Priznanje bez priznanja, kontrola nad Severom bez osporavanja nezavisnosti: Koja kreativna rešenja Srbija može ponuditi SAD u vezi Kosova?
Bolje da imamo nešto nego da nemamo ništa, rekao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić, komentarišući našu poziciju u borbi za Kosovo. Istakao da je jasno da bilo kakvog rešenja u kojem Srbi mogu bilo šta da dobiju bez Amerikanaca nema, kao ni Evropljana, kao ni Rusa i da je to ono što je veoma važno. U tom smislu, može biti značajno ono što se dešavalo proteklih dana u Vašingtonu. Ministar spoljnih poslova Ivica Dačić rekao je da je savetnik za nacionalnu bezbednost u Beloj kući Džon Bolton rekao da su SAD spremne da saslušaju kreativna rešenja za Kosovo. S tim u vezi, istraživali smo, kako bi mogla da izgledaju ta kreativna rešenja.
Albanci imaju 120 sati da ispune zahtev: Šta će se dogoditi u subotu?
Dačić je za Glas Amerike rekao da je najveća promena koja je došla sa novom administracijom SAD ta što su "voljni da saslušaju i argumente Srbije", navodeći da "do pre dve godine, kad s nekim razgovarate, rekli bi vam ''to je rešeno pitanje''".
Sada kažu ''treba da se nađe kompromis'', rekao je Dačić i istakao da je to velika razlika.
Kreativna rešenja bi podrazumevala da nijedna od strana ne bi mogla da očuva svoje maksimalističke pozicije, kaže za Telegraf.rs, Dragan Đukanović, profesor na FPN i potpredsednik Centra za spoljnu politiku.
- To se pre svega odnosi na albansku stranu, odnosno zahtev Prištine da Beograd eksplicitno prizna nezavisnost nije u opticaju, kada su u pitanju Sjedinjene Američke Države. Takođe, verovatno se to odnosi i na položaj srpske zajednice na Kosovu i unapređenje njenog položaja, s obzirom na to da je on jako loš - ukazao je Đukanović.
On smatra da će se u tom kontekstu tražiti neko konačno rešenje, do koga će se doći verovatno već za koji mesec.
Priznanje, bez priznanja - tako kreativno rešenje vidi karijerni diplomata Zoran Milivojević. On za naš portal kaže da bi time Kosovo bilo priznato de facto, ali ne i de jure.
- To bi bilo kreativno rešenje. Da se izađe u susret Albancima, ali i da Srbi sačuvaju obraz. Neka se legalizuje stanje na terenu, ali da sever Kosova bude pod nekom srpskom kontrolom, te da se na srednji i duži rok ne dovodi u pitanje nezavisnost - napomenuo je Milivojević.
On ističe da SAD neće odustati od koncepta Kosova kao nezavisne države i novih granica zbog NATO agresije 1999. godine, da se ne bi dovela u pitanje opravdanost vojne intervencije.
Predsednik Upravnog odbora Foruma za etničke odnose Dušan Janjić smatra da bi Beograd u pregovorima sa Prištinom trebalo da redefiniše Zajednicu srpskih opština (ZSO) u teritorijalnu autonomiju.
Kako nam je rekao, teritorijalna autonomija severa Kosova, gde bi se Mitrovica posmatrala kao podeljeni grad, može da se upakuje u dva okvira.
- Jedan je okvir mini evropskog regiona, prekogranične saradnje, gde će dobiti podršku svih i ona faktički ostaje vezana za Srbiju, ili može, ako Srbija uđe u NATO, da dođe do dramatičnih promena i do mirnog razdvajanja - objasnio je Janjić.
M. Ivas (marko.ivas@telegraf.rs)
Video: Na Kopaoniku metar snega, skijaši uživaju
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.
Rs
Ajd mi cemo doci kod vas pa da delimo Ameriku... Ma sta da se deli... Kosovo je Srbija i nema deljenja, pustite nas vise na miru... Kako se Boga ne bojite???
Podelite komentar
Фамилија
Нема поделе, једино решење је да нам врате целокупно Косово.
Podelite komentar
Milan
Ni metar!
Podelite komentar