Otkrivamo: Šta su lideri regiona potpisali na samitu u Londonu

  • 14

Srbija je na nedavnom samitu lidera Zapadnog Balkana u okviru Berlinskog procesa u Londonu potpisala tri zajedničke deklaracije koje se odnose na regionalnu saradnju i dobrosusedske odnose, nestale osobe i ratne zločine.

Incidenti su učestali, srpske vlasti strahuju da će ih biti još: Brnabić i Merkel razgovarale nasamo u Londonu o situaciji na Kosovu

U deklaraciji o regionalnoj saradnji potpisnici se obavezuju da će rešiti sva otvorena bilateralna pitanja u duhu dobrosusedstva i zajedničke posvećenosti evropskim integracijama.

Za kraj Samita o Zapadnom Balkanu u Londonu: Premijerka Brnabić na prijemu kod princa Čarlsa (FOTO) (VIDEO)

Otvorena pitanja treba rešavati bilateralnim pregovorima i drugim miroljubivim sredstvima, uključujući i međunarodnu arbitražu, navodi se u deklaraciji objavljenom na sajtu londonskog samita.

Između ostalog navodi se i posvećenost prevazilaženju nasleđa prošlosti kroz pomirenje i dobrosusedske odnose.

Lideri Zapadnog Balkana i EU Foto: Vlada Srbije

U deklaraciji se pohvaljuje i pozivitan napredak u regionalnoj saradnji uz nekoliko primera, među kojima istorijski sporazum Grčke i Makedonije oko imena, kao i tehnički razgovori između BiH i Srbije o rešavanju pitanja koja se odnose na granicu.

Druga deklaracija koja se odnosi na pitanje ratnih zločina propisuje da treba otklanjati prepreke za efikasnu regionalnu saradnju, uključujući razmenu informacija, saradnju između tužilaštva i brzu međunarodnu pravnu pomoć.

Navodi se i da "treba izbegavati konflikte oko jurisdikcije".

U deklaraciji nema formulacije da se nadležnost nad zločinima iz rata koji su počinjeni na teritoriji Hrvatske predaje Hrvatskoj, kako je to nedavno protumačio hrvatski premijer Andrej Plenković.

- Tu je vrlo jasno stavljena jedna formulacija o izbegavanju sukoba nadležnosti. Kad govorite o izbegavanju sukoba nadležnosti onda to za Hrvatsku znači da je Hrvatska ta koja je nadležna za procesuiranje svih kaznenih dela koja su se dogodila na njenoj teritoriju - rekao je Pleković u utorak novinarima u Londonu.

U tom dokumentu stoji i da treba poštovati presude međunarodnih i domaćih sudova koje se odnose na ratne i druge zločine, odbacivati mržnju i veličanje ratnih zločinaca, promovisati kulturu poštovanja i solidarnosti prema svim žrtvama, bez odlaganja procesuirati važne slučajeve i rešiti zaostale predmete, kao i pojačavati kapacitete tužilaca i sudija.

Dolazak Ane Brnabić na samit Foto: Vlada RS

U deklaraciji o nestalim osobama, potpisnici se obavezuju da obezbede nepristrasne i efikasne istrage u skladu sa međunarodnim standardima za zaštitu ljudskih prava, kao i da reše što je više moguće slučajeva u narednih pet godina.

Deo deklaracije odnosi se i na uključivanje i članova porodica nestalih u procesu traženja ili lociranja nestalih osoba.

Lideri vlada zapadnog Balkana obavezali su se i da će angažovati sve domaće institucije koje su nadležne za lociranje i identifikaciju nestalih osoba kako bi došli do informacija o grobnicama, kao i da tačne i pouzdane informacije o tome budu dostupne javnosti.

Deklaracije je u ime Srbije potpisala Ana Brnabić, a potpisnici su se obavezali i da će jednom godišnje podnositi izveštaj o sprovodenju zajednickog okvirnog plana u okviru Berlinskog procesa.

(Telegraf.rs / Tanjug)

Video: Ogromne gužve na granici sa Hrvatskom: Kilometarske kolone

Podelite vest:

Pošaljite nam Vaše snimke, fotografije i priče na broj telefona +381 64 8939257 (WhatsApp / Viber / Telegram).

Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.

Komentari

  • Loki

    14. jul 2018 | 15:04

    Jak i stabilan region apsolutno je nasa politika.

  • Novica

    13. jul 2018 | 14:08

    Kada će komšije da shvate da samo zajedničkim snagama možemo da napredujemo i učinimo život građana boljim.

  • Gole

    14. jul 2018 | 15:03

    Nas cilj ce uvek biti mir u regionu.

Da li želite da dobijate obaveštenja o najnovijim vestima?

Možda kasnije
DA