GREJANJE IZ BAJKE: Izum Zvonka i Ivane košta manje od 100 evra, a potreban je svakoj kući (FOTO)

 ≫ 

Zvonko i Ivana Rakarić iz sela Rakovac na obroncima Fruške gore, sami su napravili peć na koju se greju, takozvanu raketnu peć. Načinjena je od cigala, peska, gline i sirove zemlje i koštala je oko 10.000 dinara. Peć izgleda kao sa prazničnih čestitki, kao sa starih slika vojvođanskih paorskih kuća. Na ovu peć može da se sedi, na njoj kuva, a domu daje toplinu koja nema veze sa grejanjem.

GENIJALNI IZUM SRBINA: Od 44 LIMENKE PIVA napravio aparat koji mu GREJE CELU KUĆU!

DA LI JE OVO NAJGENIJALNIJI SRBIN NA SVETU: Dalibor 25 puta srušio GINISOV REKORD! (FOTO)

Ivana je diplomirani inženjer arhitekture i bavi se istraživanjima prirodnih načina gradnje. Zvonko je mašinski inženjer i doktor tehničkih nauka. Radi na Fakultetu tehničkih nauka u zvanju docenta. Sa dvoje dece, Nikolom i Emilijom, žive na 13 kilometara od Novog Sada.

Zvonko kaže da su raketne peći zapravo vrsta uređaja za štednju goriva. Naziv su dobile sedamdesetih godina prošlog veka.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

- Ali princip funkcionisanja poznat je hiljadama godina, od antičkih termi do istočnjačkih tradicionalnih peći. Razlog zašto se ove peći do danas nisu razvijale, leži u masovnoj upotrebi prirodnog gasa, električne energije, nafte - objašnjava Zvonko Rakarić.

Ove peći su dobile naziv po svom ložištu, “raketnom laktu”, koje funkcioniše i izgleda potpuno drugačije nego kod običnih peći. Ono se pravi tako da bude maksimalno izolovano od okoline, u obliku je uske i oko metra dugačke cevi koja se lomi na lakat. Ovakvo ložište omogućuje, na jednostavan način maksimalno iskoriščenje goriva, budući da se u njemu postigne značajno veća temperature nego kod klasičnih ložišta.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

Drugo, ovakvo ložište može da gura produkte sagorevanja kroz, naprimer klupu, gde se akumulira dobijena toplota. Efekat koji ima ložište peći Rakarića, ekvivalentno je efektu dimnjaka visine 30 metara!

Ivana Rakarić, diplomirani inženjer arhitekture, kaže da je peć koju su izgradili u svom domu tipičan primer raketne peći. Cilj je maksimalno iskorišćavanje i goriva, ali i dobijene toplote.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

- Kod naše peći imamo tri radna elementa - plotnu smeštenu iznad izlaza iz ložišta, element za brzo zagrevanje koji se popularno naziva "štediša" i klupu za sedenje koja predstavlja termoakumulacionu bateriju. Na plotni se lako postiže temperatura ekvivalentna "trojci" na električnom šporetu. Sistemom klapni smo predvideli usmeravanje toplih gasova, ili prema štediši - kada želimo brzo zagrevanje, ili prema klupi, kada je cilj da se toplota akumulira- pojašnjava Ivana.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

Rakarići su svoju raketnu peć izgradili početkom ove grejne sezone. Greju kuhinju, dnevni boravak, predsoblje i kupatilo, oko 40 kvadratnih metara. Prva dva meseca ložili su isključivo grane i grančice sa svog poseda, sa kojima do tada nisu znali šta da rade.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

- Jedna korpica grančica je dovoljna da se skuva ručak. Istovremeno, ostvarena toplota se akumulira u bateriju - klupu, i onda greje satima. U prva dva meseca smo ložili tri puta dnevno. Ujutro, oko podneva zbog spremanja ručka, i uveče. Sa loženjem obično prestajemo oko 21 sat. Ranije smo, sa klasičnom peći, kada je hladno ložili i celu noć. Sada noću vatra ne gori. Masa peći, koja iznosi oko tri tone, održava konstantnu temperaturu u unutrašnjosti kuće, a naša kuća nije toplotno izolovana. Jutarnja temperatura je 18 stepeni, iako je loženje prekinuto pre 10 i više sati - napominje Zvonko Rakarić.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

Ivana, koja se posebno bavi istraživanjima prirodnih načina gradnje, kaže da je peć napravljena od prirodnih materijala. Spoljašnji omotač je rađen od više slojeva smeše gline, lesa (porozna stena), lanenog ulja, prirodnih pigmenata kao i drugih prirodnih veziva.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

- Glinu i les smo našli u našem okruženju na obroncima Fruške gore. Nekadašnje tradicionalne paorske peći koje su bile simbol vojvođanskih kuća su takođe predstavljale inspiraciju tokom gradnje. Koncepcijom peći smo želeli da ona bude sastavni i funkcionalni deo kuhinje, takođe želeli smo da "ognjište" koje je tradicionalno vezano za porodicu bude smešteno u kući, ali na jedan moderani funcionalan način. Naša deca stalno su kraj peći i na klupi - kaže Ivana.

Foto: Telegraf Foto: Telegraf

Na cenu ovakve peći utiče cena materijala i izrade. Najveći deo peći može biti od metala, ali i od cigala i od gline, peska i sličnih materijala. Najmanja cena peći je ukoliko je neko sam izradi, od materijala koje ima ili nađe na otpadima. Rakariće je njihova peć koštala manje od 10.000 dinara.

Daljinac

(Marija Raca)

Video: Predstavljena knjiga "Smej se ako imaš zube" Zite Rucke

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • MS

    4. januar 2017 | 14:55

    A kako ce ocistiti cadj od produkata sagorevanjamkoja ce se nagomilati u horizontalnim cunkovima koji su uzidani u klupu? Da li ce razbiti klupu ili kako je predvodjeno da se to cisti? Da je topao vazduh, ok, ali u tekstu eksplicitno stoji da produkti sagorevanja idu u taj deo gde je klupa. Masinski inzenjer bi trebalo da zna nesto o talozenju cestica cadji...

  • Ja

    4. januar 2017 | 17:36

    Moj kum za stan od 80 kvadrata placa gas za grejanje i toplu vodu 80 EUR meaecno u Minhenu.Njegova plata je oko 2500 pa vi vidite gde smo.Nama poturaju pec iz kamenog doba kao nesto sto je odlicno jeste ali negde u nekoj etno vikendici a ne u urbanim naseljima.

  • Mrki

    4. januar 2017 | 15:47

    Svaka čast, eto i u Srbiji može čovek da bude kreativan i zadrži porodicu oko „ognjišta" ako želi. Ne mora da se ide „preko" i da se tuđima prodaje ideja i pamet.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA