaciji na teritoriji Srbije krajem jula 2012. godine.

Radi se o sezonskom oboljenju koje se prenosi ubodom zaraženog komarca. Glavni vektor, odnosno prenosilac je komarac kuleks pipiens koji je odomaćen i kod nas, a glavni rezervoar zaraze su različite vrste ptica, u kojima se virus održava, dok je čovek slučajni domaćin.

Foto-ilustracija: Profimedia/Alamy

Period inkubacije traje od dva do 14 dana i većina osoba inficirana virusom nema nikakve simptome i znake bolesti, a kod malog procenta zaraženih osoba, simptomi podsećaju na oboljenje slično gripu, sa naglom pojavom povišene telesne temperature, glavoboljom, bolom u grlu, leđima, mišićima, zglobovima, umorom, blagim prolaznim osipom i uvećanim limfnim žlezdama.

"Batut" preporučuje primenu mera lične zaštite od uboda komaraca - upotrebu repelenata na otkrivenim delovima tela prilikom boravka na otvorenom, nošenje komotne odeće dugih rukava i nogavica, izbegavanje boravka na otvorenom u vreme najintenzivnije aktivnosti komaraca - u sumrak i u zoru.

Foto-ilustracija: Profimedia/Alamy

Takođe, preporučuje se upotreba zaštitne mreže protiv komaraca, redukcija broja komaraca u zatvorenom prostoru, izbegavanje područja sa velikim brojem insekata, kao što su šume i močvare, kao i boravak u klimatizovanim prostorima, jer je broj insekata u takvim uslovima značajno smanjen.

(Telegraf.rs)

Video: Gore objekti na Adi Ciganliji: Vatrogasci na licu mesta

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA