Otvoreni rat Tačija i Haradinaja! U okršaj će biti uključeni i Obaveštajna agencija, policija i tužilaštvo: Šta će biti posledice sukoba?
Sukob koji tinja nedeljama na relaciji vodećih političkih figura Albanaca na Kosovu i Metohiji, Hašima Tačija i Ramuša Haradinaja juče je kulminirao. Predsednik Kosova je na gotovo direktan način poručio premijeru da može biti smenjen. Sukob se navodno poveo oko pitanja granica, za čiju korekciju se Tači zalaže u dijalogu sa Beogradom. Međutim, upućeni tvrde da je pozadina sukoba, koji preti da zapali prištinsku političku scenu, daleko mračnija.
Slučajno ili ne? Evropska komisija "pripojila" Prištinu Albaniji
U subotu je održan sastanak predsednik Skupštine Kosova i Demokratske partije Kosova Kadrija Veseljija sa premijerom Ramušem Haradinajem, zamenikom premijera Fatmirom Ljimajem, Enverom Hodžajem i Dardanom Gašijem, na kome je dogovorena rezolcuija da kosovski parlament može da donese odluku o teritoriji.
Takođe, kosovska vlada je uspostavila tim za dijalog sa Fatmirom Ljimajem u kome se, između ostalog nalaze Dardan Gaši, Enver Hodžaj, Bedžet Pacoli.
Kosovski ministar spoljnih poslova Bedžet Pacoli napisao je na svom Fejsbuku da je inicijativa za donošenje rezolucije o dijalogu Beograda i Prištine "otvorila put za jačanje procesa dijaloga u cilju postiznja međunarodno pravno obavezujućeg sporazuma izmedu Prištine i Beograda".
Svim ovim potezima, gurnut je prst u oku Tačiju, koji je pokazao otvoreno zalaganje za korekciju granica.
Vrhunac ovog sukoba, dostignut je u ponedeljak.
Prvo je Haradinaj izjavio da je ideja o razmeni teritorija umrla, a skupštinska Rezolucija koja navodi ustavnu odredbu da niko, osim Skupštine, ne pregovara o granicama, bila bi obavezujuća za sve, pa i za predsednika zemlje.
Haradinaj je, odgovarajući na pitanja novinara, izrazio saučešće povodom "smrti ideje o razmeni teritorija" i naveo da bi bilo dobro da se u Skupštini Kosova usvoji rezolucija koju su predložile partije vladajuće koalicije.
Usledila je ekspresna reakcija Tačija, koji je rekao da se bilo koji kosovski premijer može lako zameniti ukoliko se ne popravi.
Tači je takođe poručio Haradinaju, povodom njegovih izjava o dijalogu s Beogradom, da "ozbiljan čovek ne govori svakog dana o ratovima i tragedijama".
Osvrnuvši se na Haradinajevu izjavu da je ideja o razmeni teritorije Kosova i Srbije "mrtva", Tači je rekao da je od njega očekivao mnogo racionalniji i odgovorniji pristup.
- Naše pozicije nisu večne, predsednici i premijeri mogu da se menjaju, oni dolaze i odlaze, a pogotovu se mogu promeniti oni koji se ne poprave - poručio je Tači.
Glavni i odgovorni urednik kosovskog lista "Insajderi" Vehbi Kajtazi ocenio je da je Tači "objavio rat" Haradinaju i da je Haradinajeva pozicija sada izuzetno uzdrmana.
- Tači je danas objavio rat Haradinaju i od danas je pozicija premijera Haradinaja izuzetno uzdrmana, i ne isključuje se mogućnost da će u toku nekoliko meseci, ukoliko se njihovi odnosi ne budu opustili, Tači poslati zemlju na vanredne izbore, i gde možemo da odemo u jednu političku krizu koja otvara put vanrednim izborima - rekao je Kajtazi.
Glavni urednik prištinskog lista smatra da Tači "objavljuje rat" svakome za koga smatra da predstavlja opasnost njegovoj vlasti i idejama, a da bi odbranio samog sebe i svoje ideje koristi sve mehanizme koje kontroliše.
- Tači svakoga za koga smatra da mu predstavlja rizik po vlast i ideje, proglašava neprijateljem, objavljuje mu rat dok ga u potpunosti ne sruši, a da bi to postigao, on koristi sve mehanizme koje kontroliše, obuhvatajući policiju, tužilaštvo, Obaveštajnu Agenciju Kosova (OAK), sve to da bi otklonio jednu prepreku koja može da se kao prepreka pojavi njegovim ciljevima i idejama - rekao je Kajtazi.
On je napomenuo da ima razlike u slučaju sukoba sa Haradinajem, pošto je ovaj poslednji, kako kaže, "tvrđa kost za ratovanje i za žvakanje" nego što bi to Tači hteo.
- U ovom slučaju, između dva lidera imamo suočavanje titana, gde jedan ima veću političku moć, a drugi veću moć harizme, a to je Haradinaj - zaključio je Kajtazi.
Iako Tači zvanično nema partiju iza sebe, pošto ga je na mestu predsednika DPK nasledio šef parlamenta Kadri Veselji, predsednik Kosova nije bez podrške u Skupštini Kosova. Kako Telegraf saznaje u krugovima u Prištini, Tači kontroliše najmanje pet poslanika. To znači i da Tači kontroliše ionako krhku skupštinsku većinu.
Tači je počeo da ponaša politički racionalno, jer mu je postalo jasno da mora da se postigne sporazum sa Beogradom, kaže za naš portal, Milovan Drecun, predsednik skupštinskog Odbora za Kosovo i Metohiju, analizirajući sukob predsednika i premijera privremenih institucija u Prištini.
- Bez sporazuma neće postojati bilo kakva perspektiva na Kosovu i Metohiji. Čini se da Tači pokušava da se nametne Zapadu kao neki mirotvorac i neprikosnoveni lider, koji želi da doprinese stabilizaciji regiona. On je sada u otvorenom sukobu ne samo sa Albancima iz drugih stranaka, već i sa ekstremnim krilom svoje nekadašanje partije, koja je zarobljena u ratovima, zločinima, etničkom čišćenju i kriminalu - napomenuo je Drecun.
To ekstremno krilo očigledno smatra, kaže Drecun, da treba nastaviti sa politikom zastrašivanja međunarodne zajednice, da ako se ne ispune očekivanja Albanaca može doći do novog talasanja nasilja, što je Tači shvatio da više ne prolazi, prevashodno ne u Vašingtonu. Žele da i dalje ucenjuju Srbiju, kako izdejstvovali priznanje te samoproglašene države, da bi na kraju, što je i jednima i drugima cilj stvore "Veliku Albaniju".
- Ne razlikuju se oni u konačnom cilju. S tim što Tači sada želi da se oko Kosova postigne dogovor, jer vidi da više ne ide ovako. Takođe, tu je i borba za biračko telo - kazao nam je Drecun.
On ističe da svako ko igra na snažni nacionalističku kartu, poput Haradinaja, pokazuje da nema jaku podršku u biračkom telu.
- Haradinajeve ponašanje pokazuje da nema kapacitet da se nametne kao lider "broj 1" na KiM, jer je samo je jedan lokalni lider, kriminalac, koji teroriše sve. Sada bi da se izdigne na nivo onoga što je Tači, tako da su Haradinaju potrebni politički saveznici i on tom nacionalističkom retorikom, kojom se nagoveštava završetak etničkog čišćenja Srba pokušava da pridobije što više partnera, ne bi li ograničio moć Tačija, jer je on u razgovorima Beograda i Prištine pokazao da je "broj 1" na KiM - zaključio je Drecun.
M.Ivas (marko.ivas@telegraf.rs)
Video: Ovako se Miša Majtan pripremao za plivanje za časni krst
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Realno
Olakšaće nam posao poubijaće se sami izmedju sebe 😂😂😂
Podelite komentar
Sanja
Oni ni sami ne znaju sta hoce, medjusobno ratuju a hoce da vode namo neku drzavu. Sramota.
Podelite komentar
Sanja
Dace Bog da se izmedju sebe doprave.
Podelite komentar