Amerikanci svesni da ukidanje UNMIK-a nije u njihovim rukama: Donošenje nove rezolucije zavisi od druge države

  • 0

Povlačenje UNMIK-a sa Kosova bez dogovora o konačnom statusu verovatno bi zahtevalo novu rezoluciju Saveta bezbednosti UN, a njeno donošenje zavisilo bi od Rusije, izjavio je za Radio Slobodna Evropa (RSE) Danijel Server, profesor vašingtonskog univerziteta Džons Hopkins i ekspert za Balkan.

Amerika nema crvenih linija, ali postoji dogovor koji neće prihvatiti: Skat o rešenju za Kosovo

Na društvenim mrežama je objavljeno pismo odlazeće ambasadorke SAD pri UN Niki Hejli kojim je zatražila od generalnog sekretara UN da se okonča mandat UNMIK-a, a to pismo novinarima je juče u Beogradu pokazao i šef vladine kancelarije za Kosovo Marko Đurić.

Upitan da li UNMIK može biti povučen dok je na snazi Rezolucija UN 1244 o Kosovu, Server je rekao da veruje da je ova inicijativa Vašingtona "deo opšte strategije SAD da umanje angažovanje mirovnih misija UN".

- SAD, u principu, pokušavaju da ove misije umanje gde god mogu. Da li je moguće da se UNMIK povuče sa Kosova bez dogovora o konačnom statusu – pretpostavljam da jeste, ali bi to verovatno zahtevalo novu rezoluciju Saveta bezbednosti UN, a naravno, Rusija bi kontrolisala da li bi ona prošla ili ne. Mislim da će Amerikanci najverovatnije pokušati da umanje broj osoblja i budžet UN, ali ja ne znam koliko tamo sada ljudi ima i koliki im je budžet, tako da ne mogu da vam kažem kakve bi implikacije toga bile - rekao je Server.

Danijel Server - Foto: Tanjug/Sava Radovanović

Server je rekao da je Beograd u pravu kad kaže da bi to bila najava odlaska UN sa Kosova i da nije čudno što se tome protivi.

- Prisustvo UN na neki način za Srbiju je dokaz njenog suvereniteta na Kosovu, što je besmisleno jer u realnosti nema suvereniteta osim na severu i neke kontrole nad drugim srpskim zajednicama, a i Beograd je 2013. godine prihvatio Briselski sporazum po kome će se Ustav Kosova primenjivati na čitavoj teritoriji Kosova - dodao je.

Server je ocenio i da Srbija ne može da zaustavi formiranje vojske Kosova ali da to ne bi predstavljalo nikakvu pretnju po Srbiju.

- Protivljenjem formiranju vojske Kosova, Srbija pokušava da sačuva poslednje tragove svog suvereniteta, ali to je potez koji ne može imati uspeha. Kosovo će morati da nastavi sa formiranjem armije - jer mu je ona potrebna i jer želi da je ima - a njegovu nezavisnost je priznala većina zemalja na svetu. Dakle, ne mislim da Beograd to može da zaustavi - dodao je.

On je rekao da formiranje armije Kosova u poslednje vreme koči to što Amerikanci i Evropljani pokušavaju da navedu Kosovo da uradi sve što je moguće da ubedi Srbiju da se saglasi sa tom armijom.

- Ali, to ne ide jer je Beograd odlučan u protivljenju, ali u nekom trenutku očekujem da će Priština nastaviti napred - dodao je.

(Telegraf.rs/Beta)

Video: Donald Tramp je i zvanično 47. predsednik SAD: Kako je protekao dan inauguracije u Vašingtonu

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA