Cilj Rusije je da neutrališe Srbiju! Dramatično upozorenje stručnjaka od čijih analiza zavisi spoljna politika Angele Merkel
Strateški cilj Rusije je da neutrališe Srbiju kao najuticajniju državu na Zapadnom Balkanu, što bi omogućilo Moskvi da održi svoj uticaj u ovom regionu i tako utiče na politiku evrointegracija, kao i na strateške interese Evrope, piše u studiji Fondacije Konrad Adenauer pod nazivom “Uticaj spoljnih aktera na Zapadnom Balkanu - mapa geopolitičkih igrača”.
Brnabić ide na prijem kod Trampa: Šta sve premijerku Srbije očekuje u Njujorku
Fondacije Konrad Adenauer (KAS) je politička fondacija koja je bliska Hrišćansko-demokratskoj uniji Nemačke (CDU), čiji je lider nemačka kancelarka Angela Merkel. Za sebe kažu, da im je cilj da Nemačka odgovori izazovu svoje rastuće odgovornosti u svetu.
S tim u vezi njihove analize u velikoj meri utiču na kreiranje stava administracije u Berlinu o najvažnijim spoljnopolitičkim pitanjima i izazovima.
U nedavno objavljenoj studiji bavili su se uticajem velikim sila na Zapadnom Balkanu: Rusije, SAD, Kine, Turske i UAE.
Kako navode, prioriteti Rusije jesu da spreči širenje NATO i da potpiše nove strateške sporazume u Evropi.
- NATO vazdušni napadi na Srbiju su razlog za “glasno” protivljenje Srbije NATO-u i čine Srbiju idealnom “lansirnom rampom” za rusku anti-NATO politiku - piše u dokumentu, objavljenom na njihovom sajtu.
- Može se zaključiti da je strateški cilj Rusije da neutrališe Srbiju kao najuticajniju državu na Zapadnom Balkanu, što bi omogućilo Rusiji da održi svoj uticaj u ovom regionu i tako utiče na politiku EU integracija, kao i na strateške interese Evrope - ističu stručnjaci Fondacije Konrad Adenauer.
Napominju da politički uticaj Ruske Federacije u Srbiji počiva na tri stuba:
1) Rusija je stalna članica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija (na primer, Rusija je sprečila da UN priznaju Kosovo kao nezavisnu državu);
2) istorijske, kulturne i političke veze između Rusije i država sa pravoslavnom tradicijom;
3) Rusija kao glavni snadbevač regiona energentima (Rusija kao investitor i trgovinski partner), a cilj Rusije jeste da “spreči širenje američkog uticaja na Zapadnom Balkanu”.
- Zahvaljujući centralnoj poziciji Srbije i, naročito, zahvaljujući bliskim odnosima, Moskva čini neke političke napore da ojača svoju ulogu kao jedinog pouzdanog i vrednosno orijentisanog partnera Srbije - smatraju Nemci.
Uporedo sa svojom ambasadom u Beogradu, Ruska Federacija vodi Rusko-srpski humanitarni centar u Nišu, koji ima snažan uticaj na aktere civilnog društva i naučne institucije.
- Podržavajući veliki broj nevladinih organizacija, Rusija promoviše pozitivnu sliku Rusije, u suprotnosti sa liberalnom, tolerantnom slikom zapadnog društva - konstatuje nemačka fondacija.
Smatraju da Rusija doživljava Balkan kao tradicionalnu sferu uticaja i posvećena je teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije, što je, takođe, u skladu sa Ustavom i ranijim ciljevima spoljne politike Srbije.
- U pitanjima koja se tiču Kosova, Srbija je uvek mogla da računa na podršku Rusije... Ostaje da se vidi da li će blagi zaokret Srbije u vezi sa pitanjem Kosova uticati na odnose sa Rusijom ili izmenu ruskog stava. Trenutno nema nagoveštaja da bi se to moglo desiti - napominje se u dokumentu.
Dodaju i da Rusija, takođe, ima za cilj da uspori proces evrointegracija Srbije i Crne Gore, a, u tom kontekstu, članstvo Crne Gore u NATO predstavljalo je “gorku prepreku” za Rusiju i vodilo je očekivano snažnim političkim reakcijama, počev od podrške onima koji izazivaju političke nevolje u Crnoj Gori do ekonomskih sankcija.
Kada su u pitanju, Sjedinjene Američke Države, nemačka fondacija navodi da je Vašington 2010. godine započeo fazu “sporog, ali upornog” odvajanja od regiona Jugoistočne Evrope, a EU je na kraju postala glavni politički partner regiona.
Kako se napominje, američka administracija je pažnju preusmerila na druge regione sveta, ali je zadržala prisustvo u Srbiji i Crnoj Gori.
- Glavni cilj američke spoljne politike u Srbiji i Crnoj Gori je održavanje stabilnosti i integrisanje ovog regiona u bezbednosne strukture NATO. U manjoj ili većoj meri, SAD aktivno podržavaju pridruživanje Srbije i Crne Gore Evropskoj uniji, koje su u različitim fazama tog procesa - piše u dokumentu.
U tom smislu ističu da Sjedinjene Države imaju aktivne ambasade i u Srbiji i u Crnoj Gori, kao i da su u obe zemlje prisutni Nacionalni demokratski institut i Međunarodni republikanski institut, “koji su uključeni u promovisanje mladih političara, radeći sa parlamentarcima i razvijajući vladavinu prava”.
- Vojna neutralnost i saradnja su najvažniji oblik saradnje Republike Srbije i SAD. Samo tokom 2015. godine oružane snage Srbije sprovele su 197 vojnih vežbi sa NATO, 370 dvostranih akcija sa članicama NATO i 36 sa Rusijom...
U delu dokumenta, koji se bavi uticajem Kine, piše da je ova država visoko cenjena u Srbiji, budući da je podržala poziciju Srbije u vezi sa Kosovom i samu Srbiju, tokom bombardovanja 1999. godine.
- Kina nije priznala nezavisnost Kosova i nastavlja da podržava primenu Rezolucije 1244... U Srbiji, Kina pokušava da ojača veze između Kine i Evropske unije u okviru svog novog Puta svile. Kina, takođe, obećava značajne finansijske resurse Srbiji i Crnoj Gori, na temeljima produbljivanja društvenih i kulturnih veza između Evrope, Kine i drugih centralnoazijskih država... Što se tiče pruge Beograd-Budimpešta, postoje glasine da će ona biti izgrađena prema kineskim specifikacijama. Razlitičiti standardi i opreme otežali bi integrisanje ove železnice u evropsku železničku mrežu, tako da bi ona bila isključivo za kinesku upotrebu - piše u dokumentu, pojašnjavajući odnose Beograda i Pekinga.
KAS se bavi i ulogom Ujedinjenih Arapskih Emirata, uz konstataciju da UAE “privlače naročitu pažnju prestižnim investicijama, kao što je Beograd na vodi”.
- Kao glavni investitor, UAE dobija specijalnu pažnju u spoljnoj politici Srbije, a česte posete visokorangiranih predstavnika Vlade Srbije Ujedinjenim Arapskim Emiratima i obratno imaju za cilj snaženje ekonomskih veza dveju država... Investicije u poljoprivredu, nekretnine i infrastrukturu služe da bi ekonomija UAE postala raznolikija i da se oslobodi od zavisnosti od nafte - navode nemački analitičari.
Analizirajući ulogu Turske, Nemci piši da Ankara vodi politiku “nulti problemi sa susedima”.
- Bezbednost Balkana smatra se osnovom za bezbednost zapadnih granica Turske. Ekonomski, Turska je zainteresovana za razvoj saobraćajnih ruta između Balkana, Bliskog istoka i Azije, povezivanjem Istanbula sa Jadranskim morem i Dunavom. Da bi uspostavila protivtežu ruskom uticaju u regionu, Turska je posvećena obezbeđivanju unutrašnje bezbednosti i teritorijalnog integriteta Srbije i Crne Gore, a, naročito, Albanije, BiH i Makedonije. Za Tursku je važno da se osnaži pozicija Bošnjaka u Srbiji i Crnoj Gori, budući da je to obećavajući način za promovisanje islama u ovom regionu... Politički uticaj Turske u Srbiji i Crnoj Gori temelji se na muslimanskim zajednicama, te na nasleđu Otomanskog carstva... Kao zapadnobalkanske države, Srbija i Crna Gora deo su prve zone interesa u turskoj spoljnoj politici - piše u studiji KAS-a.
Oni ocenjuje da EU blisko sarađuje sa američkim institucijama i sledi iste ciljeve u Srbiji i Crnoj Gori, dok je “Rusija jasan rival Sjedinjenim Državama, što je naročito izraženo u vojnoj saradnji”.
- Ni Turska nije prijatelj SAD u ovom regionu. Pravoslavna crkva je moćan unutrašnjopolitički neprijatelj SAD... Rivali Ruske Federacije u Srbiji i Crnoj Gori su EU, SAD i Turska... U Srbiji, Rusija je podržana Pravoslavnom crkvom, proruskim stanovništvom i političarima iz različitih stranaka. Rusija će pokušati da iskaže svoj uticaj svuda gde ostali akteri ostave prazninu - zaključuje se u studiji.
(Telegraf.rs)
Video: Belencan: Pojačane kontrole saobraćaja do 22. decembra,test na alkohol i psihoaktivne supstance
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
sax
SRBIJA JE RUSIJA!!!!!!!!!!
Podelite komentar
Boki
Nemacka BND sluzba obucavala teroriste na Kosovu jos polovinom devedesetih, a sad nam pricaju kako neko hoce da nas neutralise. To bi bilo kao kad bi me neko prebio i onda me posle 3 dana upozorio da se pazim jer ima po kraju svakakvih ludaka.
Podelite komentar
Blok
Hahaha...njima verujem 100% da su u pravu... dusebriznici..
Podelite komentar