Stefanović: Svi moraju dobro da rade da se spreči nasilje

 
  • 67

Prema njegovim rečima izrečeno je preko 2.600 hitnih mera, a sada su na potezu drugi organi

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Nebojša Stefanović istakao je danas da nema rešenja problema porodičnog nasilja ako samo jedna institucija dobro radi, već da sve moraju da rade i daju pun doprinos kako bi efekti bili vidljivi.

Nastavljena akcija "Ares": Procesuirano preko 1.000 ljudi, 573 uhapšeno

Akcija "Ares" otkrila i jezive slučajeve pedofilije: Silovan dečak od 14 godina, imao ogromne modrice svuda po telu

On je, u izjavi novinarima, povodom uništavanja malokalibarskog oružja u Železniku, izrazio uverenje da će formiranje novog saveta i novi zakon u borbi protiv nasilja u porodici do kraja godine dati opipljive rezultate.

Istakao je da upostavljeni SOS broj može da pomogne.

Policija, kako je naglasio, daje podršku, izlazi na teren.

Prema njegovim rečima izrečeno je preko 2.600 hitnih mera, a sada su na potezu drugi organi.

- Vrlo je važno da se shvati da je ovo napor sistema. Nema rešenja ako samo jedna institucija radi dobro, a druge ne. Svi moraju da rade i daju pun doprinos da bi efekti bili vidljivi - poručio je Stefanović.

Ministar se osvrnuo i na rezultate akcije Ares u kojoj je zaplenjeno 552 kilograma droge i u kojoj je određeno zadržavanje za 573 osobe i dodao da takve akcije, koje se dugo pripremaju, daju rezultate.

- Ovo je dobra stvar, Srbija je uspela da se suoči sa ovim problemom. Na tome sam insistirao od 2014. godine. Pokazali smo da u borbi protiv narko trafikinga Srbija ne zaostaje ni za jednom zemljom u svetu - rekao je Stefanović gostujući na RTS.

Foto: Petar Bojović

U akciji je, kako kaže, određeno zadržavanje za 573 osoba, podnete krivične prijave u redovnom postupku protiv još 460 ljudi, oduzeto 552 kilograma droge, pronađene četiri laboratorije za proizvodnju marihuane, oduzeta velika količina oružja - 61 puška, 46 pištolja, jedan kilogram plastičnog eksploziva, šest bombi.

- Ovakve akcije koje se pripremaju mesecima daju rezultate, i građani mogu da osete da se ljudi iz policije bore za njih, bore protiv narko trafikinga, spašavaju našu decu - rekao je ministar.

Govoreći o građanima Srbije, njih 49 koji su otišli u Siriju da se bore na strani ISIS-a, on je rekao da je jedan broj njih poginuo, jedan broj se i dalje nalazi u Siriji, a da se mali broj vratio.

Foto: Tanjug/AP

- Građani naše zemlje mogu da budu spokojni jer se bezbednosni sistem Srbije bavi njima. Ne želimo da dozvolimo bilo kakvo ugrožavanje građana Srbije od tih lica ili bilo kojih drugih iz našeg okruženja, koji bi mogli da postanu teroristička smetnja na našoj teritoriji - zaključio je on.

Stefanović je izjavio da je u Centru za reciklažu Žleznik danas uništeno više od 18.000 komada oružja i upozorio da kada prestane proces legalizacije oružja, krajem leta, prete krivične sankcije koje idu i do 12 godina zatvora.

Stefanović je ukazao da još traje proces legalizacije i pozvao građane, koji imaju ilegalno oružje u posedu, da ga donesu u policijsku stanicu i spreče da ono bude deo izvršenja krivičnog dela.

Foto: Tanjug/MUP Srbije

- Sada je trenutak, dok traje legalizacija, da bez krivične odgovornosti građani mogu da predaju oružje policijskoj stanici i da se reše tog tereta - podvukao je on.

Izrazio je zadovoljstvo što se sprovode aktivnosti uništavanja malokalibarskog oružja.

U Centru za reciklažu uništeno je više od 18.000 komada pištolja, pušaka, automatsklih pušaka i mitraljeza.

Stefanović je preneo da je danas uništeno 7.478 pištolja, 589 revolvera, 1.723 pušaka, 3.040 sačmarica, 960 automatskih pušaka, 66 mitraljeza, vazdušnog oružja, drugog oružja, mehanizama za pravljenje.

- Ovo je aktivnost kojom činimo da zemlja bude bezbednija, sklonimo ilegalno oružje sa ulica. Ovo oružje potiče iz policijskih zaplena i procesa legalizacije. Građani treba da predaju oružje i izbegnu moguću krivičnu odgovornost i teške posledice po druge - upozorio je ministar.

Predstavnik UNDP Karla Herši istakla je da akcije uništavanja oružja čine Srbiju boljim i bezbednijim mestom.

Ona je ukazala da održivi razvoj ne može da se postigne bez mira, a cilj UNDP je da pomogne održivom razvoju i zato podržava ovakve akcije.

Herši je istakla da to predstavlja i poseban doprinos smanjenju rodnog nasilja, jer, kako je ukazala, statistike pokazuju da jedna od tri žene biva ubijena malokalibarskim oružjem.

Predstavnik Delegacije EU u Srbiji Oskar Benedikt ističe da akcija uništavanja oružja pomaže da se od Srbije napravi bezbednije mesto.

- Kao što se pokazalo u drugi mestima to što posedujete oružje kući ne znači da ste bezbedniji, već manje bezbedni - poručio je on.

Benedikt je najavio da će EU nastaviti da podržava ove akcije, rekavši da Unija želi da čitav kontinent bude bezbedniji.

Ukazao je da je pre par nedelja postignut dogovor oko finansija za naredne tri godine.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Turkulov: Tri osobe sa teškim povredama dovezene u KBC Vojvodina, dve na operaciji

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA