Albanci hoće milione kvadrata srpskih nekretnina i zemljišta: Spisak imovine koju hoće da nam otmu na Kosovu
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić prilikom jučerašnjeg obraćanja javnosti o pregovorima o položaju Kosova, napomenuo je da će biti pokrenuo pitanje imovine. Još od povlačenja srpskih snaga bezbednosti traje besomučna pljačka i otimanje imovine građana srpske nacionalnosti, dok privremeni organi vlasti u Prištini pokušavaju da prisvoje svu društvenu i državnu imovinu još iz vremena nekadašnje SFRJ i SRJ.
Vučić se preko telefona obratio Srbima sa Kosova: Nijedna odluka bez vas neće biti doneta
Predsednik Vučić je rešavanje pitanja imovine podelio na četiri dela:
1) privatna imovina Srba;
2) imovina SPC;
3) imovina privatnih subjekata registrovanih na teritoriji izvan Kosova;
4) imovina u vlasništvu Srbije na teritoriji Kosova.
Inače, prethodna Vlada u Prištini, pod vođstvom Ise Mustafe je u martu prošle godine donela odluku da se sva nepokretna imovina registrovana na ime SFRJ, Srbije i AP Kosova registruje na ime Kosova. Pod ovom odlukom se podrazumeva sva nepokretna imovina koja je bila upisana na ime SFRJ, a zatim i Republike Srbije kao sukcesora. Zemljište, milioni kvadrat i imovina najvećih srpskih javnih preduzeća samo su deo bogatstva koje Vlada Kosova želi da prisvoji za sebe.
Ovo je lista gotovo neprocenjivog bogatstva, koju privremeni organi vlasti u Prištini pokušavaju da otmu nelegetimno od države Srbije:
- Zemljištu koje je vlasništvo Republike Srbije u iznosu od 29% od ukupnog zemljišta na KiM (prema podacima Republičkog geodetskog zavoda);
- Objekti, i to 1.240.992 kvadratna metra službenih zgrada, 145.202 kvadratna metra poslovnih zgrada, 24.688 kvadratnih metara stambenih zgrada, 3.973 kvadratna metra objekata posebne namene, 753.916 kvadratnih metara drugih građevinskih objekata, restorana, odmarališta, sportskih objekata;
- Državni udeo u privrednim subjektima poput RMHK Trepča a.d., Ski-centar Brezovica d.o.o., Lola Lešak, Kosmet prevoz;
- Državna preduzeća i njihovu celokupnu infrastrukturu poput Železnica Srbije, Elektroprivrede (JP Površinski kopovi, JP Termoelektrane Obilić, JP Elektromreža Srbije, JP Elektrokosmet, JP Zubin Potok), JP PTT Srbija, JP Srbija šume, NIS Petrol – Jugopetrol, JP Aerodrom Priština, JP Nacionalni park Šara;
Posredstvom Fonda federacije za kreditiranje nedovoljno razvijenih područja i autonomnih pokrajina, kao i tadašnjeg institucionalnog investiranja u periodu od 1966. do 1990. na područje Kosova i Metohije usmereno je oko 4,37 milijardi dolara sa učešćem Srbije u formiranju svih sredstava oko 35,4 % ili oko 1,6 milijardi dolara.
VIDEO: KFOR je pod punim naoružanjem stajo na prilazu jezeru Gazivode
Fond za razvoj Republike Srbije kao rezultat svojih aktivnosti od 1990. do 1999. godine ima udeo u vlasništvu 155 preduzeća na KiM.
Preduzeća iz Srbije su, osim regulisanog zajma za preporod Srbije, putem neposrednog udruživanja usmeravala sredstva u izgradnju i proširenju materijalne baze Kosova i Metohije, gde su najznačajniji nosioci bili Zastava Kragujevac (fabrika auto-delova u Peći i Istoku i amortizera u Prištini), Lola korporacija (pogoni u Lešku, Zubinom Potoku i Štrpcu), Termovent (pogoni u Lipljanu i Orahovcu).
VIDEO: Život Srba na Kosovu - Albanci ih KAMENOVALI jer slave slavu
M.Ivas (marko.ivas@telegraf.rs)
Video: Đukić Dejanović uručila Svetosavske nagrade pojedincima i ustanovama
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Brka bre
Srusite trepcu minirazi gazivode i sve vece institucije pa ako moraju uzeti podici sve u vazduh i neka im rusevine ako ste za to a ako je sve vec prodato onda im poklonite narod ve biro sada neka pate hvala?
Podelite komentar
Djole
Ma sa njima nema lepo, uz pomoc Rusa, celo Kosovo je nase
Podelite komentar
Ljubiša
Ma dajte im sve...dajte i ulice u Beogradu Jašariju,Bitićijima,braći Haradinaj...ma sve.Ooo,Turci vratite na Balkan osmanlijsko Carstvo,pa da živimo kao ljudi.
Podelite komentar