DIVLJI KONJI NA SRPSKOM KOSOVU: Da li je Šar-planina najlepša u celoj našoj zemlji?! (FOTO)
Mlađe generacije Srba koje su stasavale u drugoj polovini devedesetih godina prošlog veka, i kasnije, zbog pobune albanskih ekstremista na teritoriji AP Kosovo i Metohija, nažalost nikada nisu imali prilike da posete našu južnu pokrajinu, pa tako ni Šar-planinu koja pleni svojom lepotom. Osim, naravno, ako ne žive tamo.
Šara je uglavljena između Srbije i Makedonije, široka je oko 25 kilometara a dugačka oko 85. Prepuna je vrhova (oko 70 ih je više od 2.000 metara, a oko 30 više od 2.500) i presedlina, zbog čega odaje utisak nazupčenosti. Krase je i brojna lednička jezera, "gorske oči", te duboko usečene valovske doline iz kojih izviru brojne reke.
Na makedonskoj strani deluje pitomo i krotko, krcata je zelenim pašnjacima, ali sa naše ona poprima alpski karakter. Najviši njeni vrhovi su Titov vrh sa svojih 2.748 metara, četrdeset do pedeset metara niži su Mal Turčin i Bakrdan, Bristavec ima 2.675 metara, a tu je negde i neznatno niža Velika Rudoka.
Na teritoriji opština Štrpce, Prizren, Suva Reka i Kačanik nalazi se i Nacionalni park Šar-planina zato što je ona, pored prelepe "nežive" prirode, takođe i dom flore i faune koju treba zaštititi.
Pomenimo od flore muniku, moliku, krivulju, Nikolićev pucavac i hajdučicu kralja Aleksandra, a od faune sivog sokola, velikog tetreba, balkansku ušatu ševu, mrkog medveda, vuka, divokozu, snežnu i dinarsku voluharicu, divljeg konja. 77 vrsta leptirova u Srbiji živi baš na Šari.
Naravno, tu su i manastir Svetih Arhanđela kod Prizrena, isposnica Svetog Petra Koriškog, crkva Svete Petke, te mnoge druge srpske pravoslavne svetinje iz srednjeg veka.
(Telegraf.rs)
Video: Srbijavoz preporučuje putnicima da karte kupuju putem mobilne aplikacije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Tiki
Prelepa!
Podelite komentar
mima
stvarno prelepo bozanstveno
Podelite komentar