Van der Belen otkrio zašto se "odugovlači" sa prijemom Srbije u EU: Vučić otvoreno o ključnom uslovu (FOTO) (VIDEO)
Uz najviše državne počasti, gardu Vojske Srbije, intoniranje himne i crveni tepih, delegaciju Austrije i predsednika Van der Belena dočekao je predsednik Srbije
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sastao se sa predsednikom Austrije Aleksandrom Van der Belenom, koji boravi u dvodnevnoj poseti Srbiji.
Uz najviše državne počasti, gardu Vojske Srbije, intoniranje himne i crveni tepih, delegaciju Austrije i predsednika Van der Belena dočekao je predsednik Srbije, Aleksandar Vučić. Posle intoniranja himne Austrije, a potom i Srbije, njih dvojica su se poklonili zastavama svojih zemalja, a onda povukli na tet-a-tet sastanak.
Predsednik Srbije posle sastanka je poručio da "Austriju doživljavamo kao iskrenog prijatelja".
- Mi sa Austrijom imamo odlične odnose. Oko 20.000 ljudi u Srbiji je zaposleno u austrijskim firmama, a mi ćemo se truditi da poboljšamo našu saradnju - rekao je predsednik Vučić i naglasio da će trgovinska razmena sa Austrijom u 2018. godini prvi put preći milijardu evra.
Istakao je i da je Austrija jedna od zemalja za koju možemo da kažemo da je u vrhu najznačajnijih investitora u Srbiju.
Posebno je podvukao da 89 odsto austrijskih kompanija, koje su investirale u Srbiju žele da ostanu i zahvalio se na tom poverenju, jer to znači da se Srbija pokazala kao dobar i pristojan domaćin.
Izrazio je zahvalnost svom gostu što su mogli da razgovaraju o svim pitanjima, ekonomiji, migrantima, ali i ključnim političkim temama, uključujući Kosovo i Metohiji, o kojem, inače, imaju različite stavove.
- Razgovarali smo o odnosima između Beograda i Prištine, po tom pitanju imamo drugačije stavove i pozicije. Obavestio sam ga da smo mi uvek spremni da razgovaramo, da imamo otvoreni dijalog o ključnim pitanjima, ali da je potrebno da dođemo do kompromisnog rešenja, koje ne moze da bude takvo da Srbi izgube sve i ne dobiju ništa, a da drugi dobiju sve - podvukao je Vučić.
Predsednik Srbije je rekao da je od svog austrijskog kolege je čuo kako je jasno da Evropska unija već ima probleme unutar svojih teritorija i da je zbog toga jedan od uslova da Srbija postane članica upravo taj da se reše konflikti sa Albancima.
Ukoliko Kosovo bude primljeno u Interpol, Vučić je poručio da će prva posledica biti to što Albanci posle toga više neće želeti da pregovaraju ni o čemu, a druga, možda još ozbiljnija, biće ta da će se bar 5.000 Srba, učesnika u sukobu 1999. godine "ekspresno" naći na poternicama.
"VOJSKA KOSOVA" BILA JEDNA OD TEMA RAZGOVORA
Kako je rekao predsednik Srbije, na sastanku je bilo reči i o tome koliko bi bilo opasno formiranje "Vojske Kosova" i rekao da pored toga što je o tome izvestio predsednika Van der Belena, on je iskoristio priliku i da pozove i druge velike sile da reaguju.
- Nemojte nas dovesti u situaciju da se osećamo kao "pacov u uglu" - poručio je on.
Vučić je prokomentarisao i odluku američke predstavnice u UN Niki Hejli, da zatraži okončanje mandata Unmika i rekao se time poništava sve ono što propisuje Rezolucija 1244.
- Odlazak Unmika bi dovelo Srbiju u užasno tešku poziciju, i mi ne bismo imali izbora nego da branimo svoj narod. Nadam se da nas niko neće dovesti u tu poziciju, da niko neće rušiti međunarodno pravo - poručio je Vučić.
ZBOG ČEGA EU "ODUGOVLAČI" SA PRIJEMOM SRBIJE U UNIJU?
Predsednik Austrije posle sastanka je rekao da Evropska unija pozdravlja prijem novih članica u njene redove, ali da je sa Srbijom "oprezna" jer je imala loša iskustva sa Kiprom, a potom i sporom između Slovenije i Hrvatske, pa je više nego jasno da se svi sukobi moraju rešiti pre prijema u uniju.
- Molim za razumevanju da se otvorena bilateralna pitanja moraju rešiti pre članstva. To ne treba shvatiti tako da EU ima posebnu uzdržanost prema Srbiji. EU je imala dva puta loša iskustva koje ne želi i treći put da ponovi - objasnio je Van der Belen.
Podvukao je da preovlađuje stav da otvorena granična pitanja moraju da se reše pre pristupanja.
Kada je reč o dijalogu Beograda i Prištine preneo je da je stekao utisak u razgovorima sa Federikom Mogerini da i ona podržava da, ako postoji dogovor dve strane, EU, SAD i svi koji su direktno i indirektno uključeni u rešavanje ovog pitanja treba blagonaklono da priđu razmatranju solucije.
- Što se tiče razmene teritorije, svestan sam da postoje različiti stavovi stručnjaka. Stav Austrije je da, ako postoji mirno, i saglasno rešenje koje su postigli Beograd i Priština, ono mora biti razmotreno sa velikom blagonaklonošću. Naglasak je na mirnom dogovoru dve strane - zaključio je on.
GLAVNA TEMA SASTANKA ODNOS EU I ZAPADNOG BALKANA
Glavne teme, kako je najavljeno ranije, bile su bilateralni i politički odnosti dve zemlje, a potom i evropska perspektiva, Briselski sporazum i nastavak dijaloga Beograda i Prištine.
Nakon razgovora dvojice predsednika, sastale su se i delegacije Srbije i Austrije.
Austrijskog predsednika je po dolasku u Beograd, na aerodromu dočekao ministar Nebojša Stefanović, a Van der Belen je fotografiju ovog momenta podelio sa pratiocima na svom Tviter nalogu.
Ein sonniger Empfang heute Morgen in #Belgrad! Auf dem Programm für den zweitägigen offiziellen Besuch in #Serbien stehen Treffen mit Präsident Aleksandar @avucic, @SerbianPM Ana Brnabic sowie Parlamentspräsidentin Maja Gojkovic: https://t.co/WDegCY1lTX pic.twitter.com/fTw2xy4892— A. Van der Bellen (@vanderbellen) October 17, 2018
Video: Vučić dočekao Van der Belena
(Telegraf.rs)
Video: Dragana Mirković sagradila kuću porodici sa Golije
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Dragan
Docekan je kako dolikuje, uz sve pocasti.
Podelite komentar
roki
Predsednik Austrije zaslužuje ovakav doček!
Podelite komentar
ilija
Prilika za razgovore o bilateralnim odnosima i saradnjom Austrije i Srbije!
Podelite komentar