Premijerka Srbije sastala se sa zvaničnicima Kine i Belorusije (FOTO)
Predsednica Vlade Ana Brnabić sastala se u Sofiji sa premijerom Kine Li Kećangom. Na sastanku je istaknuto da je Srbija centralna zemlje u okviru inicijative "Pojas i put" i da dve zemlje imaju veliki broj konkretnih projekata, od čega najviše u oblasti infrastrukture i energetike.
Premijeri s razgovarali o daljem unapređenju saradnje i strateškog partnerstva dve zemlje i konstatovali da je u interesu obe zemlje dalje produbljivanje saradnje u svim oblastima.
Premijerka Ana Brnabić boravi danas i sutra u dvodnevnoj poseti Bugarskoj, povodom učešća na Sedmom samitu Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope, a u delegaciji su i potpredsednica vlade i ministarka građevinarstva saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović i ministar rudarstva i energetike Aleksandar Antić.
U razgovoru je ocenjeno da su politički odnosi dve zemlje izvanredni i da ih karakteriše sveobuhvatno strateško partnerstvo, uzajamno poverenje i podrška.
KONKRETNI PROJEKTI
Brnabićeva je rekla da je sastanak bio veoma dobar, kratak i efkasan, upravo iz razloga što dve zemlje imaju vrlo konkretne projekte.
- Drago mi je da sam imala priliku da ponovo vidim premijera Kine, prvi put smo se videli u novembru 2017. takođe na samitu 16 plus jedan. Imali smo dobar, kratak i efikasan sastanak, zato što Srbija i Kina imaju veliki broj konkretnih projekata, tako da smo samo brzo prošli kroz te projekte, kao i one koji će biti potpisani večeras i sutra i one koje očekujemo da potpišemo do kraja godine - rekla je Brnabić.
Navela je da su to, pre svega, projekti u oblasti infrastrukture, za nastavak izgradnje deonice Koridora 11 od Preljine do Požega, zatim za rekonstrukciju i modernizaciju pruge Beograd - Budimpešta, kao i modernizaciji pruga od Beograda do Niša i Preševa za šta će biti potpisan memorandum o razumevanju.
ENERGETIKA
Brnabićeva je istakla da je Srbija posebno ponosna na trilateralni projekat modernizacije železničke pruge Beograd - Budimpešta, koji zajednički realizuju Srbija, Mađarska i Kina i koji je prvi prekogranični projekat u okviru ovog mehanizma saradnje.
Tu su i projekti u oblasti energetike kao što je izgradnja novog bloka u Kostolcu B3 snage 350 megavata koji se već realizuje i predstojeća izgradnja toplodalekovoda između Obrenovca i Beograda, dodala je premijerka Srbije. Premijerka se zahvalila na podršci pošto otkada je Srbija ukinula vize za građane Kine imamo skok od čak 180 odsto broja kineskih turista u Srbiji.
RTB BOR, "IKARBUS"...
Na pitanje o RTB Boru, Brnabićeva je rekla da je kineska kompanija "Zijin" izrazila zainteresovanost da učestvuje na tenderu za izbor strateškog partnera za RTB Bor.
- Nadamo se da će to biti završeno do kraja ove godine i da će oni dati dobru ponudu. Prenela sam moju nadu premijeru Kine da će ta kompanija učestvovati sa dobrom ponudom, jer nam je potreban dobar streški partner, a oni jesu jaka kompanija.
Brnabićeva ističe da su dve kineske kompanije zainteresovane za strateško partnerstvo u "Ikarbusu" i da bi volela da Srbija počne sa proizvodnjom električnih autobusa.
Brnabićeva je poručila da će Srbija nastaviti kontinuitet politike prijateljstva. Predsednica Vlade zahvalila je kineskom premijeru na nedvosmislenoj podršci Kine po pitanju Kosova i Metohije, posebno unutar UN i drugih međunarodnih organizacija.
ČELIČNO PRIJATELJSTVO
Kineski premijer Kećang naglasio je da je ta podrška konstantna i neupitna i da je prijateljstvo između Kine i Srbije čelično.
Očekuje se potpisivanje Memoranduma o razumevanju o zajedničkom formulisanju plana bilateralne saradnje Kine i Srbije u okviru inicijative "Pojas i put", Memoranduma o razumevanju o zajedničkoj podršci izgradnje Industrijskog parka za voće i povrće i Komercijalnog ugovora o modernizaciji i rekontrukciji mađarsko-srpske železničke veze na teritoriji Republike Srbije na deonici Novi Sad-Subotica-državna granica (Kelebija).
PREMIJERKA SA PREDSTAVNICIMA KOMPANIJE "HUAVEI"
Ana Brnabić se sastala i sa predstavnicima kineske kompanije "Huavei", a koja posluje na tržištu Srbije već 12 godina.
Brnabić je istakla da je Srbija otvorena i spremna za saradnju sa vodećim svetskim kompanijama u oblasti IT industrije.
- Vladi Srbije potrebni su partneri kao što je "Huavei" koji će nam pomoći da odgovorimo na izazove četvrte industrijske revolucije - istakla je Brnabić.
Brnabić je naglasila da je digitalizacija jedan od ključnih prioriteta Vlade Srbije i da to predstavlja našu šansu da se pridružimo ekonomski najrazvijenijim zemljama.
JAČANJE POLITIČKE I EKONOMSKE SARADNJE SRBIJE I BELORUSIJE
Ana Brnabić razgovarala je danas u Sofiji i sa prvim potpredsednikom Vlade Republike Belorusije Vasilijem Matjuševskijem o unapređenju saradnje dve zemlje. Sastanku sa predsednicom Vlade, prisustvovala je potpredsednica Vlade i ministarka građevinarstva saobraćaja i infrastrukture Zorana Mihajlović.
Na sastanku je zaključeno da su odnosi Srbije i Belorusije prijateljski i bez otvorenih pitanja.
- Srbija je izuzetno zahvalna za čvrstu podršku koju Belorusija daje očuvanju teritorijalnog integriteta i suvereniteta naše zemlje - naglasila je Brnabić.
Brnabić i Matjuševskij ocenili su da Srbija i Belorusija imaju interes za jačanje saradnje u mnogim oblastima, a pre svega u ekonomiji. U 2017. godini, obim spoljnotrgovinske razmene dve zemlje iznosio je 103,5 miliona dolara, što je povećanje od 30,2% u odnosu na 2016. godinu, dok je u prvih pet meseci 2018. godine obim spoljnotrgovinske razmene porastao za 5,5 % u odnosi na isti period prethodne godine i iznosi 43,8 miliona dolara, što govori da spoljnotrgovinska razmena i dalje raste.
Na sastanku se razgovaralo o saradnji u oblasti poljoprivrede, nauke i prosvete. Brnabić i Matjuševskij složili su se da je saradnja Kine i 16 zemalja centralne i istočne Evrope izuzetno važan mehanizam saradnje koji će dodatno ojačati i ubrzati ukupan ekonomski razvoj svih zemalja koje u tome učestvuju.
VIDEO: Godinu dana rada Vlade Srbije
(Telegraf.rs)
Video: IN MEMORIAM: Dragan Marković Palma
Telegraf.rs zadržava sva prava nad sadržajem. Za preuzimanje sadržaja pogledajte uputstva na stranici Uslovi korišćenja.